Óriási siker! Első helyen végzett BL-csoportjában a Falco

Vágvölgyi Bálint 2021-12-22 21:47:00
Váradiék történelmet írtak a Riga legyőzésével, egyenes ágon jutottak a legjobb 16 közé.

Kulcsfontosságú találkozóval történelmet írt a Falco KC Szombathely csapata. A Bajnokok Ligája csoportkörének utolsó fordulójában a VEF Riga együttese ellen 68-59-es győzelmet arattak házi pályán, ezzel pedig Milos Konakov tanítványai egyenes ágon bejutottak a sorozat legjobb 16 csapata közé - írja a BB1.hu, kosaras szakportál.

Elképesztő hangulatban kezdődhetett meg a mérkőzés. A feldobás pillanatában a szurkolok a Falco nevét kántálták és konfettiket engedtek el, mely a pályára is bekerült, tehát a találkozó kapásból egy technikai szünettel indult. Az első támadás a vendégeké volt, mely során Rite kezdte meg a pontgyártást. Szinte azonnal Zoriks is betalált távolról, így a Riga 5-0-ás előnyt szerzett. Válaszként Golomán hármasa következett a Falco oldaláról, őt pedig Curry triplája követte (3-8). 7-13-nál sorozatban kétszer ismét Golomán volt sikeres – amivel a Szombathely összes addigi pontját ő szerezte. Ezután Curry és Váradi váltott kosarakat, ezzel pedig továbbra sem tudta csökkenteni hátrányát a hazai együttes (9-15). Walker távolijával 11 pontra nőtt a Riga előnye, így Milos Konakov kérte ki a mérkőzés első idejét. Az újonnan behozott COVID intézkedések értelmében se nagyszünetben, se pedig időkéréseknél nem szórakoztathatták táncosok a közönséget, ez azonban nem vett el a hangulat értékéből. A tömeg továbbra is őrjöngve szurkolt a Falco sikeréért. A rövid taktikai szünet után Gromovs szerzett pontokat középtávolról, a magyar bajnok pedig továbbra sem találta a ritmust. 11-24-nél Barac-nak volt esélye minimálisan javítani csapata teljesítményén – két büntetőt dobhatott. Mind a kettő betalált, majd a következő támadás során is ő volt sikeres, így a Falco ismét 10 pont alá férkőzött (15-24). Ekkor a vendégek kértek időt, ami alatt dübörgött a zene a telt házas Savaria Arénában. Kevesebb, mint egy perc volt hátra az első játékrészből és Zorik szerzett további pontokat hármasával. 15-27

A második szakasz Perl kosarával indult – majd Barac szerezte meg nyolcadik pontját – 21-31-nél azonban továbbra is 10 pont volt a hazai együttes ledolgozandó hátránya. A Riga csapatából Gromovs képviselt komoly erőket a palánk alatt, több hazai játékos akcióját is meghiúsította. Egyik támadás során Váradinak osztott ki egy blokkot, amiből a vendégek kontrázhattak. Az akciót Curry fejezte be triplájával, majd 21-36-nál haza időkérésen volt a sor. A folytatásban Perl értékesített két büntetőt. A hazai csapat legnagyobb problémái a védekezések során mutatkoztak meg, ugyanis belső poszton csak nagy nehezen tudták megállítani a Riga magas játékosait. Váradi Benedek triplájával ismét 10 pontra zárkózott fel a Falco KC Szombathely, ezzel pedig a vendégek vezetőségének kellett időt kérnie. Bő négy perc volt hátra a nagyszünetig és a hazaiak – Milos Konakov utasítására – taktikát váltottak és elkezdtek egész pályán letámadni. Ez láthatóan megzavarta a vendégeket, így a pontszerzésük is megakadt egy pillanatra. Golomán szerzett labdát sorozatban kétszer is, amiből Clark volt sikeres, így az állás 28-36-ra változott. Látván, hogy csapatuk jó szériába került, a közönség ujjongani kezdett. A Riga együttesét próbálták megzavarni a ricsajjal, ami be is jött, hiszen Benke Szilárd szerzett újabb kosarat. Akcióját csak fault árán tudták megállítani, így oldalról jöhettek a sárga-feketék. A támadásból nem sikerült pontokat szerezni, ezt azonban az ellenfél se tudta kihasználni, és következőnek már Keller Ákos kosarán volt a sor (30-36). Erre már Curry reagált, amivel 10 dobott pontig jutott. Egy perc volt hátra a nagyszünetig, és ezúttal Perl Zoli volt sikeres, majd Váradi Benedek is betalált, amivel 4 pontra zárkóztak fel a hazaiak. Az utolsó másodpercben Curry engedett el egy triplát, ez kimaradt, viszont pöciből Gromovs volt sikeres. A félidő lefújása előtt a bírok a vendég csapat vezetőedzőjének ítéltek technikai hibát, miután a szakember a pályára lépett megkérdőjelezni döntésüket. 34-40

