Hiába áldozatok a gyermekprostituáltak, alig védi őket valamilyen törvény

Kovács Lilla 2020-07-16 07:47:50
Civil szervezeteknek sikerült elérniük, hogy legalább ne legyenek büntethetőek a prostitúcióra kényszerített fiatalkorúak, akik a legtöbb esetben emberkereskedelem áldozatai.

Több civil szervezet is sikernek éli meg az Alkotmány Bíróság pénteken közzétett határozatát, miszerint nem lesznek büntethetőek a fiatalkorú prostituáltak. A szabálysértési törvény változásával sikerült elérni, hogy az érintettekre ne elkövetőként tekintsenek, eddig ugyanis akár börtönbe is kerülhetett az a gyerek, aki prustitúciót végzett. Ez azonban nem felel meg az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével, amelynek 34. cikke így szól:

Az Egyezményben részes államok kötelezik magukat arra, hogy megvédik a gyermeket a nemi kizsákmányolás és a nemi erőszak minden formájától. Ebből a célból az államok hazai, kétoldalú és többoldalú síkon különösen az alábbiak megakadályozására tesznek intézkedéseket:

a) a gyermek ösztönzése vagy kényszerítése törvénytelen nemi tevékenységekre;

b) a gyermekek kizsákmányolása prostitúció vagy más törvénytelen nemi tevékenység céljára;

c) a gyermekek kizsákmányolása pornográf jellegű műsorok vagy anyagok elkészítése céljára.

 

Az, hogy Magyarországon változzon a szabályozás, az Utcajogász Egyesületnek köszönhető, amit önkéntes jogászok alkotnak, és főleg hajléktalan, valamint lakhatási szegénységben élőket segítenek. Az egyesület egyik gyermekkorú ügyfelét ötvenezer forintra bírságolták prostitúció miatt - a lány a bírósági döntés előtt lett két héttel töltötte be a tizenhatot. Ezután fordultak az Alkotmánybírósághoz.

A szabalysertes.hu részletesen leírta az ügyet, amiből kiderül, hogy az érintett ügyben szereplő lány, Anna miként lett prostituált. Anna három testvérével élt együtt rokkant édesanyjával, ám miután elvesztették otthonukat, tertvéreivel együtt gyermekotthonba kerültek, itt találkozott kizsákmányolóival. Ez pedig egyáltalán nem kirívó eset, a prostitúcióra kényszerített gyerekek legnagyobb arányban a gyerekvédelmi ellátásból kerülnek ki. Az ENSZ gyermekjogi bizottságához 2019-ben beküldött jelentésben, amely azt taglalja, hogy Magyarországon miként sikerül végrehajtani a Gyermekjogi Egyezményben foglaltakat, így írnak a gyermekvédelmi szakellátásról: 
"Aggodalomra ad okot a neuroleptikumok szükségtelen használatának kockázata, néhány, gyermekek elleni erőszak alkalmazása és a gyermekprostitúcióban való érintettség."
A jelentés kiemeli: "a gyermekotthonokban vagy szociális intézményekben nyújtott
gondoskodás nem jelent megfelelő segítséget, a kormány mégis fenntartja ezeket a körülményeket azáltal, hogy a pénzügyi alapokat ezeknek az intézményeknek teremti meg – noha
a kitagolás fő célja éppen a bekerülés megakadályozása, a krízisben lévő családok segítése
és a közösségi, családi alapú szolgáltatások támogatása és megerősítése lenne."

Az, hogy a gyermekkorú prostituáltatakat nem kriminalizálják, valóban fontos lépés, ám a legnagyobb probléma továbbra is, hogy ezeket a fiatalkorúakat nem tekintik azonnal áldozatnak. Ezt taglalja egy 2018-as obudsmani jelentés is, miszerint a rendőrség csak akkor tudja megállapítani, hogy a gyerekeket kényszerítették, ha azok kijelentik ezt. Ez azonban a legritkább esetben történik meg, hiszen kényszerítésről beszélünk, az érintetteket erőszakkal, kábítószerekkel és egyéb eszközökkel tartják sakkban. 

A legfontosabb az lenne tehát, hogy a rendőrség a gyermekek futtatóit próbálja meg elfogni. Itt pedig sok esetben már emberkereskedőkről beszélünk, amivel kapcsolatban nincs túl jó híre Magyarországnak a nagyvilágban. Az Amerikai Egyesült Államok 2019-es emberkereskedelemmel kapcsolatos jelentése szerint a kormány "nem monitorozza megfelelően az emberkereskedelem alakulását a kiszolgáltatott csoportok körében".

Szinte lehetetlen gyermekpornográfia miatt börtönbe küldeni valakit Magyarországon

Nagy felháborodás követte a Budai Kerületi Bíróság döntését, miszerint Kaleta Gábor, volt perui diplomatát egy év felfüggesztett börtönre és 540 ezer forintos pénzbírságra ítélték 19 ezer darab, gyermekekről készült pornográf felvétel birtoklása miatt. Ezzel kapcsolatban adott ki közleményt a Legfőbb Ügyészség, melyben azt írják, A volt diplomata ügyében kiszabott ítélet beleillik az eddigi ítélkezési gyakorlatba, attól nem tér el.



