Kiengedik a börtönből a Samsung alelnökét

Székely Zoárd 2021-08-09 15:41:57
Li Dzse Jong a közhangulat és a fogva tartás alatti jó magaviselet miatt kapott kegyelmet.

Kegyelmet kapott Li Dzse Jong, a Samsung vállalatcsoport sikkasztás és vesztegetés miatt bebörtönzött alelnöke és örököse hétfőn Dél-Koreában, így néhány napon belül szabadon is bocsátják – írja az MTI.

A szöuli igazságügyi minisztérium arról számolt be, hogy a döntés „a különböző tényezők, például a közhangulat és a fogva tartás alatti jó magaviselet átfogó vizsgálatának eredménye”.

Az 53 éves Lit két és fél év börtönbüntetésre ítélték, amiért megvesztegette Pak Gun Hje volt államfő bizalmasát és tanácsadóját, hogy zökkenőmentesen megszerezhesse az ellenőrzést a Samsung csoport felett. A büntetésből összesen másfél évet töltött le, 2017 augusztusától egy évet, ezt akkor felfüggesztették, majd idén januártól újabb hat hónapot töltött börtönben. Az utóbbi időben felerősödtek a kegyelmet követelő hangok a társadalomban, valamint a politikusok és az üzletemberek körében, mondván, a vállalatóriás nélküle nem tud meghozni bizonyos kulcsfontosságú döntéseket.

Megint börtönbe mehet a Samsung vezetője

A szöuli központi kerületi ügyészség kezdeményezte csütörtökön a Samsung vállalatcsoport már évekkel ezelőtt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt, tényleges vezetője, Li Dzse Jong letartóztatását, mert részvényárfolyam-manipulációval és számviteli csalással gyanúsítják - írja az MTI. Most májusban már egyszer kihallgatták Lit azzal a gyanúval, hogy részese volt a legnagyobb dél-koreai konglomerátumnál 2015-ben történt árfolyam-manipulációs tervnek.

Bár a világ egyik legnagyobb technológiai vállalatának számító Samsung mindennapi működését nem érintette a férfi távolléte, a belsős források szerint régóta csúsznak egyes beruházási, illetve egyesítési és felvásárlási ügyek, amelyekről kizárólag Linek lenne joga dönteni. Ki kell jelölni például, hogy hol építsék meg a 17 milliárd dolláros beruházással tervezett új üzemet az Egyesült Államokban.

A Koreai Iparszövetség közleményben üdvözölte a hétfőn bejelentett ítéletet.

„Ha nem pörög fel gyorsan a beruházási mutató, akkor lemaradhatunk a versenyben az olyan globális vállalatok mögött, mint az Intel vagy a TSMC, és így a koreai gazdaság egyetlen pillanat alatt elveszítheti az előnyét”

– írták.

Az igazságügyi miniszternek azt még külön jóvá kell hagynia, hogy Li Dzse Jong visszatérhessen a munkába, minthogy a jogszabályok értelmében a hasonló bűncselekmények elkövetőit öt évre eltiltják egyes munkaköröktől. Szakértők szerint erre ugyan nagy az esély, de enyhítő körülménynek számít például, hogy mára visszafizették az elsikkasztott összeget.

A 2017-ben kezdődött és több jogi fordulatot megélt perben az ügyészség azzal vádolta, hogy 29,8 milliárd von (8,2 milliárd forint) kenőpénzt fizetett a volt államfő tanácsadójának.

A korrupciós ügy miatt Pak Gun Hjet 2017-ben elmozdították a hatalomból, és több perben kenőpénz elfogadásáért, hatalommal való visszaélésért, kényszerítésért, hűtlen kezelésért összesen 32 évi börtön- és súlyos pénzbüntetésre ítélték.

Li Dzse Jong, akit a nyugati üzleti világban Jay Y. Lee-ként ismernek, a fia a tavaly 78 éves korában elhunyt Li Kun Hinek, aki a Samsung elnöke volt, és unokája a cégalapító Li Bjung Csulnak. Dél-Koreában sok bírálat érte a Samsungot a dinasztikus, klánszerű vállalatvezetés miatt.

