A magyarok f53 százalékát aggasztja, hogy nem lesz elég nyugdíja időskorára - derült ki az Aegon biztosító kutatásából. A megkérdezettek 67 százaléka szerint a jövő nyugdíjasai rosszabb helyzetben lesznek, mint a mostaniak - írja a kutatást bemutató Világgazdaság. Ennél is pesszimistábbak maguk a nyugdíjasok, akik körében ez az arány 75 százalék.
Érdekesség, hogy mégis bízik a többség az állami nyugdíjban, persze nem a megfelelő összegben, hanem hogy lesz egyáltalán, ha csökkent értékű is. Ebben szerepet játszik az is, hogy a magyarok nincsenek megfelelően felkészülve a nyugdíjas éveikre, kevesen takarékoskodnak,
Az Aegon nyugdíjfelkészültségi szintet mérő indexénél 10-ből csupán 5,3-es értéket ér el a magyar átlag, ez a vizsgált országok közül alulról a harmadik legalacsonyabb - csak Spanyolországban és Japánban rosszabb valamivel a helyzet, mint nálunk. Megjegyeznénk, hogy Japánban az időskori ellátás lényegesen jobb minőségű, ezért kisebb az előtakarékosság, Spanyolországban pedig a gazdasági válság óta romlott sokat a helyzet.
A válaszadók 41 százaléka az állami nyugdíjak értékállóságának megtartását vélik helyes intézkedésnek a problémák kezelésére. Ennek érdekében adóemelést is támogatnának, miközben világszerte a megkérdezetteknek csak a 34 százaléka ért egyet ezzel a megközelítéssel. Ez azért is döbbenetes hozzáállás, mert egyre jobban öregedik el a magyar társadalom, egy munkavállalónak egyre több inaktív ember juttatásait kell kitermelnie, mégis erre tennének rá még egy lapáttal.
Beszédes az is, hogy a nemzetközi átlagnál alacsonyabb nálunk a megtakarítások szintje is: tízből csak hárman (31 százalék) tartják magukat rendszeres megtakarítónak, míg világszerte ez az arány 39 százalék.
via MTI