Újabb zöld népszavazási kérdéseket nyújtott be az LMP

Vágvölgyi Bálint 2020-02-07 12:30:00
Ezúttal a családi házak energiahatékonysági korszerűsítésével és a zöldterületek megőrzésével kapcsolatban.

Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke pénteken azt követően tartott sajtótájékoztatót Budapesten, hogy leadta a népszavazási kezdeményezéseit a Nemzeti Választási Irodánál - írja az MTI. Mint mondta, az LMP azért kezdeményezi a zöld népszavazásokat, hogy biztosítsák a magyar embereknek a jogot és lehetőséget az élhető környezethez. Hozzátette: a kormány "kommunikációs szinten" kezeli a kérdést, és amikor érdemben kellene tennie a klímaváltozás megfékezése vagy a környezetszennyezés csökkentése érdekében, akkor ezeket a kezdeményezéseket rendre az utolsó pillanatban "lenullázza", nem biztosít hozzájuk forrásokat és intézményrendszert.

Schmuck Erzsébet felidézte: már 11 zöld népszavazási kérdést nyújtottak be tavaly ősz óta, ő pénteken kettőt adott le az NVI-nél. Az egyik arra vonatkozik, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt egy elkülönített pénzalapról, amelyből évente legalább százezer lakóingatlan épületenergetikai korszerűsítését lehetne megvalósítani. Hozzátette: ma Magyarországon többszázezer lakóingatlan van, amelynek nem megfelelő a szigetelése, vagy energiapazarló a tüzelőberendezése, a kormány azonban az Európai Unió által a lakóingatlanok épületenergetikai korszerűsítésére szánt összeget elvette, és középületek szigetelésére fordította.

A másik népszavazási kezdeményezés "zöldfelület-stopot" vezetne be, azaz azt, hogy az Országgyűlés jogszabályban tiltsa meg a természetes élőhelyek és települési zöldterületek fejlesztési célú felhasználását, és a további fejlesztéseket barnamezős területekre irányítsa. A politikus hangsúlyozta: a kormánynak mindent meg kell tennie, hogy rekultiválja a barnamezőket, ahol korábban szennyezések voltak. Schmuck Erzsébet kiemelte: a zöldfelületekre az éghajlatváltozás, a biodiverzitás és a természetes élőhelyek csökkenése miatt nagy szükség van. Hozzátette: legalább 30 százalék zöldfelületre lenne szükség az élhető környezethez, miközben Magyarországon mindössze 21 százalék a zöldfelületek aránya.

A Nemzeti Választási Bizottságnak harminc napja van arra, hogy döntsön a kérdések hitelesíthetőségéről.

Szólj hozzá!

Akikre büszke a város - díszközgyűlésen adták át Győr rangos kitüntetéseit

Három díszpolgári címet és három Pro Urbe Győr díjat adtak át a március 15-i ünnepségen a Városháza dísztermében.

Nemény András: "Mindig voltak, mindig lesznek ellentétek, talán mert mindenki a saját hite, meggyőződése szerint akar jobbat Magyarországnak."

1848 hősei, Horváth Boldizsár és a szombathelyi 16 pont mellett, egy csipetnyi aktuálpolitika is belefért a polgármester beszédébe.

Kényelem és egészség a munkahelyeken

Az álló munkavégzés, ami sokak számára mindennapos feladat, súlyos kihívásokat rejthet magában. A lábak folyamatos terhelése huzamosabb ideig nemcsak fárasztó, de hosszú távon egészségkárosító is lehet.

Hat Oscart nyert az Egyik csata a másik után

Paul Thomas Anderson filmje vitte a prímet a 98. Oscar-gálán, ahol több nagy produkció is komoly elismeréseket kapott.

Késsel fenyegette meg a hozzá kiérkező mentősöket egy fertőszentmiklósi férfi

Emellett történt még némi kábítószer birtoklás is. 

Illés Károly szerint az esélyegyenlőség elvét sértette meg a TISZA-párt azzal, hogy közlekedési jelzőtáblák oszlopaira helyezett el plakátokat

A választási bizottság szerint jogsértés nem történt, de kérik a jelölőszerveket, hogy ésszel plakátoljanak.

A benzinkutakra jár ki tankolni Szombathelyen a közösségi közlekedést működtető Blaguss

Mindenkit megnyugatnak, hogy továbbra is zavartalanul járnak a buszok a városban.

Több száz tulipánhajtást loptak el a győri Árkád közeléből

Értjük, hogy aki a virágot szereti rossz ember nem lehet, de azért van egy határ. 

Pontosította a kormány az üzemanyag „védett áráról” szóló rendeletet

Az új szabályok szerint rendszám nélküli járművek is tankolhatnak kedvezményes áron, ha igazolni tudják a magyar honosságot.

Mutatjuk a hétvége győri programkínálatát

A megemlékezés mellett a szórakozás is garantált.

KSH: masszívan visszaesett az építőipari termelés az év elején

Januárban éves alapon és az előző hónaphoz képest is jelentősen csökkent az ágazat teljesítménye.

Negyedik nekifutásra lett Körmendnek költségvetése

A kosárlabda csapat is megkapta a kért 15 millió forintos támogatást.

Szó sem volt Orbán gyerekeinek fenyegetéséről az eredeti videóban

Egy kiberbiztonsági szakértő szerint manipulált lehet az a felvétel, amely után a miniszterelnök felhívta a gyermekeit. 

Győr környéki programokat ajánlunk az ünnepi hétvégére

Találkozhatunk angyalokkal, kóstolhatunk csokit szerzetesekkel, de lesz élményfestés, és nőnapi batyus bál is. 

Március 15-én is elszállítják a szemetet Győrben

Ugyanakkor a hulladékudvarok zárva lesznek, ahogy az ügyfélszolgálat is.

„Minden idők legnagyobbja” - a Fidesz már most tudja, mekkora lesz a vasárnapi Békemenet

A kormánypárti politikusok szerint a március 15-i felvonulás történelmi lesz, csak az a kérdés: honnan tudják ezt előre?

Kitüntette Gagyi Leventét a honvédelmi minisztérium

A honvédelem érdekében huzamos időn át végzett eredményes tevékenységét ismerték el.