Dokumentumfilm készül Kodály Zoltán fiatal éveiről

Fehér Buda 2019-04-11 08:02:00
Másfél órában mesélik majd el a zenegyűjtő fiatalkorát.

Kodály Zoltán gyermekkorát és fiatalkorát feldolgozó, az 1910-es szerzői estet a középpontba állító fikciós dokumentumfilm készült fiatal muzsikusok szemszögéből A mi Kodályunk címmel Petrovics Eszter rendezésében, írja az MTI.

Az 1910-es önálló szerzői esten az I. vonósnégyes, a Kilenc zongoradarab, valamint a Szonáta gordonkára és zongorára című mű hangzott el. A filmben az estet nem rekonstruálják, hanem újból megrendezik 2019-ben - mondta el a rendező az MTI-nek, hozzátéve: a kerettörténetben erre a hangversenyre készülnek a fiatal muzsikusok, Ránki Fülöp zongoraművész, Devich Gergely csellista és a Kruppa Kvartett, utóbbi a vonósnégyes részleteit adja elő.

A koncertre való készülődés közben ötlik fel a fiatalokban, hogy fel kellene kutatni Kodály múltját, így ellátogatnak Galántára és Nagyszombatra, a mai szlovákiai területekre, ahol a zeneszerző gyerekeskedett, majd gimnáziumi éveit töltötte. Megtekintik a Zobor-vidéket, ahova Kodály első gyűjtőútjaira ment vissza 1905-ben. 

A helyszínekre vonattal utaztak, amelyet indokolt az is, hogy Kodály Zoltán édesapja vasúti tisztviselő volt. A fiatalok a különböző helyszíneken muzsikusokkal, zenetörténészekkel találkoztak és beszélgettek - ismertette a 10 napos forgatás részleteit Petrovics Eszter.

A budapesti rész középpontjába Kodály egyetemi évei és a korszak legfontosabb kompozíciói kerültek, valamint a szerzői est, amelynek az Erzsébet körúti Royal szálló hangversenyterme adott otthont.

A filmben minden információ a fiúk párbeszédeiből derül ki. "A film a fiatalok szemszögéből nézve viszi végig a nézőt a korszakon, s dialógus formában tárja elénk a mondandót" - hangsúlyozta a rendező, hozzáfűzve: nem klasszikus, hagyományos ismeretterjesztő filmet láthat a közönség.

Kodály írásai belső monológként hangzanak el Kaszás Gergő színművész előadásában, régi rádiós anyagok felhasználásával megszólalnak pályatársak és tanítványok, mások mellett Ferencsik János, Vikár László, Doráti Antal, Molnár Antal és Szokolay Sándor.

Petrovics Eszter hozzátette, hogy a másfél órás film a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) felkérésére készült három részes sorozat első darabja. A szűk stábot Muhi András producer, Sibalin György operatőr és Kun Balázs vágó alkotta. Az alkotás a tervek szerint a televízióban lesz látható.

Szólj hozzá!

Választási veresége után a „Védvonalat” építi Czunyiné Bertalan Judit

A körzetében korábban ritkán látott politikus szerint a Fidesz híveit meg kell védeni a „gyűlölethadjárattól”. 

Játékkonzolok háborúja: A következő generációs csata

Az új játékkonzolok megjelenése mindig magával ragadja a játékos közösséget, és a jelenlegi helyzet sem kivétel.

Pintér Bence : Több mint 665 millió forint mínuszt „termelt” 2025-ben a Győr+ Média

A polgármester szerint végleg összeomlott a hazug, győri propagandagépezet.

Újra pályázható az idősbarát lakásprogram Győrben

Akár 1 millió forintos támogatást is kaphatnak az idősek otthonaik biztonságosabbá tételére.

Hogyan tarthatók karban a padlótisztító gépek a megbízható működés érdekében?

Az ipari és szállodai területeken elengedhetetlen, hogy a padlótisztító gépek mindig optimális körülmények között üzemeljenek.

Maradhat a rezsicsökkentés, csak teljesen át kell alakítani

Az uniós ETS2-rendszer drágíthatja a fosszilis energiát, de évente akár 500 milliárd forintnyi támogatást is hozhat Magyarországnak.

Alig tucatnyian jelentek meg a kedd esti szombathelyi tüntetésen, ahol állatorvosi ügyelet üzemeltetését követelték

Nemény András polgármester a helyszínen mondta el, hogy Gajdos László miniszter látogatásakor is szóba került az ügyelet ügye, amit a tárcavezető üdvözölt.

A női testbeszéd titkai: kommunikáció az érzelmek által

Az emberi kapcsolatokban, főleg a kezdeti fázisban, a testbeszéd döntő szerepet játszik

Garázsok, üzlethelyiségek és irodák is bérelhetők Győrben

Újabb önkormányzati ingatlanokra lehet pályázni, többféle helyiség szerepel a listán.

Japánná változik szombaton Győr belvárosa – anime, ramen és lampionúsztatás is várja az érdeklődőket

Egész napos kulturális kavalkáddal érkezik a Japán Nap, ahol a tradicionális művészetektől a modern popkultúráig szinte minden helyet kap.

A győriek véleményére is számítanak: készül a város új sportstratégiája

Az önkormányzat kérdőívvel méri fel, hogyan sportolnak a helyiek és milyen fejlesztéseket tartanak fontosnak.

Vágányzár jön a Győr–Celldömölk vasútvonalon

Június első hetében Pápa és Celldömölk között több járat helyett pótlóbusz közlekedik majd.

Megújulás: V.Németh Zsolt lett a vasi Fidesz választmányi elnöke

Alelnöknek Ágh Pétert és Illés Károlyt választották.

Az új generáció kiemelkedése a privát egészségügyi szektorban

A privát egészségügyi szektor jelentős növekedése figyelhető meg Magyarországon, ahol a változás élén a fiatalok állnak. Felmerülhet benned is, miért választják sokan közülük a magánellátást?

Több mint 1 milliárd 200 millió forintos távhőfejlesztés indulhat Szombathelyen

A Szomtáv szerint a beruházás csökkentheti a hálózati hőveszteséget és a földgázfelhasználást is

Tizenkilenc győri iskola kaphat támogatást állagmegóvási és karbantartási munkákra

A városhoz idén 39 pályázat érkezett be mintegy 123 millió forint értékben.

Levendula, brunch és bütykölde a szombathelyi belvárosban

Május utolsó vasárnapján rendezik meg a Mártírok téri levendula napot.