Új állatfajt fedeztek fel a világ legforróbb helyén

Székely Zoárd 2020-08-13 10:05:45
Évente durván 3 cm eső esik a 80 fokos térségben.

Kétéves az Ugytudjuk.hu, hogy megajándékozhassunk, olvasd el figyelmesen a cikket! 

A Föld legforróbb pontján is életképes rákfajt azonosítottak – írja az MTI. Az új fajt Martin Schwendter, a Bécsi Természettudományi Múzeum munkatársa írta le. Az iráni Dast-e Lut sivatag a világ legmelegebb helye, ahol a csapat 2017-ben folytatott expedíciót.

A NASA műholdjai ebben az 51,8 ezer négyzetkilométeres, azaz nagyjából alföldnyi térségben mérték a legmagasabb felszíni hőmérsékletet, 80,8 Celsius-fokot. A hőség többek közt a sötét színű kövekkel borított talajnak tudható be, ami különösen felmelegszik. Évente átlagosan mindössze három centiméter eső esik, a helyi időszakos vízfolyások szélsőségesen sósak.

"Nagy esőzések után azonban ritkán átmeneti tavak képződhetnek"

– mondta Hossein Rajaei, a Stuttgarti Természettudományi Múzeum kutatója. A szakértő a sivatag egy időszakos tavában talált egy pár tócsarákot, és elvitte őket Schwendtnerhez, a bécsi rákspecialistához, aki segítségükkel új fajt azonosított. Az állat mind külsejében, mind génjeiben eltér az eddig ismert fajoktól.

A rák a Phallocryptus fahimii nevet kapta az expedíció előtti évben repülőszerencsétlenségen meghalt iráni biológus és környezetvédő, Hadi Fahimi tiszteletére. A ritka záporok után a sokáig életképes petékből kelnek ki a rák lárvái, az állatok aztán időszakos tavakban élnek.

„A peték tartósságát mutatja, hogy még a Dast-e Lutban is képesek fennmaradni, ahol évtizedeken át kell a kiszáradt talajon várniuk arra, hogy az eső egyszer csak megtöltse az időszakos tavat, hogy a lárvák kikelhessenek”

– mondta Schwendtner.

Valami oda nem illőt olvastál a cikkben? Ez csakis EZÉRT lehetett.  

Fotó: Florian Wizorek 

Szólj hozzá!

Juhász Péter Pál részeg, börtönviselt, képzettség nélküli dolgozókat alkalmazott

Dobrev Klára bemutatta a Szőlő utcai intézetről készített sorozat 3. részét.

Magyar Péter elfogadta Pintér Bence vitára való meghívását

Már csak Orbán Viktornak kellene nyilatkoznia a témában.

Magyar Péter: „a rettegő hatalom minden erkölcsi és jogi határt átlépett”

A Tisza Párt elnöke szerint a kormány és külföldi hálózatok állnak a szimpatizánsok adatainak ellopása mögött.

Elindult az őszi faültetési szezon Győrben

Megérkeztek az első facsemeték a Győr-Szol Zrt. telephelyére.

Emberkereskedelem miatt körözött páros tűnt fel a Szigetközben

Aki látja őket, azonnal hívja a rendőrséget!

Veszélyes hulladékkal üzletelt egy vasi férfi

Az ügyészség elvenné a hasznot, amit keresett. 

Már 16 ezer Győr melletti háztartásban ott a sárga kuka

Karácsonyig minden vidéki településre eljut az új szelektív gyűjtőedény – Győrújbaráton már több mint 2500-at osztottak ki.

Hétvégén rendezik a szombathelyi Szent Márton-napi vásárt

Szombaton, és vasárnap várják a vásározókat a Skanzenbe.

Újra magyar kézben a Sziget fesztivál

2026. augusztus 11-étől 15-éig tervezik megrendezni.

Toto lebuktatta a “Parkettást”

Előbbi egy nyomozókutya, utóbbi egy pórul járt bolgár csempész. 

400 lakás építését kezdeményezték Győrben

2025 I-III. negyedévében 7490 új lakás épült, 14 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Közös megemlékezésre várják a szombathelyieket ma az 56-osok terén

Kozma Gábor, az Éhen Gyula Kör elnöke mond beszédet.

Az ELTE szombathelyi szuperszámítógépe segíti a digitális örökség kutatását

Bár a számítógép fizikailag az ELTE Savaria Egyetemi Központjában, Szombathelyen található, a kutatók és hallgatók az ország bármely pontjáról hozzáférhetnek.