Pártállami időket idéző, ahogyan a kormánymédia (elsőként a 888) szerda reggel arról számolt be, hogy vádat emeltek Dezső András, az Index újságírója ellen. Az ügyészség azt kéri a bíróságtól, hogy tárgyalás nélkül hozzon ítéletet. A vádemelésről az újságíró is a propagandából értesült, erről írt Facebook-oldalán.
Dezső András
Ma reggel az egyik kormányzati propagandalapból tudtam meg, hogy az ügyészség vádat emelt ellenem. Azt tudtam, hogy indult egy büntetőeljárás még a...
Az eljárás annak kapcsán indult, hogy (most már vád szerint) Dezső András kiderítette és részletesen megírta annak a svéd-magyar nőnek az előéletét, aki arról beszélt a közmédiában - a kormányzati menekültellenes kampány derkán -, hogy szerinte a bevándorlók miatt leromlott közbiztonság miatt elhagyta Svédországot és költözik Magyaroszágra. Dezső beszámolt róla, hogy Natalie Contessa af Sandberg korábban hét alkalommal is törvénybe ötközött a hazudozásai miatt, rágalmazás miatt többször büntették, illetve zaklatás miatt is hoztak ellene ítéletet. Azt is kiderítette a 24.hu, hogy a nő már a menekültválság előtt több évvel Magyarországon bérelt ki lakást, azaz a friss költözési szándék is igencsak megingott. A nő egyébként magyar menekültként került Svédországba még Nagy A. néven.
A közmédiában a nőről sugárzott anyagot később a választási kampányban - noha a sztori több oldalról is megdőlt - fizetett hirdetésként is futtatták.
Az ügyészség szerint Dezső András szenzitív adatokat osztott meg, mikor bemutatta, hogy milyen ítéletek születtek Natalie Contessa af Sandberg ellen. Ezzel kapcsolatban kulcsfontosságú kiemelni, hogy a svéd törvények szerint minden jogerős büntetőítélet nyilvános, azaz nehéz szenzitív adatokra hivatkozni, ha azt az egész világ egyébként megismerheti.
Fontos megjegyezni azt is, hogy sokaknak az juthat eszébe, hogy ezúttal a kormánymédia sértette meg Dezső szenzitív adatait az eljárás kiteregetésével. Noha annak etikátlanságát könnyű megállapítani, hogy valaki a propagandából értesül egy ellene indult büntetőeljárásról, de a magyar jogszabályok szerint is nyilvánosak a büntetőeljárások. Az állampolgárok beleláthatnak a tárgyalásokban, maguk is figyelemmel kísérhetik az eljárások menetét, első kézből juthatnak információhoz. Most épp arról, hogy az Index újságírójával szemben milyen különös okkal indítottak eljárást.
Egyébként az várhatóan el is döntheti a kérdést, hogy mennyire szenzitív egy adat, ha ahhoz bárki hozzáfér, mint ahogy Dezső is tette bevallása szerint.