A statisztika is érdekesen alakult az évek során, ugyanis 2018-ban 75 fiatalkorú lány volt érintett prostitúció miatt szabálysértési eljárásban, ám az emberkereskedelem nyilvántartott gyermekáldozata ez évben 0 volt. Mindeközben az osztrák Die Presse egy 2017-es cikkében arról számol be, hogy Bécsben a gyermekprostituáltakak közt minden negyedik magyar - köztük olyan is van, aki még nem töltötte be a 12-t. Róluk pedig biztosan kijelenthető, hogy nem önszántukból mentek ki egy idegen országba, hanem emberkereskedők áldozatai lettek. 

Ha a gyakorlat pedig ezen nem változtat, továbbra is szembe megy majd az ENSZ már korábban is említett egyezményével, miszerint:

Az Egyezményben részes államok hazai, kétoldalú és többoldalú síkon meghoznak minden alkalmas intézkedést arra, hogy megakadályozzák a gyermekek bármilyen formában történő elrablását, eladását vagy a velük való kereskedelmet. Az Egyezményben részes államok megvédik a gyermeket a jólétére bármilyen szempontból káros kizsákmányolás bármely más formája ellen is. 

 

Szólj hozzá!

Nem áll le a vizsgálat: több győri útszakaszon is azbeszttel szennyezett kőzúzalék jelenléte valószínűsíthető

Az Útkezelő szerint az ép aszfaltburkolatok jelenleg nem jelentenek kiporzási kockázatot, Győr ugyanakkor szigorúbb országos szabályozást kezdeményez az ügyben.

A győrszentiváni önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak a szúnyogmonitorozásba

A program segítségével pontosabb képet kaphatnak a környéken élő szúnyogfajokról, ami a hatékonyabb és környezetkímélőbb védekezést is segítheti.

Csinger Márk távozik Győrből, a holland élvonalban folytatja pályafutását

A 23 éves válogatott középhátvéd négy évre írt alá az FC Groningenhez, miután az ETO-val tavasszal magyar bajnoki címet szerzett.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz kerülnek az MCC ingatlanjai

Egy külön portfóliókezelő társaság dönt majd a székházakról. Akár el is adhatják őket.

Jól vizsgázott az új rendszer: már 85 győri belvárosi üzlettől viszi el a csomagolóanyagot a GYHG

Egy hónap alatt több mint egy tonna műanyag-, papír- és fémhulladéktól tehermentesítette a belvárost az új szolgáltatás.

Hamarosan bor, zene és nyár végi hangulat költözik a Dunakapu térre – nyakunkon a Győri Bornapok

Augusztus 27. és 29. között 15 borvidék 45 pincészete, borlovagrendi felvonulások és három estén át koncertek várják a közönséget Győr belvárosában.

FONTOS: három napra lezárják a Zöld utcát Győrben - újabb fontos szakaszához érkezik a Fehérvári úti csomópont fejlesztése

Augusztus 26. és 28. között építik be az aszfalt kopórétegét, a 81-es főúton csak egyenesen lehet majd haladni, két napon pedig a buszokat is elterelik.

Szombathelyen járt csütörtök délután Lázár János

A Fidesz helyi irodájában tartott eligazítást.

Elapadtak Bozsokon az ivóvíz források

Lajtoskocsival kezdenek el vizet szállítani.

Tegye fel a kezét aki meglepődött: jogsértő volt, hogy Rogánék politikai propagandára használták a vakcina-regisztráció e-mail címeit

Az oltással kapcsolatos információk mellett, az Orbán-kormány éveken át politikai üzenetekkel is bombázta őket.

Az Orbán-rendszer családbarát politikája: Magyarország az uniós sereghajtók között, már Bulgáriában is magasabb a nettó átlagjövedelem

A kétkeresős, kétgyermekes magyar családok jövedelme is az EU legalacsonyabbjai közé tartozik, miközben az elmúlt tíz évben szinte teljesen eltűnt a magyar előny Romániával és Bulgáriával szemben.

Cseh védelmi ipari óriás száll be a győri Rábába, a 4iG eladhhatja a vállalat több mint egyharmadát – ezzel új lendületet kaphat a Gidrán-gyártás is

A CSG Defence közvetve csaknem 37 százalékos részesedést szerez a győri járműipari vállalatban, amely a tervek szerint a Tatra katonai járművek és a Gidránok gyártásába is bekapcsolódhat.

Elindulhat a győri elővárosi vasúti közlekedés fejlesztésének előkészítése

Kormányhatározat született a régóta tervezett beruházásról, amely új lehetőséget teremthet Győr és a környező települések közösségi közlekedésében.

Vitézy Dávid: augusztus végén indul a kőszegi intermodális csomópont kivitelezése

3 év után végre funkciót kaphat a sehova sem vezető híd.

Államalapítás: koszorúzás, népi játszóház és családi programok várják a győrieket augusztus 20-án

A Szent István-napi ünnepség a Bécsi kapu téren kezdődik, majd a Radó-szigeten kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal folytatódik a program.

Méltatlan kabaré: az a Fidesz–KDNP nem tekinti legitim államfőnek Baka Andrást, amelyik plágiumbotrányban elveszítette anno Schmitt Pált, majd a kegyelmi ügyben Novák Katalint 

A volt kormánypártok most 1956 méltó örökségéről beszélnek, de idézzük csak fel, hogy mit mondott két éve a témában a tévedhetetlen(?) Orbán Balázs.