Tévhit, hogy egy kutyaév hét emberivel egyenlő

Székely Zoárd 2020-07-04 09:17:08
Különböző korú labradorokat vizsgáltak a tudósok.

Gyakori tévhit, hogy egy kutyaév hét emberi évnek felel meg, noha a két faj életkorának összehasonlítása ennél jóval komplexebb. A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem csapata a közelmúltban különböző korú labrador retrievereket vizsgálva cáfolta az elképzelést – írja a Phys.org. A Tina Wang vezette csapat új tanulmányában olyan formulát mutat be, melynek segítségével össze lehet hasonlítani a fajta és az emberek életkorát.

A kutatók a metiláció folyamatát vették alapul, azt vizsgálták, hogy hol és mennyi található meg a mintákban a metilcsoport vegyületeiből. Bizonyos kémiai folyamatok az örökölt genetikai szekvencia módosítása nélkül is képesek ki- és bekapcsolni a géneket, a metiláció is egy ilyen jelenség. A szakértők ennek elemzésével olyan epigenetikai órát tudnak létrehozni, melyből következtetni lehet az adott genom korára.

Trey Ideker, a csapat tagja kollégáival korábban megalkotta már az emberek epigenetikai óráját, utóbb azonban úgy döntöttek, hogy a formulát egy másik faj esetében is érdemes létrehozni. A kutatók választása az emberek közelében élő kutyákra esett.

A csapat 105 különböző korú labrador vérmintáját vizsgálta meg.

Wangék cáfolták a kutyaévekre vonatkozó elképzelést: egy kutyaév nem felel meg hét emberi esztendőnek.

A labradorok öregedése ennél sokkal bonyolultabb, egy egyéves kutya például egy 30, míg egy négyéves példány egy 52 éves embernek feleltethető meg. Hét év felett az állatok öregedése lelassul. Ideker szerint egy kilenc hónapos kutyának is lehetnek már kölykei, így logikus, hogy az 1:7 arány nem helytálló.

Az epigenetikai órát egyelőre csak a labradorokra alkották meg, az egyes fajták pedig eltérően öregedhetnek. Éppen ezért a csapat azt tervezi, hogy a módszert más kutyákon is kipróbálja.

 

Fotó: Pixabay

Szólj hozzá!

Plakátkészítés: hogyan legyél hatékony és jogszerű?

Gondoltál már arra, hogy a plakátkészítés mennyire kreatív és technikai kihívás lehet?

Jövő héten Körmendre érkezik Magyar Péter

Országjárára indul a TISZA-párt elnöke.

Vámos Zoltán beleszállt Rápli Róbertbe

A fideszes képviselőjelölt szerint ugyanis a tiszás jelölt hiába állítja, a Fidesz nem akar Szombathelyre akkugyárat létesíteni. 2023-ban a szombathelyi Fidesz-KDNP frakció nem szavazta meg, hogy Szombathely elutasítja az akkugyárakat.

Toscana és a Dolomitok képeken és történeteken keresztül Győrben

Diavetítéssel egybekötött útiélmény-beszámolóra várják az érdeklődőket február végén a Rómer Házban.

Buszmegállóban verekedett össze két férfi Szombathelyen

A verekedést kezdő férfi a rendőri intézkedés során más személynek adta ki magát.

„Partnerséget és válaszokat kértünk” - Kósa Roland a győri Lázárinfón több fronton szembesítette a minisztert

Vasútállomás, zajvédelem, szolidaritási hozzájárulás és átláthatóság - az alpolgármester szerint Győrben túl sok a kérdés és túl kevés a konkrét válasz.

Programajánló a hétvégére Győr környékén

Valentin nap, kolbásztöltés, koncert hegyek, zsibvásár, és még rengeteg minden más. 

Kósa Roland: Szeles Szabolcs nem mondott igazat

Az alpolgármester szerint a Fidesz korábbi megszorításai után most épp azok beszélnek támogatáshiányról, akik elvették a pénzt a győri sporttól.

2026 év lepkéje - a nagy tűzlepke

A faj három alfajából egy kipusztult, egyet pedig a kipusztulás veszélye fenyegeti.

Tanúként hallgatták ki Pintér Bencét a Győr-Szol-nál eltűnt 1milliárd 700 millió forint ügyében

A polgármester szerint nem könyvvizsgálatra, hanem végre konkrét pénzügyi adatokra lenne szükség.

A NAV a gépjárműadó-mentesség bejelentésére figyelmezteti a jogosultakat

Egyszerűen, online intézhető - a 2026-os díjat be sem kell már fizetni.

„Két éve ott álltam a Partizán stúdiója előtt” - Magyar Péter szerint ma már a győzelem kapujában állnak

Hatvan nap van hátra a választásokig, a TISZA elnöke szerint most már nem elképzelhetetlen a kormányváltás.

Mézes élet - fűszerezve: morzsák a mézeskalács történetéből a győri Esterházy-palotában

Időszaki kiállítás, tárlatvezetések és húsvéti mézesbábos programok várják az érdeklődőket 2026. május 3-ig Győr belvárosában.

Újrakezdés a randizásban: 6 praktikus tanács

A hosszú szünet utáni visszatérés a randizás világába izgalommal és némi aggódással is járhat. Sokunk kerül abba a helyzetbe, hogy évek múltán újra próbálkozik a párkereséssel.