Már Palkovics László miniszter lemondásat követelik az Akadémiáért demonstrálók

Unyatyinszki György 2019-03-21 18:39:00
A tiltakozók megtöltötték a Lánchidat, azon át vonultak a minisztérium elé, hogy átadják petíciójukat.

Csütörtök délután a Magyar Tudományos Akadémia elnökségének ülésével egy időben tartott demonstrációt az Akadémiai Dolgozók Fóruma az intézmény székházánál, majd onnan az Innovációs és Technológiai Minisztérium elé vonultak, hogy tiltakozzanak az Akadémia kutatóintézeteink kormányzati elszakítása ellen.

A tiltakozók az elnökségtől azt kérték, hogy a kormány által beterjesztett átalakítási koncepciót ne fogadják el, mert az szerintük

  • konkrétumokat alig tartalmaz,
  • nem indokolja, hogy miért van szükség az MTA kutatóintézeteinek nagyrészt a kormányzat irányítása alá vonására,
  • nem indokolja, hogy miért vonják el az MTA-tól a forrásait,
  • nem rendezi, hogy kutatóhálózata nélkül milyen szempontok szerint működik majd az Akadémia.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma azt is követeli, hogy amennyiben feláll egy szélesebb tárgyalóbizottság az ITM-mel, akkor ott a dolgozókat is képviselhessék.

A demonstrálók a Lánchídon át vonultak az ITM budai épületéhez, az addigra ezres nagyságrendűre duzzadt tömeg megtöltötte a Lánchidat. A vonulás során többször skandálva követelték Palkovics László innovációs és technológiai miniszter lemondását.

Az ITM elé érve a beszédek alatt sorra nyíltak ki belülről a minisztérium ablakai, vélhetően, hogy minél több helyre behallatszódjanak az elhangzottak. Több beszéd is hangsúlyozta, hogy követelik az MTA és kutatóintézeteinek egységét és függetlenségét.

Hatalmas összegekről dönthet a kormány, ha maga alá gyűri az MTA-t

Unyatyinszki György Egy nagyon valószínű ok, amiért a kormány utazik az Magyar Tudományos Akadémia forrásaira. Harcot hirdetett az akadémia forrásaiért az MTA elnöke, Lovász László - ezt maga nyilatkozta szerdán az ATV-nek. Az MTA korábban több mint 40 milliárd forintból működött egy évben a kutatóintézeteivel együtt, illetve ehhez társultak kutatási pályázati források, nagyrészt uniós finanszírozással.

A tiltakozók elmondták, hogy Palkovics tárgyalási stílusa fényévekre van attól, amit a nemzetközi tudományos közegben elfogadott, noha a miniszter pont erre a közegre hivatkozva akarja szándékai szerint erővel átalakítani az MTA-t. Elítélték a kormányzati befolyás erősödését, ugyanis a miniszter ajánlata szerint a kutatóhálózatot érintő ügyekben egy, az MTA és a minisztérium által kinevezett tanács döntene, ám annak elnökét a miniszter nevezné ki.

Átadták 10 pontos követelésüket az ITM egyik képviselőjének, melyben főként a kutatóhálózat és az MTA egységének sérthetetlenségét kérik, illetve a pénzek elvonásával ne zsarolják az MTA-t, valamint a kutatók számára kiszámítható jövőt és fizetéseket kértek.

Szólj hozzá!

Pintér Bence: Tiltakozásra hívom a győrieket!

A győri polgármester szerint a Fidesz-frakció meghamisította a győri költségvetés számait, majd megpróbálták eltitkolni a városlakók elől.

Az Osztrák Szabadságpárt főtitkárával fotózkodott Hende Csaba

Ausztriai külképviseletei munkára cseréli a képviselőséget Hende?

Az igazi hollywoodi luxusérzés nyomában

A vasbetonból készült medencék a luxus megtestesítői. Az egyik legnépszerűbb építési móddá vált az elmúlt időszakban, ám a legdrágább kivitelezési igényű is lehet. Ezért is hívják a medencék luxuslimuzinjának.

Kigányolták a szombathelyi Szűrcsapó utcai szolgáltatóházat

Az elkövetkezendő hetekben a közterület-felügyelet is nagyobb figyelmet fordít majd a környékre.

Tóth Péter nem sértegette a Győr Szol, és a Győr Projekt dolgozóit!

Tegnapi cikkünkben tévesen állítottuk, hogy a városi cégek pénzkifizető helyek lennének! Helyreigazítás.

Őrizetben a szombathelyi ámokfutó

Büntetőeljárás indult egy szombathelyi autóssal szemben, aki a rendőrök többszöri jelzése ellenére sem volt hajlandó megállni gépkocsijával. Jogosítvány nélkül, a járművezetéstől eltiltva akart meglépni a rendőrök elől.

Kicsi fürdőszoba berendezése – ötletek és trendek

Bárhogyan is nézzük, a kis fürdőszobák megtervezése mindig kihívást jelent. Egy aprócska térben kell elérni, hogy a funkcionális elemek ne csak praktikusak, hanem esztétikailag is vonzóak legyenek.

Gyurcsány Ferenc elszörnyülködött a győri kórházon

Ez ma egy megyei kórház. Az Audi gyár tőszomszédságában. Világszínvonal és szedett-vedett, pusztuló kórház egymás mellett - fakadt ki a DK elnöke. 

Jobban jársz, ha modern éjjellátó rendszert választasz

Gondolkodtál már azon, hogy miért érdemes napjainkban egy fejlett éjjellátó kamerarendszert választanod? A biztonsági megfigyelés éjjeli képességei döntő fontosságúak lehetnek, különösen, ha az események éjszaka történnek.

Az E.ON 3200 fészekkel várja a gólyákat

Többszáz millió forintot költött el erre az energiaszolgáltató.

Milyen stílusú gyerekágy a trendi?

A gyerekszoba kialakítása során az ágy kiválasztása igen fontos lépés, mert nemcsak a kényelem és biztonság szempontjait érdemes figyelembe venni, hanem a szoba stílusát és hangulatát is. Az alábbiakban bemutatunk néhány népszerű stílust, amelyek napjainkban igen népszerűek lettek.

Szűkítette keretét Gasper Okorn, Durázi kimaradt az izlandiak ellen nevezett csapatból

A falcosok közül Keller, Pongó, Váradi és Perl ott lesz a pályán.

A szombathelyi civil szervezetek támogatási alapja a versenyképes járások egyik első “áldozata”

A 2025-ös városi költségvetés szerint idén csak akkor kapnak támogatást a civilek, ha a versenyképes járások bizottsága azt oda utalja.

Tavaly újra nőtt a magyarországi sörfogyasztás

Az öt legnagyobb sörgyártó költségvetési befizetései 2024-ben 6,8 százalékkal 95,9 milliárd forintra nőttek.

Gasper Okorn: egyedül a győzelem lehet a cél Izland ellen Szombathelyen

Csütörtökön 18 órakor dobják fel a labdát az Aréna Savariában.

Megtelt a győri kórház gyermek-intenzív osztálya

Az intézmény szerint egyelőre senkit nem kellett másik kórházba szállítani.