Oltás: lesz, aki csak a kormányváltás után kerül sorra?

Székely Zoárd 2021-02-18 14:03:56
Nagyon nem mindegy, milyen adatok alapján számolunk.

A minap bukkant rá szerkesztőségünk egy online vakcina-kalkulátorra, ami a megadott adatok alapján kiszámolja nekünk, hogy

Magyarországon körülbelül hányan várakoznak még előttünk az oltásra, illetve, hogy hozzávetőlegesen mikor kerülhetünk sorra.

Mint írják, az online számológéphez a Nemzeti Népegészségügyi Központ által közzétett prioritási sorrend, a Központi Statisztikai Hivatal hetente frissülő oltási hajlandóság felmérése és a már beoltott lakosok számának alakulása szolgál alapul.

A prioritási sorrend már nem új információ, de azért mutatjuk:

  1. Egészségügyi dolgozók
  2. Szociális ellátásban dolgozók és szociális ellátásban részesülő személyek
  3. A COVID-19 fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek
  4. A rendvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal
  5. 16-18-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek
  6. Kritikus infrastruktúrában dolgozók
  7. Valamennyi 16-18-59 éves, akik a fenti kockázati csoportokba nem tartoznak

Hogy működik a kalkulátor?

A vakcinasorrend kiszámításához elsőként az alábbi kérdésekre kell válaszolnunk:

  • Írd be, hogy hány éves vagy. Általánosságban, minél idősebb vagy, annál gyorsabban leszel beoltva.
  • Idősek otthonában élsz vagy dolgozol? Ha itt mindenki be van oltva, a rokonok által látogatottak kevésbé lesznek kitéve a fertőzés veszélyének.
  • Várandós vagy? Ha a válasz igen, konzultálj először az orvosoddal. Kellő adat hiányában a terhesség alatt történő beoltás nem ajánlott.
  • A frontvonalban dolgozol az egészségügy illetve a szociális gondozás területén (pl. ápoló, orvos, stb.)? Ez a csoport nagy mértékben ki van téve a fertőzés veszélyének, ezért védekezniük kell.
  • Kritikus infrastruktúrában dolgozol?
  • Krónikus betegségben szenvedsz?
  • Rendvédelmi vagy közigazgatási szervnél dolgozol?

A második részben az aktuális oltási ütemtervre vonatkozó adatokat állíthatjuk be, ahol többféleképpen is meghatározhatjuk az oltási kapacitást:

  • pl. a legutóbbi héten beoltottak száma alapján,
  • az oltásban biztosan résztvevők aránya alapján,
  • vagy a teljes átoltottság alapján.

Szerkesztőségünk több tagja is kitöltötte a tesztet, és meglepő eredményekre jutottunk: ha az oltási ütemtervet az illesztett trendre állítjuk, akkor egyikünk 2021. december 15. és 2022. január 9. között kaphatná meg az első oltást, ám amennyiben a legfrissebb napi adatok opció alapján számolunk, akkor 2023. február 17. és 2023. május 20. közötti eredményt mutat a kalkulátor. Egy másik tagunk az illesztett trend alapján 2021. június 20. és augusztus 21. között kapna oltást, ám a napi adatok alapján számolva 2021. szeptember 23. és 2022. február 20. között várható időpont.

Szólj hozzá!

30 százalékos rezsikedvezmény jár minden vezetékes energiát használó családnak

A kormány a rendkívüli januári hideg miatti többletfogyasztás terheit vállalja át, a kedvezmény gázra, áramra és távfűtésre is igénybe vehető.

Betöltetlen praxisok, idősödő orvosok - így néz ki a háziorvosi alapellátás Győr környékén

Hét üres praxis a Győr 02-es körzetben, miközben az orvosok jelentős része már 70 év feletti - a TISZA szerint ez már nem kezelhető félmegoldásokkal.

Eljárási hiba miatt újraindul az eltűnt villanyszerelők gyilkossági ügye Győrben

A helyi ítélőtábla megsemmisítette az életfogytiglanról szóló ítéletet, az ügy visszakerült elsőfokra.

Családi téli sport biztosítás – erre figyelj, hogy a síelés valóban gondtalan legyen

Ahogy az a hírekből is kitűnik, az időjárás Európa-szerte elkényezteti idén a havas sportok kedvelőit.

Győr környéki programok a hétvégére

Fafaragás, elvonulás, jótékonyság, miegymás. 

A szombathelyi önkormányzat saját pénzből építi meg a Markusovszky utcai gyalogátkelőhelyet

A polgármester és a három alpolgármester 1 millió forintot ad bele a költségekbe, ami 16 millió forintot tesz ki.

Hangosbemondón viszi vidékre Lázár mondatait a TISZA Párt

Magyar Péter szerint a kistelepüléseken élőknek is hallaniuk kell, mit mondott a miniszter a romákról.

Kátyúzás indult a Hecsei úti felüljárón Győrben -  de ez még nem a végleges megoldás

Az útkezelő 75 kátyút javít ki a felüljárón, a városvezetés azonban teljes rekonstrukcióban gondolkodik.

Elkészültek az M86-os, és M87-es utak kiviteli tervei

A tervek bemutatása az érintett településeken tavaly már elkezdődött.

Szeles Szabolcs 140 karakterben írta le a SEMMIT

Egyeztettünk, folytatódik - ezt üzente a győri politikus.

Elegancia és megbízhatóság: miért válassz modern betonkerítést?

Mekkora szerepet játszik számodra a kerítés otthonod körül?

Csillapítani vagy nem csillapítani: mit érdemes tudni a lázról?

A láz csillapításával kapcsolatban olykor egymással homlokegyenest eltérő tippeket, tanácsokat kaphatunk, olvashatunk. Ebben a zavaros helyzetben nehéz kibogozni, melyiket is érdemes követni.

30 millió forintért szeretne szökőkutat építeni a körmendi Fő térre a polgármester

A testületi többséget adó Változást a Városért szerint fontosabb lenne utakra és járdákra költeni a város pénzét.

Kicsi nagyköveteket köszöntöttek a Győri Városházán

Fiatal tehetségek vehettek át elismerést. 

Ingyen odaadták, most hazugságok mennek rajta - Kósa Roland a Győr+-nak ajándékozott városi hirdetési felületekről

Az alpolgármester szerint a győriek így komoly bevételtől esnek el, ráadásul a szerződést 10 évig felbontani sem lehet. 

Egy soproni munkásszállón szúrta le élettársát egy fiatal nő

A sértett életveszélyes sérülést szenvedett, az elkövetőt letartóztatták.