Vámosszabadi polgármestere az Ugytudjuknak: Van rá esély, hogy újranyitják a menekülttábort

Papp László Tamás 2022-02-24 16:34:00
Ambrus Gellért szerint ez ügyben megkeresést még nem kapott az önkormányzat. De ha lesz ilyen szándék, nem gördítenek elé akadályt.

Ambrus Gellért, Vámosszabadi polgármestere az Ugytudjuk kérdésére elmondta: hivatalos és nem hivatalos megkeresés sem érkezett, de a jelenlegi helyzetben van esély rá, hogy újranyitják a településen lévő menekülttábort.

Mivel ez egy humanitárius válsághelyzet, ami egy szomszédos ország polgárait, azon belül kárpátaljai magyarokat is érinthet, természetes, hogy a kormány segít a menedéket kérőknek, így tudomásul vesszük, ha az ukrán helyzet miatt ideiglenesen ismét megnyitnák az itteni menekülttábort.

– fogalmazott Vámosszabadi polgármestere, aki hangsúlyozta: önkormányzatként egyelőre semmilyen ilyen állami, kormányzati szándékról nem kaptak értesítést.

Korábban volt konfliktus a kormány és a vámosszabadi önkormányzat között a menekülttábor miatt.

2013  augusztusában azzal a belügyminiszteri ígérettel nyitották meg Vámosszabadi mellett a menekülttábort, hogy az ideiglenes jelleggel fog működni.

Az elmúlt időszakban – a Kormány migrációs politikájának eredményeképpen – jelentősen csökkent az illegális bevándorlók száma Magyarországon, ennek köszönhetően Debrecenben és legutóbb Nagyfán is bezárták a befogadó állomásokat

– írta a vámosszabadi önkormányzat 2016. május 20-án a kormányhoz intézett nyílt levelében.

A Győrben és környékén élők, ugyan tartva a városban fel-felbukkanó erőszakos cselekményektől, de bíztak a belügyminisztériumi ígéretben, mely szerint a Győr melletti befogadó állomás az első lesz, amely bezárásra kerül.

Örömmel fogadták március elején a kormányzati bejelentést erre vonatkozóan, de sajnos Győr és Vámosszabadi alulmaradt a döntésben két másik településsel szemben.

Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a tábor -mint a térség ezen potenciális közbiztonsági veszélyforrásának- megszüntetése érdekében a kormány részéről jelenleg semmiféle lépések nem láthatók.

– állította a település önkormányzata.

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Vámosszabadi, Győr és Győr környékének Győrben tanuló és dolgozó lakosai érdekében nyomatékosan kérjük Magyarország Kormányát, hogy a közbiztonsági veszély, illetve a jövőbeni migrációs bűncselekmények megelőzése érdekében, a 2013 óta ideiglenesen működő Vámosszabadi Befogadó Állomást a nyitáskor tett  (és azt többször megerősített) ígéretéhez híven zárja be!

– tették hozzá.

Tavaly áprilisban, mint arról a Telex beszámolt, már csak egy iráni család volt a létesítményben. Azelőtt jóval népesebb volt a hely. 

2020 májusában az Ugytudjuk is hírt adott róla, hogy 193 menedékkérőt a tranzitzónákból a vámosszabadi menekülttáborba helyeztek át.

Címlapkép: Gyerekek futballoznak a vámosszabadi menekülttábor udvarán felállított sátrak mellett 2015. június 30-án. Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Szólj hozzá!

Kósa Roland a MÁV vezetőivel egyeztetett: több győri vasúti ügyben is előrelépést ígérnek

Az alpolgármester szerint az aluljáró takarításától az akadálymentesítésen át a zajvédelemig több konkrét kérdésben is sikerült eredményt elérni.

Több mint 100 millió forinttal támogatja Győr a civil szervezeteket

A városházán megkezdődött a támogatási szerződések aláírása, a 2026-os költségvetésben több fontos területre is jut pénz.

Magyar Péter reagált Szijjártó kijelentésére: „Magyarország helye Európában van” 

A TISZA elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy bárki az EU-n kívül képzelje el az ország jövőjét.

Betondarabokkal dobálta meg apósát egy rábapordányi férfi

Szóváltásba keveredtek, most garázdaság és rongálás a vád. 

Kósa Roland a győri események után üzent a rendőrsének: bízik benne, hogy tanultak a 2006-os hibákból

Az alpolgármester szerint a múlt és a jelen ijesztően hasonlít egymásra.

A Savaria tér lesz Orbán Viktor szombathelyi látogatásának helyszíne

Csütörtökön 19 órakor mond beszédet a kormányfő.

700 millió forintos adózás előtti nyereséggel zárta 2025-öt a SZOVA

Csak a hulladékkezelés 2 milliárd foritnyi bevételt hozott.

Megint feljelentették a Bűnvadászokat

Ezúttal Kőszegen jártak el a rendőrök.

Ha csak egy videót nézel ma meg az este Győrbe érkező Orbán Viktorról, akkor ez legyen az!

18 percben gyönyörködhetsz vagy épp szörnyülködhetsz, hogy a miniszterelnök hányszor hasonult meg az elmúlt évtizedekben. 

Szombat este egy órára elsötétül Győr több ikonikus helyszíne - a Föld órája miatt

A város is csatlakozik a világméretű klímavédelmi akcióhoz, amelynek célja, hogy emlékeztessen: a környezetvédelem a mindennapi döntéseknél kezdődik.

Mit érdemes tudni a lézeres szemműtétek áráról?

A modern orvostudomány egyik érdekes területe a lézeres szemműtét, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy véglegesen megszabaduljanak szemüvegüktől vagy kontaktlencséjüktől. De vajon mennyibe kerülhet egy ilyen beavatkozás, és mik befolyásolják az árakat?

Eredményvárót szervez a TSZV a választás estéjére Győrben

Pintér Bence szerint a győriek számára sem mindegy, milyen összetételű parlament alakul az április 12-i országgyűlési választás után.

Az FBI és a magyar rendőrség közösen fogott el egy Amerikában körözött férfit Győrben

Gyermekpornográf felvételek birtoklása miatt körözték, kiadatási eljárás indult ellene.

Júniusban újra jön a győri éjszakai futás

Elindult a nevezés a XXIV. Büchl Félmaratonra.

Kerékpárutak, körforgalmak, új tervek – így alakítaná át Győr kétkerekű közlekedését a városvezetés

A polgármesteri hivatalban tartott egyeztetésen több, már előkészített bringás fejlesztést is bemutattak, a kivitelezések egy része 2027 elején indulhat.

A víz világnapját ünnepelték a Győri Városházán

Helyi diákok alkotásait díjazták az ÉDUVÍZIG pályázatán.