Dézsi tényleg nem szavazta meg a városi alapok megdézsmálását – mivel nem volt ott

Pintér Bence 2020-03-13 09:21:00
Az előző ciklus közgyűléseinek harmadáról akkor még képviselőként hiányzó polgármester tényleg nem szavazta meg a most őt meglepetésként érő döntések egy részét.

A közgyűlés februári ülésén elfogadták Győr idei költségvetését, amelyben meghúzta a nadrágszíjat a város új vezetése: ennek többek között az volt az oka, hogy a költségvetés összerakásába bekapcsolódó Dézsi Csaba András polgármester és Szeles Szabolcs alpolgármester szembesült azzal, hogy a vízgazdálkodási és lakásgazdálkodási alapokból összesen 2,2 milliárd forint hiányzik, amit a közeljövőben vissza kell pótolni: ebből idén mindkét alapba 100-100 milliót rakna vissza a város.

A közgyűlés után tartott sajtótájékoztatón rákérdeztünk arra, hogy miért érte ez meglepetésként a két városatyát, hiszen mindketten képviselők voltak az utóbbi években. Erre elsőre a polgármester sem tudott válaszolni, és azt mondta, hogy „ez jó kérdés”, majd rögtön hozzátette: közgyűlési döntések voltak erről, amiket ő nem szavazott meg.

Mivel annak még talán Győrben is híre ment volna, ha a Fidesz-frakció egy tagja szembemegy a polgármesterrel, ezért elhatároztuk: utánanézünk, igaz-e, amit Dézsi állít, tehát tényleg nem szavazta-e meg ezeket a döntéseket.

A városháza honlapján és a helyi joganyagokat gyűjtő oldalon eredtünk a vízgazdálkodási és a lakásgzadálkodási alap történetének a nyomába, de az igazság az, hogy mivel a különféle előterjesztéseket, közgyűlési jegyzőkönyveket, elfogadott rendeleteket és határozatokat, költségvetéseket több különböző felületen, gyakran szöveges keresővel kereshetetlen PDF-fájlokban találtuk meg szétszórva, ezért csak részleges eredményeket értünk el. (A nyitott városháza képéhez ezen adatbázisok rendbetétele is sokat hozzátenne.)

A lakásgazdálkodási alap pénzeinek felhasználásának nyomát a 2016-os évi költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolóban találtuk meg, itt „kötelezettséggel nem terhelt, de meglévő vagy új költségvetési jogcímre továbbvitelre javasolt maradványként” nagyjából 502 millió forint szerepel „lakásgazdálkodás maradványa” jogcím alatt, de az nem világos, hogy később mire használta ezt a város. Ha esetleg itt ment volna el pénz a lakásalapból, akkor igazat mondott a polgármester: a beszámolót ő nem szavazta meg, ugyanis a 2017. május 26-i ülésen nem vett részt.

A vízgazdálkodási alapból felhasznált pénz egyértelműbb eset, például egy 2018. október 19-i határozatban bukkanhatunk rá, ami arról szólt, hogy az önkormányzat a GYŐR-SZOL Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt. részére adott át 800 millió forint tagi kölcsönt, amelyből 653 millió forintot a Vízgazdálkodási Fejlesztési Alapból biztosított a város. Dézsi Csaba András erről a határozatról szintén nem szavazott, mivel nem vett részt az ülésen.

A polgármester tehát első sorban nem azért nem szavazta meg ezeket a javaslatokat, mert nem értett velük egyet, hanem azért, mert nem volt ott,

mint ahogy ugyebár az ülések harmadáról hiányzott. Ennek fényében viszont kissé elllentmondásos, hogy az említett sajtótájkoztatón a polgármester lehordta Glázer Tímeát, a DK képviselőjét, aki egyébként betegség miatt hiányzott, és így nem szavazott a költségvetésről idén február végén.

Világos, hogy ez a két tétel, már ha tényleg erről szólnak, csak egy részét adja ki az alapokba visszapótlandó 2,2 milliárd forintnak, ezért megkérdeztük a polgármesteri hivatalt, hogy egészen pontosan mikor és milyen céllal használta fel a korábbi városvezetés ezeket a pénzeket, és ha kapunk választ, jelentkezünk.

Szólj hozzá!

40-es sebességkorlátozást vezettek be a szombathelyi Öntő utcában

Megtiltották a parkolást a Váci Mihály utca egy szakaszán, és egyirányúsították a Garai János utcát.

2 millió forintra nőtt a kőszegi polgármester, Básthy Béla fizetése 

Törvényi kötelesség a városvezetők bérét emelni. Az alpolgármester tiszteletdíja is nőtt.

Drágább lesz házasodni Kőszegen

2019 óta nem emelt árat az önkormányzat. Eddig.

A MOHU MOL 18 új kukásautót adott át Győrben

Az átadott új Mercedes típusú kukásautók modern, EURO 6E környezetvédelmi besorolásúak, használatukkal csökkenni fog a károsanyag-kibocsátás és a környezet terhelése.

Az ETO indulhat a konferencia ligában, a DAC nem

Egy tulajdonos csak egy csapatot nevezhet a pontvadászatba.

Elfogták a rendőrök a szombathelyi késelőt

A vita hevében egy személyt életveszélyesen, három másikat könnyebben sebesített meg a fiatal férfi.

Könyörögve kéri a Madártani Egyesület, hogy ne etessük a vízimadarakat!

A vízimadarak etetése nemcsak felesleges, de tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat.

Kitette a kölyökkutyát a 81-es út mellett, amely ezt nem élte túl

A kölyökkutyát nem sokkal később a főúton elütötték.

Az iskolában rángatta meg fia osztálytársát egy szombathelyi nő

A gyerekek összeszólalkoztak, anyuka meg ment rendet tenni.

Mindennapos bőrápolás 4 lépésben

A rohanó hétköznapokban sokszor elfelejtjük, hogy a bőrápolás sokkal több, mint pusztán szépségápolás.

A Blikk után a Győr+t fogja igazgatni Kolossváry Balázs

Július 1-től kezdi meg munkáját az új vezérigazgató.

Holnaptól egy hónapig tartó vidámparkot nyitnak Bükfürdőn

Légvár, kisvasút, dodgem, és még sok minden más.

Ropiként törte a fákat Kőszegen a tegnap esti vihar

Balesethez és vihar következtében kilenc fakidőléshez riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat tegnap.