Amikor Áder János kicserélte Csorna címerét

Nagy Donát 2021-07-16 14:36:00
A jelenlegi köztársasági elnöknek a mai napig élő személyi kultusza van a Győr-Moson-Sopron megyei városban, ahol korábban országgyűlési képviselőnek is többször megválasztották. Pedig voltak azért bakik, de hát ki emlékszik ezekre.

Azt ígérted nekünk, hogy a bennünk élő Áder János képet fogod árnyalni

- konferálta fel Egor Zosma (azaz Rakusz Tamás) a Gombapresszó nevű podcast július 9-én felvett Várkert rakpart 17., Dán hercegnő, Nógrád c. adásában Papp Józsefet, Csorna egykori polgármesterét. Papp egyébként testvére az online rádiófolyam másik házigazdájának, Orsa Gomeznek (Papp Tibornak), de ennél a ténynél sokkal érdekesebb az, ahogyan a már távolinak tűnő, 2000-es évek körüli időkről mesélt a műsorban.

Van, amikor jobb inkább hallgatni: podcastokat ajánlunk!

Rengetegszer szegezik nekem a fenti kérdést, mert bár évek óta Magyarországon is jelen van ez a fajta formátum, meglepően kevesen tudnak egyáltalán a létezéséről is. Pedig utazás vagy munka közben, a pékségnél sorban álláskor, vagy akár lefekvés után az ellazulást segítve hamar rá lehet szokni a podcast-hallgatásra. Fotó: Pixabay Érdekes.

Papp József 1994-től egészen 2006-ig volt Csorna első embere, mindhárom ciklust az MSZP színeiben dolgozta végig. Nagyjából ebben az időszakban volt a térség országgyűlési képviselője Áder János, aki a Fidesznek 1998-tól 2010-ig "hozta a választókerületet". Áder napjainkban a Harmadik Magyar Köztársaság 5. köztársasági elnöke, és amúgy szintén próbálkozik a podcast műfajjal.

Illusztráció. Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita látogatása a kassai Rodostó-házban 2021. június 19-én.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Bár manapság inkább "horgászati sikereiről" híres a köztársasági elnökünk, Papp szerint Áder országgyűlési képviselőként korántsem volt ennyire háttérbe vonulva.

Milleniumi emlékszázló-átadás volt Csornán, 2000 nyarán. Iszonyat meleg, zsúfolásig tele a művelődési központ, izzad mindenki. Áder adta át a milleniumi zászlót a városnak, amit kénytelen voltam tőle átvenni. Szóval elkezdte Áder az ünnepi beszédét, és azzal a gondolattal kezdte, hogy milyen jól tették a csornaiak, hogy Szent Kristófot választották védőszentjüknek, mert a címerükben is szerepel, és milyen szép Szent Kristóf életútja, akiből példákat is felhozott a mai csornaiak számára.

- kezdte a történetét Papp, aki szerint a beszédet döbbent csendben állta végig a meghívott 3-400 ember. 

Hiszen Csorna címerében nem Szent Kristóf, hanem Szent Antal van, mivel ő a város védőszentje.

Mikor ennek a témának vége lett, ő folytatta a beszédét, majd amikor vége lett az egésznek, fogadás kezdődött. Mentek oda a fideszesek, hogy hát "János, János, ez hogy' történhetett, hát nem Szent Kristóf van Csorna címerében, hanem a Szent Antal!"

Papp szerint ez a baki azonban nem különösebben hatotta meg a térség akkori országgyűlési képviselőjét.

Ennyi volt csak a reakciója, hogy "áhh, nem én írtam". Körülbelül ennyire volt akkor is és most is font a szülővárosa; de ezzel együtt is azt kell mondjam, iszonyatos kultusza van Csornán, és ez sem ártott neki, pedig ott és akkor a város krémje és elitje hallgatta végig a történteket. 

Az egykori polgármester szerint gyakorlatilag egy karcot sem ejtett Áder Jánoson az akkori hozzáállása.

Majd most, amikor a Gombapresszó "milliós hallgatói tábora" meghallgatja ezeket a történeteket, na most fog véget érni és romokba hullani Áder János numbusza

- zárta rövidre ironikusan a történetet Rakusz Tamás műsorvezető.

Kedves Tomi és Tibi! Látjátok, rajtunk nem múlik.

Szólj hozzá!

Védett árat vezet be a kormány az üzemanyagoknál

A benzin 595 forint, a gázolaj 615 forint lesz fixen.

Napra pontosan tíz éve tart a válsághelyzet Magyarországon - de ne aggódj, a kormány megvéd

A különleges jogrend mára a mindennapi kormányzás eszközévé vált.

Fodor Roland pont akkor adott tanácsot havi 800 ezer forintért a Győr-Szol-nak, amikor kiürült a lakáskassza 

Kósa Roland szerint egyre több részlet derül ki abból, hogyan működött a városi cég abban az időszakban, amikor eltűnt az 1 milliárd 700 millió forint.

Az egészséges öregedés kulcsa: életmódváltás idősebb korban

Észrevette már, hogy az idő múlásával életmódunk hatása jobban érződik a mindennapokban?

Mit tehetünk ha széncinege költözött a postaládába?

Semmiképpen se küldjük vissza a feladónak!

Kukákat gyújtott fel egy férfi Győrben

Az egyik hulladékgyűjtő teljesen le is égett.

Kirajzott Dobrev Klára a szombathelyi Fő térre

Pedig a belváros védett részein tilos politikai plakátokat kihelyezni.

Kiemelt fejlesztési térséggé nyilváníthatja a Szigetközt a választások előtti utolsó ülésén a parlament 

A kormány szerint a lépés összehangolt fejlesztéseket, több forrást és új lehetőségeket hozhat a régió településeinek.

A magyarokat nem lehet megfélemlíteni - Magyar Péter az orosz nagykövetségnek üzent

A TISZA Párt elnöke szerint Magyarország szuverenitását és a választások tisztaságát tiszteletben kell tartani.

Megnyílt a Jóakaratú emberek boltja a győri belvárosban

Az üzletben nemcsak tárgyakat lehet venni - a vásárlók emberi történetekkel, közösségi munkával és segítő szándékkal is találkozhatnak.

Teret neveznek el Szombathelyen Feiszt Györgyről

A Levéltár melletti közterület viseli majd a volt alpolgármester nevét.

A győri Diószegi Judit az 59. a TISZA listáján

A sárvári Strompová Viktória pedig a 75. helyre fért fel.

Vízre szállna Győr - kérdőívben várják a lakosok véleményét az új turisztikai fejlesztésekről

Az önkormányzat arra kíváncsi, milyen szolgáltatásokra lenne szükség az aktív kikapcsolódást kedvelők számára.

Fegyelmi vétség miatt a Falco elküldte Marchelus Averyt

Már Szegeden sem fog pályára lépni a kosaras.

Szentkirályi Alexandra Körmenden: példátlan és felháborító, hogy Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort

Helyi ügyekről nem, de Ukrajnáról és Iránról volt szó a Fidesz vasi fórumán.