Kihalásra ítélték a koalákat az Ausztráliában pusztító bozóttüzek

ugytudjuk.hu 2019-11-26 08:40:00
A tüzek felemésztették az állatok természetes élőhelyeinek nyolcvan százalékát.

Nagyjából ezer koalával végezhetett az a bozóttűz-láncolat, ami az elmúlt hetekben Ausztrália keleti részét sújtja. A tűz rendkívül borzalmasan sújtotta a vadon élővilágát, több ezer állat veszett oda az elmúlt két hónapban. A koalákat viszont mindennél durvább csapás érte, ugyanis az élőhelyeik nyolcvan százalékát felemésztette a tűz. Eddig sem volt könnyű dolguk az állatoknak, hiszen ezeken a területeken már régóta komoly probléma az erdőirtás és a szárazság.

Egy koalakutató, Deborah Tabart szerint azonban az elmúlt két hónap sosem látott pusztulást hozott a kis szőrmókokra, 

egyes számítások szerint akár több, mint 1000 példány is odaveszhetett a tűzben.

A kutató azt mondja, hogy az állatok még akkor sincsenek túl a nehezén, ha sikerül megfékezni a bozóttüzeket, ugyanis a védelmet és élelmet nyújtó eukaliptusz fák nagy része is odaveszett. Több hónapig is eltarthat, mire az életben maradt fák újra kinövesztik a lombkoronájukat, az újonnan ültetett fák pedig évekig nem lesznek alkalmasak a koalák fogadására.

Tabart szerint így a koalák már nem tudnak közrejátszani a vadon ökoszisztémájának fenntartásában, így elég sötét jövőt jósol a szőrmókoknak. Mint mondja, Új-Dél-Wales-ben, az ausztrál koalák fellegvárában már csak 16 ezer példány él, ez a szám szerinte katasztrofálisan alacsony. Tabath és társai már egy adománygyűjtő kampányt is az elindítottak a neten, eddig közel 400 millió forintnyi dollárt gyűjtöttek össze a bajbajutott állatok megsegítésén.

A bozóttüzek október óta tartják sakkban Ausztráliát, eddig több mint másfél millió hektárnyi terület égett porig. Rengeteg ház is a tüzek martalékává lett, hat ember pedig az életét is vesztette a tüzek valamelyikében. Múlt héten azonban egy bátor nőre figyelt fel a világsajtó, aki a lángok közé futva, a saját pólójába tekerve mentett meg egy jajveszékelő koalát:

VIDEÓ - a lángok közül mentett ki egy jajveszékelő koalát egy ausztrál nő

ugytudjuk.hu Az országban jelenleg száznál is több tűz pusztít, egyelőre nincs megállás a lángoknak. Ausztráliában elkezdődött az idei bozóttűz-szezon, ami már hat emberéletet is követelt az elmúlt néhány évben. Egy helyi híradó éppen a pusztító tűzvészről csinál egy rövid bejátszást, amikor megláttak egy jajveszékelő koalát, ami éppen a lángok közül próbált szabadulni.

(via Metro)

Szólj hozzá!

Helló hétvége, helló Győr, helló programok!

Ha nem akarsz otthon ülni, mutatjuk mit csinálj!

Hova utazzak télen, ahol meleg van? Egy utazási iroda útmutatója

Számtalan olyan ország létezik, ahol télen is verőfényes napsütés és meleg vár mindenkire.

Vas megyei település polgármestere is agitál a szombathelyi DPK gyűlésre

A jelentkezéseket most vasárnapig lehet leadni az önkormányzatnál.

Milyen hajformázó eszköz passzol hozzád?

A hajformázás terén ma már számos lehetőség áll rendelkezésünkre.

Jövő héten szombaton Szombathelyre érkezik a DPK Háborúellenes road-show

Információink szerint Orbán Viktor is a városba látogat.

Magyar Péter szerint megint a saját múltjába botlott bele a Fidesz, Orbán Anita támadásakor

A TISZA elnöke emlékeztet: ugyanazért kritizálnak most, amit Orbán Viktor maga is követelt 2008-ban.

30 százalékos rezsikedvezmény jár minden vezetékes energiát használó családnak

A kormány a rendkívüli januári hideg miatti többletfogyasztás terheit vállalja át, a kedvezmény gázra, áramra és távfűtésre is igénybe vehető.

Betöltetlen praxisok, idősödő orvosok - így néz ki a háziorvosi alapellátás Győr környékén

Hét üres praxis a Győr 02-es körzetben, miközben az orvosok jelentős része már 70 év feletti - a TISZA szerint ez már nem kezelhető félmegoldásokkal.

Eljárási hiba miatt újraindul az eltűnt villanyszerelők gyilkossági ügye Győrben

A helyi ítélőtábla megsemmisítette az életfogytiglanról szóló ítéletet, az ügy visszakerült elsőfokra.

Családi téli sport biztosítás – erre figyelj, hogy a síelés valóban gondtalan legyen

Ahogy az a hírekből is kitűnik, az időjárás Európa-szerte elkényezteti idén a havas sportok kedvelőit.

Győr környéki programok a hétvégére

Fafaragás, elvonulás, jótékonyság, miegymás. 

A szombathelyi önkormányzat saját pénzből építi meg a Markusovszky utcai gyalogátkelőhelyet

A polgármester és a három alpolgármester 1 millió forintot ad bele a költségekbe, ami 16 millió forintot tesz ki.

Hangosbemondón viszi vidékre Lázár mondatait a TISZA Párt

Magyar Péter szerint a kistelepüléseken élőknek is hallaniuk kell, mit mondott a miniszter a romákról.

Kátyúzás indult a Hecsei úti felüljárón Győrben -  de ez még nem a végleges megoldás

Az útkezelő 75 kátyút javít ki a felüljárón, a városvezetés azonban teljes rekonstrukcióban gondolkodik.

Elkészültek az M86-os, és M87-es utak kiviteli tervei

A tervek bemutatása az érintett településeken tavaly már elkezdődött.

Szeles Szabolcs 140 karakterben írta le a SEMMIT

Egyeztettünk, folytatódik - ezt üzente a győri politikus.

Elegancia és megbízhatóság: miért válassz modern betonkerítést?

Mekkora szerepet játszik számodra a kerítés otthonod körül?