Csak idő kérdése, hogy újra pipáljon a Ság-hegy

ugytudjuk.hu 2021-04-11 13:17:12
Igaz, ez az idő esetünkben elég fontos tényező. Mivel nem mindegy, hogy 5, vagy 500, netán 5 millió év múlva következik be a kitörés a Kemenesalján. De már az is izgalmas, hogy egyáltalán szóba kerülhet egy kitörés.

Megijedni azért nem kell. A Magyar Tudományos Akadémia szakemberei nemrég egy publikációt tettek közzé, amelyben a magyar és a térségi, vulkanológiai helyzettel foglalkoztak. Elsősorban a Balaton-felvidék alvó óriásait vették szemügyre, de mint tudjuk, a Sümeg, a Somló és a Ság-hegy is ennek a vonulatnak a szerves része, maradványa.

Ebből következően sorsuk, történetük és talán jövőjük is hasonló. „Bármikor kitörhet egy vulkán Magyarország területén", ezt a meglepő kijelentést tették az MTA szakértői. Indoklás: a Kárpát-medence alatt mind­össze 70 kilométer vastag a kőzetburok, így könnyen a térség alá áramlik a föld felső köpenyének képlékeny, forró anyaga. Ez pedig a kőzetanyagok olvadásához, végül újabb vulkáni tevékenységhez vezethet.

Arra kerestük a választ, milyen folyamat idézhette elő térségünk alatt az elmúlt 1,5 millió–100 ezer évben a vulkánkitöréseket. Ezek ugyanis jelenleg is fennállhatnak, ami akár újabb vulkáni tevékenységhez vezethet

- fejtette ki Harangi Szabolcs, az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője, a friss tanulmány egyik szerzője.

A 100 ezer évvel ezelőtti vulkáni működés olyan környezetben zajlott, ami most is jellemzi térségünket

- mondta.

De egy kitörés a Balaton-felvidéken mégsem valószínű. Oka, hogy 30-35 kilométer mélyen van a földkéreg és a földköpeny határa, ez alatt korábban jóval nagyobb mélységben zajlott a magma képződés az egykori kitörések előtt. A magmára nagy nyomás helyeződik a felette lévő szilárd kőzetek miatt, így nagyon nehezen tudna utat törni magának.

 A Balaton-felvidéken egyébként már hosszú idő, 2,5 millió év telt el a legutolsó kitörések óta, a tudomány jelenlegi állása szerint ezen a területen nem várható kitörés.

De nem mindenki gondolja így. Egyes kutatók szerint szlovákiai és erdélyi vulkánok jöhetnek szóba leginkább, ha lehetséges kitörésről beszélünk. A Ságot nem említik, de az tudvalevő, hogy a Pannon tengerből kiemelkedő vulkán hatalmas robbanásokat produkált, fokozatosan feltöltve a környezetét, egyúttal a tengert.

A Ság-hegy bazaltját már a rómaiak is bányászták, a Borostyánút és Savaria útjait ebből építették. A modern kori bányaművelés a 20. század elején kezdődött, és a kőzetanyag kimerüléséig, 1957-ig folytatódott.

Összességében mintegy 17 millió tonna követ termeltek ki. A geológiai képződmény ma tanúhegyként számon tartott és igazi szabadtéri látványosság. Ugyanis a bányászat miatt metszetként láthatók a kürtők, a feláramló, befagyott láva. Tehát mindaz, amit vulkánnak nevezünk.

A kutatók modelleztek is egy kitörést, persze a fantázia világában. Főszereplője a Badacsony. Az eseményt erős földrengések előzték meg, majd erős robbanások közepette lávaömlés indult. A hegy formája drasztikusan megváltozott, a hegyoldal tűzesőbe borult. A környéket ellepte a hamufelhő, a Balaton gőzfelhőbe borult.

A heves kitörés óriási pusztítással járt, alapvetően változott a táj képe. Egy másik forgatókönyv szerint a Balaton vize utat talált a beomlott vulkán kürtőjébe és hatalmas robbanást eredményezett (Krakatau-szindróma). Ez további eszkalációkat okozott, végképp élhetetlenné téve a környezetet.

De ettől szerencsére nem kell tartani, mivel a „pár millió év" nem civilizációs, hanem földtörténeti kérdés. De az ördög nem alszik. Aki járt Nápolyban, az érezhetett valamit az idő mulandóságából és játékából. Az itt élők szerint a nagy bizonyossággal tervezett jövő könnyen lehet váratlan jelenné. Életmódjukat is ehhez igazítják: bank alig van, kifőzde és étterem viszont több ezer.  

Mindenesetre a Ság-hegynek is van ideje várni. Sőt, csak erre van ideje. 

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!