Első fokon felfüggesztett fogházra ítélték a szombathelyi távhős dolgozó halálával járó munkabaleset miatt a munkavezetőt és a gépkezelőt

Nagy Donát 2021-10-15 10:32:00
Két évvel ezelőtt történt a tragédia, ami a szabályok betartásával elkerülhető lett volna.

Még 2019 nyarán a szombathelyi Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium kerítése és egy parkoló közötti sétány területén egy földalatti szerelőcsatornában dolgoztak a Szombathelyi Távhő munkatársai. A helyszínen jelen volt az I. rendű vádlott, aki a hibaelhárítás gyakorlati kivitelezéséért felelős vezető volt, munkakörébe tartozott mind a meghibásodások javításának, mind a hibaelhárítási tevékenységek felügyelete, ellenőrzése. A II. rendű vádlott munkagépkezelőként dolgozott, valamint jelen volt egy fűtésszerelő is.

Elhunyt egy munkás, aki munkagödörbe esett a szombathelyi Bolyai iskola mellett

Alig fél órája, hogy riasztották a katasztrófavédőket azzal, hogy egy munkás beleesett a munkagödörbe Szombathelyen a Bolyai iskola mellett. A katasztrófavédők a gödörbe zuhant férfit egy speciális eszközzel emeleték ki. Időközben a mentők is megérkeztek a helyszínre, ahol ott van munkatársunk, Bonyhádi Zoltán is. Tőle tudjuk, hogy az újraélesztés jelenleg is tart.

Az munkavezető a javítás megkezdése előtt a jelenlévőknek elmondta, hogy a falad a 2-2,5 méter mélyen lévő szerelőcsatornáról a föld eltávolítása, majd az azon lévő beton fedlap felemelése után a hibás távhővezeték javítása.

Miután a munkavezető kijelölte a munkagödör ásásának helyét, a munkagépkezelő egy árokásó-rakodógéppel megkezdte a fedlap feltárását, majd azt a gép segítségével a munkagödör rövidebb oldalának támasztotta. Azonban a hiba nem a felemelt fedlap alatt volt, ezért a munkavezető újabb utasítást adott további szerelőcsatorna-szakasz feltárására. Ennek érdekében a munkagépkezelő átállt a munkagéppel a járdára.

Mivel a beton fedlap részben a járda alatt helyezkedett el, ezért a gépkezelő a járda betonját feltörte, majd a munkagépet a tehermentesítő lábakkal rögzítette, egyik támasztóval a törmelékre, majd a fedlap feletti földréteget kiásta. Miután a második fedlap is láthatóvá vált, azt a gépkezelő a munkagép markoló kanalával felemelte, és a munkagödör iskola felőli oldalának támasztotta.

Csak az egyik vádlott ismerte el bűnösségét a szombathelyi Bolyai iskola melletti, halálos munkabaleset ügyében

A Szombathelyi Járásbíróság előkészítő ülés tartott halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indult ügyben. A vádirati tényállás szerint tavaly nyáron egy szombathelyi gimnázium kerítése és egy parkoló közötti sétány területén földalatti szerelőcsatornában lévő távhővezeték hibaelhárítási munkáit végezték. A helyszínen jelen volt az I. r.

Mivel a nagyjából 3-szor másfél méter nagyságú, 1 tonna súlyú betonlapot kb. függőleges helyzetig lehetett felállítani, azt a gépkezelő a munkagép markoló kanalával támasztotta meg,

a fedlapot így csak a munkagép kanala tartotta.

Miután a hibás vízcső-szakaszt megtalálták, az munkavezető utasítására a fűtésszerelő és egy másik dolgozó lementek a munkagödörbe és megkezdték a hiba elhárítását.

Ezalatt a munkavezető a helyszínről távozott, és a javításhoz szükséges anyagért a telephelyre ment anélkül, hogy maga helyett munkairányítót jelölt volna ki.

Közben a gépkezelő az árokásó-rakodógépet leállította, abból kiszállt, majd

kis idő elteltével – anélkül, hogy meggyőződött volna arról, hogy a munkagödörben tartózkodik-e valaki – visszaült a munkagépbe, azt elindította. Ennek következtében a munkagép törmelékeken álló, bal oldali letalpaló lába kb. 42 cm-t oldalirányba megcsúszott, a beton fedlap pedig elveszítette addigi viszonylagos stabil helyzetét, megbillent és a szerelőaknában tartózkodó sértettre dőlt, aki a helyszínen életét vesztette. 