Meghalt a Samsung elnöke

Meghalt 78 éves korában a Samsung elnöke, Li Kun Hi - tudatta a dél-koreai óriásvállalat vasárnap. A konszern tájékoztatása szerint Li mellett volt családja, köztük fia, a Samsung alelnöke, a vállalatot már ténylegesen évek óta irányító Li Dzse Jong is.

Folyamatban van az üzletember ellen egy másik eljárás is, amelyben azzal vádolják, hogy befolyásolta a részvényárakat, megsértette az értékpapírpiacot szabályozó törvényeket és a könyvviteli szabályokat.

 

Címlapfotó: AFP

Szólj hozzá!

Megint feljelentették a Bűnvadászokat

Ezúttal Kőszegen jártak el a rendőrök.

Ha csak egy videót nézel ma meg az este Győrbe érkező Orbán Viktorról, akkor ez legyen az!

18 percben gyönyörködhetsz vagy épp szörnyülködhetsz, hogy a miniszterelnök hányszor hasonult meg az elmúlt évtizedekben. 

Szombat este egy órára elsötétül Győr több ikonikus helyszíne - a Föld órája miatt

A város is csatlakozik a világméretű klímavédelmi akcióhoz, amelynek célja, hogy emlékeztessen: a környezetvédelem a mindennapi döntéseknél kezdődik.

Mit érdemes tudni a lézeres szemműtétek áráról?

A modern orvostudomány egyik érdekes területe a lézeres szemműtét, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy véglegesen megszabaduljanak szemüvegüktől vagy kontaktlencséjüktől. De vajon mennyibe kerülhet egy ilyen beavatkozás, és mik befolyásolják az árakat?

Eredményvárót szervez a TSZV a választás estéjére Győrben

Pintér Bence szerint a győriek számára sem mindegy, milyen összetételű parlament alakul az április 12-i országgyűlési választás után.

Az FBI és a magyar rendőrség közösen fogott el egy Amerikában körözött férfit Győrben

Gyermekpornográf felvételek birtoklása miatt körözték, kiadatási eljárás indult ellene.

Júniusban újra jön a győri éjszakai futás

Elindult a nevezés a XXIV. Büchl Félmaratonra.

Kerékpárutak, körforgalmak, új tervek – így alakítaná át Győr kétkerekű közlekedését a városvezetés

A polgármesteri hivatalban tartott egyeztetésen több, már előkészített bringás fejlesztést is bemutattak, a kivitelezések egy része 2027 elején indulhat.

A víz világnapját ünnepelték a Győri Városházán

Helyi diákok alkotásait díjazták az ÉDUVÍZIG pályázatán.

2043-ban lenne Európa Kulturális fővárosa Szombathely

Így ünnepelnék a város alapításának 2000. évfordulóját.

Illés Károly kollégája lett Tóth Gabi

Igaz az énekesnő ugyanazzal a munkával majdnem két és félszer annyit keres, mint a Fidesz városi elnöke.

Horváth Gábor, fideszes szombathelyi önkormányzati képviselő hiányolta a közgyűlési teremből Rápli Róbertet, a TISZA helyi parlamenti képviselőjelöltjét

Hende Csaba megválasztott képviselőként 2019 óta nem tette tiszteletét egyetlen közgyűlésen sem. Őt Horváth sosem hiányolta.

Több mint 68 millió forintos távhő hátralékot halmoztak fel a szombathelyi önkormányzati lakásban élők

Ezt leginkább a Paragvári utca 86., a Károly Róbert 1., és a Dr Szabolcs Zoltán 1-ben élők hozták össze.

Levette a napirendről a Fidesz a környezetvédelmi javaslatot Győrben

Balog-Farkas Renáta szerint személyeskedés történt a szakmai vita helyett.

Fekete Dávid hirtelen megszerette a 444-et 

A fideszes frakcióvezetőnek szemlátomást akkor nincs baja a lappal, amikor az épp azt mondja, amit hallani szeretne.

Hogyan biztosítsunk hosszú életet a fa szerkezeteknek?

A faanyag védelme mindig fontos feladat, hiszen a természetes szépsége és tartóssága gyorsan veszélybe kerülhet a különféle időjárási hatások miatt. A vastaglazúr ebben jelentős szerepet játszhat, különösen, ha minőségi és esztétikus védelemről van szó.