Nem igaz, hogy Borkai üres kasszát hagyott Dézsinek

Pintér Bence 2021-08-31 16:12:00
2020 februárjában még valóban váratlan hiányról számolt be a polgármester, de áprilisban már előkerült több milliárd forint, ami a Borkai-érából maradt a költségvetésben.

Interjút adott az Indexnek Dézsi Csaba András győri polgármester, amelyben röviden beszélt a város költségvetéséről, így arról is, hogy állítása szerint a város kasszáját üresen vette át Borkai Zsolt – szintén fideszes – polgármestertől:

Borkai Zsolttól a kasszát 2020 januárjában üresen örököltem, így eleve hiányoztak a felélhető tartalékaink. Ráadásul a vízügyi és a lakásalapból is el volt költve egy kis pénz, amit szintén vissza kell majd pótolni. Most összességében egy jelentős összeg, 15-16 milliárd forint mínusz, amivel nem kalkulálhatunk, mert nem folyt be a kasszába, vagy valamilyen jogcímen ki kellett adnunk. Ebből csaknem egymilliárd esett ki az ingyenes parkolással. Ezeknek a bevételeknek egy része a Győr-Szol Kft.-hez futott volna be, akik többek között a győri köztisztaságért felelnek, többek között a fűnyírást és a sarazást végzik.

De igaz-e, hogy üres volt a kassza?

És akkor előkerült 10 milliárd forint

Dézsi polgármester az üres kasszát a vízügyi-, illetve a lakásalap példájával támogatja meg, és igaz is: a költségvetésről szóló sajtótájékoztatón is arról beszélt a polgármester 2020 februárjában, hogy innen hiányzik a pénz. Ekkor összességében úgy tűnt, hogy egy nadrágszíjat meghúzó, garasoskodó költségvetésre volt szüksége a városnak – és akkor még a covid-elvonások előtt voltunk.

2020. április elsején azonban megjelent egy határozat, amely arról szólt, hogy a költségvetésből 7,5 milliárd forintot kihelyeznek két cégbe: 5 milliárdot a Győr Projekt, 2,5 milliárdot a GYTP kapott a városházától. A történet szerint a városvezetés arra gondolt, hogy ezeket az összegeket – amelyek az előző évi maradvány ekkor már megjelenő összegei voltak – kihelyezi olyan biztonságos helyre, ahol a járvány miatt érkező lehetséges kormányzati elvonások nem érhetik el őket. A lépésről azonban értesült a kormányhivatal, akik felszólították a városvezetést arra, hogy ez nem volt szabályos, így a két cégből hamar vissza is kerültek ezek az összegek a költségvetésbe.

A költségvetés végrehajtásáról szóló rendelet 2020. májusi módosításában (125. oldal) pedig már az is látszott, hogy az előző évből 10,7 milliárd forintot örökölt a Dézsi-féle városvezetés.

Magyarul nem hogy üres kasszát adott át a Fekete Dávid ideiglenes alpolgármester Borkai lemondása után Dézsinek, hanem olyat, amiben volt 10,7 milliárd forint maradványösszeg.

Persze ez nem mind szabadon felhasználható összeg, de egy jelentős része igen. Összesen végül 11,4 milliárd forint maradványt használt fel 2020-ban a győri önkormányzat. Hogy az üres kassza mítosza miért fontos még idén augusztusban is a polgármesternek, aki éppen nemrég köszöntötte születésnapján Borkai Zsoltot, nem tudjuk – az viszont a városi költségvetések alapján biztos, hogy csak mítosz, és nem a valóság.

Szólj hozzá!

Rápli Róbert üzent Czeglédynek: “Derkovitsi gyerek vagyok, és büszke szombathelyi!”

A DK támogatta független jelölt kommentekben provokálta tovább a TISZA jelöltjét.

Konzorciumban marad, és felsőkategóriás támogatást kap Győr 3 nagy sportklubja

A Győri Atlétikai Clubot, az UNI Győri Úszó Sportegyesületet és a Győri Vízisport Egyesületet több száz millió forinttal dotálja az állam.

A hazai haderő fejlesztését ünnepli közleményében a békeharcos kormány

Miközben Európát ekézik a sorkötelezettség miatt, itthon sikertörténetként adják el a fegyverkezést.

A Haladásnál esélyt sem kapott Keresztes Krisztián, aki most a skót élvonalban futballozik

A karácsonyig lejátszott 18 fordulóból a magyar légiós 17 bajnokin tagja volt a Dundee United kezdőcsapatának, azt az egy mérkőzést pedig sárga lapok miatt volt kénytelen kihagyni.

Hova vigyük a karácsonyfát az ünnepek után Győrben?

A Győr-Szol idén is több megoldást kínál a fenyők környezetbarát elhelyezésére.

260 millió forintért eladó a szombathelyi Romkert

Már az egykori szórakozóhely, nem az ókori kiállítótér.

Adókedvezménnyel csábítják Győrbe a háziorvosokat

A város kiszélesítette a praxisok adómentességét, a cél a betöltetlen helyek számának csökkentése.

Rápli Róbert egészen biztosan nem fog visszalépni Czeglédy Csaba javára

A TISZA hivatalosan is megerősítette, hogy jelöltjei sehol nem lépnek vissza senki javára.

Ismét karácsonyi ajándékként tálalja a kormány, a januári családi pótlék decemberi kifizetését

Előrehozott családtámogatások valódi plusz nélkül, régi üzenettel.

„A nap végén csak a szeretet és az emberség számít” - karácsonyi üzenetet küldött Magyar Péter

A TISZA elnöke szerint miközben a kormány az ünnepek alatt is uszít és kampányol, addig ők valódi segítséget visznek ahz embereknek. 

Változik a győri hulladékudvarok nyitvatartása 2026-tól

Egyes napokon később nyitnak és tovább tartanak nyitva az udvarok, a hungarocell leadás szabályai is módosulnak.

Egy meghitt ünnep Győrben ami mindenkiről és mindenkinek szólt 

A Vaskakas Bábszínházban közösen tették szebbé az ünnepet azok számára is, akiknek a karácsony sokszor nehezebben érkezik meg.

Rendszeresen zaklatta volt barátnőjét egy szombathelyi férfi

10 nap alatt több mint 300 alkalommal hívta.

Drog hatása alatt és a vezetéstől eltiltva okozott halálos balesetet egy férfi egy Győr melletti településen

A rendőrök elől menekült, úgy ütötte el a sértett biciklist, aki a helyszínen meghalt.