A baleset a bíróság szerint azért következett be, mert a munkahelyi vezető eltűrte, hogy a beton fedlap súlyosan veszélyeztető módon, instabil állapotban legyen elhelyezve és tárolva a munkavégzés során, tudomásul vette, hogy a fedlap kitámasztása szabályszegő módon a munkagép kanalával történjen, továbbá a helyszínről való eltávozásakor nem gondoskodott a biztonságos munkavégzés személyi feltételeinek megvalósulásáról, azaz nem jelölt ki munkairányítót.

Továbbá a munkagépkezelő a földmunkagépet nem rendeltetésszerűen használta, azaz a kanalát kitámasztásként alkalmazta, a gép talpalásakor a kitámasztó lábakat törmelékre helyezte, aminek következtében a munkagép el tudott billenni. Emellett nem győződött meg arról, hogy a gép veszélyes hatósugarában személyek nem tartózkodnak. Mindezen súlyos és halmozott foglalkozási szabályszegések közvetlen ok-okozati kapcsolatban állnak a bekövetkezett balesettel és a fűtésszerelő sértett halálával.

A Szombathelyi Járásbíróság így első fokon halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében mondta ki bűnösnek a vádlottakat.

Az I. rendű vádlottat (munkavezetőt) 1 év 4 hónap – végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett – fogházra és 1 év kivitelezési mérnöki foglalkozástól eltiltásra, a II. rendű vádlottat (munkagépkezelő) szintén 1 év 4 hónap – végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett – fogházra és 1 év árokásó gépkezelői foglalkozástól eltiltásra ítélte. Kötelezte továbbá a vádlottakat 1.090.147 forint bűnügyi költség egyetemleges megfizetésére. 

Az ügyész mindkettő vádlott vonatkozásában súlyosításért – hosszabb tartamú foglalkozástól eltiltásért –, míg az I. rendű vádlott és védője felmentésért jelentett be fellebbezést. Az ítéletet a II. rendű vádlott és védője tudomásul vették. 

Szólj hozzá!

Az elektromos járművek idén nyáron is hódítanak!

A nyári szezon beköszöntével a városi utcák és a vidéki kerékpárutak képe alapvetően megváltozik.

Szakács András szerint minimum ellentmondásos a győri Fidesz–KDNP álláspontja a szolidaritási adóval kapcsolatban

Azt megszavazta ugyan a helyi Fidesz, hogy a szabályozás a jelenlegi formájában nem jó, de azt a határozatot mégsem vonták vissza amiben tavaly még azt állították, hogy az elvonás Győr stratégiai érdeke. 

Állásfoglalást készített az abdai képviselő-testület a Juhász Balázst érintő NKA-ügyben 

A testület a település jó hírnevének védelmére hivatkozva fogalmazott meg határozati javaslatot, amely a képviselő megbízatásának mérlegelését is felveti.

Válogatós a kutyusod vagy igényes?

Sok gazdi ismeri azt a helyzetet, amikor izgatottan kitölti a kutya táljába a vacsorát, a négylábú kedvenc azonban csak megszagolja az ételt, majd érdektelenül elsétál.

Medián: a többség nem tiltaná a Pride-ot

A teljes népesség 58%-a szerint az iskolai tananyagnak a homoszexualitás és a nemi sokszínűség témájára is ki kell térnie.

Nem mindegy, mennyit fizetsz vissza – mutatjuk, miért

Egy hitel felvételekor sokan elsősorban azt nézik, mekkora összeget tudnak havonta kényelmesen törleszteni.

Vasivíz: Az Oladi Plató szennyvízelvezető rendszere jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy közműként a társaságunk üzemeltetésre átvegye

A víziközmű szolgáltató nem is lát arra esélyt, hogy a közeljövőben az átvétel megtörténhessen. Amennyiben a társulás megszűnik, úgy az átvétel szinte ellehetetlenülne.

Több mint 3 milliárd forintos uniós program segíti az álláskeresőket Győr-Moson-Sopron megyében

Többféle támogatás is elérhető: bértámogatás, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, valamint képzéshez kapcsolódó, az álláskeresést ösztönző juttatás.

Új igazgatóságról döntött a közgyűlés - nehéz örökséget vesz át a Győr-Szol új vezetése

Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a kormány a történelmi hőhullám miatt

Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.

Tóth Péter lett Győr harmadik alpolgármestere

Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető. 

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.

Breaking: a 2024-es “bosszú-SZMSZ” után, új szervezeti és működési szabályzata van Győrnek

Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.

A hőségben is odafigyel dolgozóira a GYHG

Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.

Szerelmet színlelt, és megpróbálta kiforgatni mindenéből áldozatát egy körmendi nő

A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.

Lovas felvonulással indulnak a Szent László Napok Győrben

Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.