„Nincs elég védőfelszerelés” – Nyílt levelet írtak a háziorvosok Müller Cecíliának

Székely Zoárd 2020-04-01 11:34:00
Az ötven sebészeti szájmaszk és a három FFP1 típusú maszk nem elég a biztonságos betegellátáshoz.

"Elfogadhatatlannak tartjuk az Országos Tiszti főorvos Asszonynak a koronavírus járvány kezdete óta több alkalommal, így a 2020. 03. 30-án megtartott sajtótájékoztatón is ismételten elhangzott kijelentését, miszerint a háziorvosi szolgáltatók feladata a védőeszközök beszerzése"

– írják háziorvosok Müller Cecíliának címzett nyílt levelükben, amiben felhívják a figyelmét arra, hogy a hatályos jogszabály szerint (18/1998.NM.rendelet 41 § (4)) a járási hivatal kötelessége gondoskodni járványos fertőzés terjedésének, megelőzésének leküzdéséhez szükséges anyagokról, eszközökről.

A 24.hu-hoz is eljuttatott levelet aláírták:

  • az Egészségügyi Szakmai Kollégium Háziorvostan Tagozata,
  • az Egészségügyi Szakmai Kollégium Háziorvostan Tanácsa,
  • a Magyar Orvosi Kamara, a Családorvos Kutatók Országos Szervezte,
  • a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetsége,
  • a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és
  • a Háziorvosok Online Szervezete

A szervezetek kiemelik, Müller Cecília említést tett arról, hogy az alapellátó szolgáltatók két alkalommal már védőfelszereléshez jutottak,

"mindez vitathatatlan, ugyanakkor a praxisonkénti 50 db sebészeti szájmaszk, valamint a 3 db FFP1 típusú maszk jól érezhetően elégtelen a hosszú távú védekezéshez, illetve a biztonságos betegellátás biztosításához az alapellátásban. A további sajtótájékoztatók alkalmával kérjük ennek a kérdésnek a tisztázását."

Rámutatnak továbbá arra is, hogy az országos tiszti főorvos által említett eljárásrend preferálja ugyan a személyes háziorvos-beteg találkozások minimalizálását, ugyanakkor a személyes vizsgálatot igénylő eseteket ellátásának szükségességét nem zárja ki, melyhez az előírásoknak megfelelő védelemmel kell felszerelni az alapellátó szolgáltatókat.

Felhívják Müller Cecília figyelmét, hogy „megfelelő alapellátás hiányában a betegek indokolatlanul nagy száma kerül az amúgy is többletterheléssel küzdő progresszív ellátási szintekre, feleslegesen nehezítve ezen intézmények munkáját.”

Védőfelszerelés nélkül az életkori korlát miatt hozzávetőleg felére csökkent alapellátó létszám tovább apad, ami komoly területi ellátási zavarok kialakuláshoz is vezet


– írják a nyílt levélben. 

Kitérnek a fogorvosi alapellátásra is, amit – mint írják –  az érvényes szakmai irányelveknek megfelelően kell nyújtani, de a védőeszközöket az alapellátó fogorvosoknak is biztosítani kell.

"A nemzetközi tapasztalatok egyértelműen bizonyítják, hogy az alapellátásban dolgozók vannak leginkább kitéve a tünetszegény, ezáltal nehezen felismerhető esetek révén a fertőzésnek, illetve a megfertőződött alapellátó orvosok a munkájuk következtében a fertőzés továbbadásában kiemelt szerepet játszanak"

– zárják a Müller Cecília országos tiszti főorvosnak címzett levelüket az orvosok.

Szólj hozzá!

A korábban Kondora Bálint vezette Vas Megyei Turizmus szövetség az utolsó forintig visszafizette az NKA-tól kapott 10 millió forintos támogatást

Az Ágh Péter kőszegi kampány koncertjét szervező Kezdőkör Egyesület is visszautalt 6 millió forintnyi támogatást.

Vidnyánszky emberét ejtőernyőztette volna a soproni színház igazgatói székébe a város fideszes polgármestere

Végül más feladatot kap Fülöp Péter. Az eset kísértetiesen emlékeztet Jordán Tamás ügyére.

A halhatatlan agyagkatonák és az ingyenes múzeumlátogatás a nyár finisében is várják az érdeklődőket Győrben

Augusztus 20-án ingyenesen látogathatók a Rómer Múzeum kiállításai, az Esterházy-palotában pedig kiemelt szakvezetést is tartanak a kínai agyagkatonák tárlatán.

A fehérjék jelentősége a női élet különböző szakaszaiban

A fehérjék olyan elengedhetetlen tápanyagok, amelyek biztosítják az emberi szervezet működését, az izomépítéstől kezdve az immunrendszer megerősítéséig.

‘gusztus 20, ‘kotmányunk ünnepe: így alakulnak a győri szolgáltatások és nyitvatartások a hosszú hétvégén

A boltok többsége bezár, a hulladékszállítás viszont változatlan marad - összegyűjtöttük az egészségügyi ügyeletekkel és a legfontosabb győri szolgáltatásokkal kapcsolatos tudnivalókat is.

Magyarország úgy válik egyre szárazabbá, hogy közben alig csökken az éves csapadék mennyisége

Az ország fele már most egy melegebb klímaövbe került, 2040 után pedig Magyarország kétharmadán a mainál szárazabb éghajlat lehet jellemző.

Elárverezik a sárvári kisposta épületét

54 millió 229 ezer forint a kikiáltási ára.

Természetes megoldások a mindennapi magabiztosságért

Egyre több férfi kutat megbízható megoldások után, amelyek támogatják a teljesítményüket a mindennapok során.

17 karneválozót kellett a hétvégén kórházba vinni Szombathelyen

Összesen 30 ember kellett ellátniuk a mentőknek.

Lesz mit meggyónni: templomok vörösréz ereszcsatornáit lopták el a Szigetközben

A három férfi közül ketten fiatalkorúak, az ügyészség javítóintézeti nevelést indítványozott velük szemben.

Mindössze három szabálysértés miatt kellett intézkedniük a rendőröknek a Savaria Karneválon

Egy, a lezárt területen bekövetkezett közlekedési balesetnél azért kellett helyszínelniük.

Előbb eljátszotta, hogy átutalta a pénzt, majd egyszerűen ellopta a sértett telefonját egy férfi Győrben

A vádlott még egy hamis jogosítvánnyal is megpróbálta meggyőzni az eladót, végül egy 290 ezer forint értékű telefont és fülhallgatót vitt el.

Dragomán Györgytől Varró Dánielig – új évaddal folytatódik a Kalamáris Győrben

Hat ismert alkotó érkezik a Győri Filharmonikus Zenekar irodalmi-zenei sorozatába, amely szeptemberben indul újra a Zichy-palotában.

Időtálló és praktikus megoldások fém kerti tárolók formájában

A fém kerti tárolók alapvetően átalakíthatják a kertünkben uralkodó rendetlenséget.

Magyar Péter jelenti: kritikus napok jönnek Paksnál, centiken múlhat az atomerőmű két turbinájának működése

Bárkákat süllyesztenek a Dunába, fenékküszöb épül, és a Ráckevei-Soroksári Duna-ágból is vizet engednek a folyóba – a miniszterelnök szerint a kedd és a szerda lesz a legnehezebb.