Tudtad, hogy egy Vas megyei falunak köszönheti a világ az összecsukható esernyőt?

Varga Mátyás 2020-01-30 19:30:00
A Balogh fivérek találmányát egy rokonuk vitte ki Nyugat-Európába, hogy szerencsét próbáljon vele.

Az elmúlt napokban tapasztalható esős és borongós időben egyre többen nyúlnak esernyőért. Nincs is jobb, mint a csapadékos időben bebújni a esernyő védelme alá és sétálni egyet, és nézni a téli hideg tájat. Azt azonban valószínűleg kevesen tudják, hogy az esernyő összecsukható verziója, az úgynevezett zsebernyő Vas megyei kötődésű szerkezet. A találmányt ugyanis az Uraiújfaluban élő Balogh-fivérek szabadalmaztatták. 

A Balogh-fivérek, név szerint Balogh Károly és Balogh Kálmán az Újfalu szomszédságában elterülő Ostffyasszonyfán születtek. Az idősebb testvér, Károly 1881-ben született, nála 12 évvel fiatalabb öccse pedig 1893-ban jött világra. Károly Sárváron géplakatosi szakmát szerzett, később pedig Sárváron, Sopronban, Bécsben és Badenben dolgozott segédként. Az öcsike testvérétől leste el a szakma fortélyait, és az 1920-as években közösen egy műhelyt alakítottak Uraiújfaluban. 


A műhelyben főleg vas megmunkálással foglalkoztak, de új találmányokon is törték a fejüket. Ilyen például a gázmosó készülékük, vagy a tompított fényszórójuk, amit sajnos előttük már Boschék megalkottak. A zsebernyő 1923-as, Magyarországon bejegyzett szabadalma később Ausztriában, Németországban, Csehországban, Lengyelországban, Angliában, Franciaországban, Belgiumban, is védelmet kapott, majd az USA-ban is megjelent. 


A korábbi prototípusok elég furcsán néztek ki és még véletlenül sem lehetett összecsukhatónak nevezni őket. Bár sokáig nem találtak kivitelezőt találmányuknak, de egy rokonuknak odaadtak egy jobb verziót a zsebernyőből, hogy az Nyugat-Európában szerencsét próbáljon vele.

Így tehát ha éppen nem egy nagy méretű esővédő van nálunk, akkor szinte szó szerint Uraiújfalunak köszönhetjük, hogy nem áztunk el. Az ernyő iratai és az egyik eredeti, de már jócskán viharvert példány például a mai napig megtekinthető a Vas Megyei Levéltárban.

Szólj hozzá!

Ötször akarta önkényesen elvinni más autóját egy vasi férfi 

Kétszer sikerült is, börtön lehet a vége. 

Változik a vasúti menetrend a Sopron-Szombathely vonalon

A június 23-26 közötti időszakra érdemes felkészülni. 

30 millió forintos kerettel startol Győrben a praxiskezdési támogatás 

6 betöltetlen háziorvosi hely problémáját oldja meg az új rendszer.

Akadálymentesítik a kőszegi 1-es postát

Több mint 2 éve nincs a városban akadálymentes posta. Bányai-Németh Gábor önkormányzati képviselő járta ki a mostani fejlesztést.

Nyári csúcsforgalomra számít a MÁV a pünkösdi hosszú hétvégén

Főpróbának is beillő 3 nap következik a vonatközlekedésben.

Gyalogost gázolt egy férfi Szombathelyen

A sértett súlyos sérüléseket szenvedett.

Szombathely új parlamenti képviselője nem nyilatkozik Szombathellyel kapcsolatban

Csuzda Gábor a helyi Fideszhez irányított minket. A városi Fidesz elnökének fogalma sem volt arról, ki az a Csuzda képviselő.

Már már visszaállt a tanítási rend a győri Kazinczy Ferenc Gimnáziumban

Tegnap csőtörés miatt kellett hazaküldeni a gyerekeket.

Dübörgött a szombathelyi Ez az a nap!

Több Rohonci úti lakó is a hangos zenére panaszkodott.

Egy 10 milliárd forintos kötött hitel okoz fejtörést Győrben

Pintér polgármester egy mai találkozón azt beszélte meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, hogy lazítanak a felhasználhatóság szabályain.

Mediterrán fákkal bővül a győri belváros növényzete

3 olajfa lesz a pionír a Dunakapu téren. 

752 kilométer vasúti pályát ad át a MÁV a GYSEV-nek

Július 1-től következik be a váltás.

Közokirat hamisítás miatt kell felelnie egy vasi férfinak

Külföldön elvették a jogsiját, itthon megpróbált trükközni vele.