Horrorisztikus szüleményt vetett ki magából a tenger Kaliforniánál, írja a Guardian. A korbácsoshal első ránézésre tényleg olyan, mint amit egy filmben látnák, hiszen fekete a bőre, a hatalmas szájából pedig méretes, szintén fekete fogak meredeznek ki. Nem csoda, hogy ha idegennek hat a hal, hiszen az emberiség ritkán találkozik a korbácsoshal valamelyikével. Ezek az állatok a tenger mélyén élnek, ha elpusztulnak, szinte alig érik el a partokat a holttesteik.
A korbácsoshalak nagyjából 300 fajtáját ismerjük, a legtöbbünknek azonban a Némó nyomából lehet ismerős az a hal, ami egy, a sötétben világító korbáccsal hívogatja magához az áldozatait. A kaliforniai egyed viszont azért is érdekes a kutatók számára, mert szinte teljesen tökéletes állapotban találtak rá. Ben Estes, egy horgász botlott bele a furcsa jövevénybe, és, habár jól ismeri a vízi élővilágot, először nem tudta eldönteni, milyen élőlény maradványával találta szemközt magát.
RARE FIND! Deep sea anglerfish washed up in Newport Beach on Friday morning! On Crystal Cove beach @CrystalCoveSP staff were alerted by beach visitor Ben Eslef and were able to retrieve this intact specimen.. pic.twitter.com/vERGy5Zujt
— Davey's Locker (@DaveysLocker400) May 9, 2021
A kutatók azóta begyűjtötték a ritka maradványt, most éppen azt próbálják meg kitalálni, hogy a korbácsoshal hogyan került a partra. A hal az élete során nem merészkedik 900 méternél magasabbra, ilyen mélyre viszont csak néhány kutatótengeralattjáró tud leereszkedni. A korbácsoshal tetemét egy kaliforniai múzeumba szállítják majd, ahol a jelenlegin kívül két másik tetem is található, igaz, egyikük sincs olyan jó passzban, mint a mostani lelet.
First footage of deep-sea anglerfish pair
Learn more: http://www.sciencemag.org/news/2018/03/exclusive-i-ve-never-seen-anything-it-video-mating-deep-sea-anglerfish-stuns-biologistsCREDITSproducerSara...
A korbácsoshal egy baktérium segítségével képes a szinte felfoghatatlan mélységben is fényt kibocsájtani magából. A fényre aztán mindenféle tengeri élőlény ráharap, a korbácsoshal még a polipokat is vígan felfalja. Az első egyedet 1833-ban találták meg, Grönlandon. Azóta szinte csak a tetemek boncolásából derült ki néhány újabb információ a halakról, 2016-ban viszont egy víz alatti kutatás rátalált egy élő egyedre, amely éppen egy sokkal kisebb hímmel párzott. A kutatókat meglepte, hogy az állat az aktus alatt végig világított, a hosszú csápjai miatt a sötétben egészen úgy nézett ki, mint egy tűzijáték.