A második félidő kezdete előtt Perl dobhatott büntetőt, még a vendég csapat vezetőedzőjének ítélt technikai miatt. A következő pontokat is ő szerezte, amivel 3 pontra zárkóztak fel (37-40). Egy teljesen más arcát mutatta a hazai együttes, ami az eredményen is meglátszódott, Benke triplájával 40-40-nél egyenlített ki ismét a Falco. Az ellenfél továbbra sem tudott reagálni a hazaiak hirtelen ritmusváltására, majd 3 ponttal ismét elszakadtak (40-43). Az újabb egyenlítés 45-45-nél következett Somogyi triplája után. A közönség továbbra is őrjöngött, ami leginkább büntető dobások közben zavarta meg az ellenfelet. Bár a vezetést továbbra sem tudta átvenni a Falco, a teljesítményük jóval magabiztosabb képet mutatott az első félidőhöz képest. A negyed hajrájába érkezve sorozatban születtek a kosarak, az utolsó pontokat Perl szerezte, ezzel pedig 1 pontos szombathelyi hátrányból kezdődhetett a záró szakasz. 51-52

Az utolsó negyedet Barack kosara indított – amivel a mezőny legjobbjaként 14 pontot ért el – amivel a Szombathely a mérkőzés folyamán először átvette a vezetést (53-52). A maximális koncentráció érződött a hazaiak védekezésén, amin az ellenfél nem is talált fogást. A folytatásban ismét Baracra szegeződött minden szempár, hiszen két büntetőt harcolt ki magának. Mind a kettőt bedobta, majd a Szombathely egy 10 pontos hajrába kezdett, ezt pedig csak a vendégek időkérése tudott megállítani. 63-57-nél – Váradi ziccere után – 6 pont volt a Falco előnye. Az események ahogy közeledtek a véghajrába a Riga csapatán egyre inkább a zavarodottság volt érzékelhető, ami mintha csak még inkább feltüzelte volna a hazaiakat. A közönség is együtt élt, lélegzett a történésekkel. 66-59-nél végül Marvin Clark talált be ismét távolról. Míg összesítésben a harmadik negyed vége óta a Falco 15 pontot szerzett, addig az ellenfél csak 7 pontig jutott. Két percre a mérkőzés végétől a vendégek kértek időt eligazításra, amit a közönség felállással kísért. A szombathelyieknek nem volt más hátra, mint hogy megtartsák kialakított előnyüket. Bár a szurkolók tombolása hallatszott, nem siették el a dolgokat a Falco játékosai, végigjátszottak minden támadást. A hajrában Golomán György zsákolt egyet, de ezen kívül nem született további kosár. Bár végig vezetett a mérkőzésen a Riga együttese, a győzelem mégis a Falco KC Szombathely csapatáé, ezzel pedig történelmet írtak Milos Konakov tanítványai.

Falco KC Szombathely - VEF Riga 68-59 (15-27, 19-13, 17-12, 17-7)

Bajnokok Ligája, D-csoport, 6. forduló
Szombathely, Aréna Savaria
V.: Horozov (bulgár), Yilmaz (török), Jorcevic (horváth)

Falco: Keller 4, Váradi 9/3, Benke 6/6, Clark 8/6, Golomán 9/3. Cserék: Perl 11, Kovács -, Barac 16, Somogyi 5/3.

Riga: Curry 13/9, Zorisk 11/9, Miska -, Gromovs 12, Ate 6. Cserék: Walker 5/3, Krumins 2, Gulbis 10/3, Butirins -.

Címlapfotó: fiba.com

Közös listát állít Budapesten és az EP-választáson a DK, az MSZP és a Párbeszéd

A közös EP-lista vezetője Dobrev Klára lesz, a lista első négy helyét a DK kapta.