Szombathely most 8 millió forintért vizsgáltatja meg, hogy mennyire energiahatékony a közvilágítás LED-es cseréje

Farkas Bazsi 2019-02-05 09:23:00
Nem, ez nem egy gyors reagálású intézkedés, ez egy most aláírt 2016-os konzorciumi hozomány.

Kaposvár, Dunaújváros, Tatabánya, Veszprém és Zalaegerszeg megyei jogú városok mellett Szombathely is része annak az együttműködési megállapodásnak, amelyet Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel írtunk alá. Célunk, hogy településeink energetikai modernizációs törekvései, mintegy 60 miliárd forintból, összehangoltan valósuljanak meg a közeljövőben! - írta Facebok-posztjában Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) szombathelyi polgármester. A kissé szűkszavú posztnak azon nyomban utána is néztük. Az energiahatékonyság egy nagyon jó dolog, de mit is jelent ez az egész?

Ez nem más mint az ELENA-projekt. Egy Kaposvár által kitalált konzorcium, amiben a fent felsorolt önkormányzatok partnerek. Az egész egyébként egy Európai Uniós források lehívásához szükséges együttműködés a magyar városok között, ahol alapvető cél a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítása lenne. 

Ehhez készítenek elő tanulmányokat, amiben minden résztvevő város, így Szombathely is 8 millió forinttal száll be. 

A tanulmányok készítése során olyan területeket vizsgálnak meg, mint a soha nem aktuálisabb köztéri világítás LED-esre cserélése. A középületek energiahatékonysága, illetve napelemek telepítése, esetlegesen a régi napelemek korszerűbbre cserélése. 

A projekthez való csatlakozást még 2016-ban az októberi közgyűlésen szavazta meg a város Fideszes többsége. Akkor egyébként a jegyzőkönyv szerint Horváth Attila (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) komoly kétségét fejezte ki afelől, hogy ezt a 8 millió forint biztosan el kell-e költeni a városnak egy újabb tanulmányra. 


“Aztán név nélkül mondaná, az egyik Fideszes önkormányzati delegált (Jogi és Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága ülésén - szerk.) annyit mondott, hogy nem érti, hogy ezen mit nem értenek, ez arról szól, hogy bizonyos lélekszám felett lehet csak pályázni és ezt kitalálta Kaposvár, és valójában ezzel most segítik a Kaposvári Önkormányzatot és majd egyszer, ha ők találnak ki valamit, akkor nekik is majd jó lesz, meg különben is tapasztalatot szereznek ezzel és egyébként nekik ebből ténylegesen hasznuk ugyan nem lesz, de ha ebbe beletanulnak, akkor az majd milyen jó lesz.”


Illés Károly (Fidesz-KDNP) a vita végén akkor azt mondta, hogy ez a projekt arról szól, hogy 90%-os Európai Uniós támogatás mellett 8 millió Ft önerővel szállnak be a városok.

Szólj hozzá!

Régi dallamok töltik meg a folyók városát: először rendezik meg a Győri Régi Zenei Hetet

Mesterkurzusok, esti koncertek és a historikus zene legkiválóbb hazai előadói várják az érdeklődőket augusztus 16. és 21. között a Bencés Gimnáziumban és a Loyolai Szent Ignác-templomban.

Feladta magát: letartóztatták a győri halálos gázolás gyanúsítottját

A 19 éves férfi tíz nap bujkálás után önként jelentkezett a rendőrségen, a bíróság egy hónapra elrendelte a letartóztatását.

Lezárták a győri Baross híd, Hunyadi utca és Wesselényi utca közötti járdáját - felújítás kezdődött az egyik legforgalmasabb gyalogos szakaszon

Az Útkezelő Szervezet a nyári tanszünet idején végzi el a 160 méteres járdaszakasz teljes felújítását. A munkák idejére kerülőutat jelöltek ki.

2020 és 2025 között 11 milliárd 852 millió forintot kapott az államtól az Illés Akadémia, a kiemelt akadémiai státusza miatt

De ezen felül is kapott állami pénzt. Összesen 14 milliárd forint után csippant a telefon.

Harmadfokú hőségriasztás lép életbe - csütörtöktől, jövő kedd éjfélig tart a rendkívüli készültség

A tartós kánikula komoly egészségügyi kockázatot jelent, a hatóságok fokozott óvatosságra kérik a lakosságot.

Újabb szervezet állt ki az M87-es mellett: a Közösen Vas Megyéért Egyesület is nyílt levélben fordult Vitézy Dávidhoz

Az egyesület szerint a túlárazott beruházásokkal szemben fel kell lépni, de a Kőszeg és Szombathely közötti négysávos út megépítését nem szabad elhalasztani.

Új látványelemekkel, különleges fényfestéssel és erős vállalati összefogással készül a jubileumi Savaria Történelmi Karnevál

A 25. jubileumi Savaria Történelmi Karnevál sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a rendezvény legfontosabb újdonságait, bemutatták a jubileumi év kiemelt programjait, valamint a Karnevál megvalósítását segítő vállalati partnereket és együttműködéseket.

Rápli Róbert: Az M86-os és az M87-es fejlesztése nem maradhat el!

Szombathely parlamenti képviselője levélben fordult Vitézy Dávid miniszterhez.

Nagy István azonnali beavatkozást követel az üzemanyagárak miatt – miközben a kutakon szinte ugyanazok az árak, mint az Orbán-kormány ársapkája idején

A volt agrárminiszter szerint a gazdáknak nem ígéretekre van szüksége, hanem kiszámítható megélhetésre - kérdés, hogy az elmúlt 16 év, vagy a plusz 3 forint a kutakon fáj-e nekik jobban.

Országos szabályozást sürget a győri azbesztes utak ügyében Balog-Farkas Renáta

Az alpolgármester levélben fordult Gajdos László miniszterhez, és több javaslatot is tett a szerpentinitet tartalmazó útburkolatok egységes kezelésére.

Közel félszáz győri diák szerzett diplomát a Nemzeti Tudósképző Akadémián

A Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 48 tanulója teljesítette sikeresen a rangos tehetséggondozó program követelményeit.

Romantikus vígjáték és Star Wars a csillagos ég alatt – újabb két estén vár a szombathelyi Zenés Kertmozi

Két egymást követő estén ismét szabadtéri mozivá alakul az Emlékmű-domb. Július 31-én a friss magyar romantikus vígjáték, a Szenvedélyes nők, augusztus 1-jén pedig minden idők egyik legismertebb sci-fije, a Star Wars IV. rész – Egy új remény várja a közönséget. A vetítések ingyenesek.

Vádat emeltek egy győri nő ellen aki kidöntötte a vasúti jelzőlámpát, majd elhajtott 

A vádirat szerint a baleset után nem állt meg, nem értesítette a hatóságokat, a megrongálódott jelzőberendezés pedig átmenetileg csökkentette a vasúti átjáró biztonságát.

Nagy nap lesz ma a parlamentben: a Vagyonvisszaszerzési hivatalról, és az ügynökaktákról szavaznak a képviselők, valamint elköszönhetünk a vármegyéktől és a főispánoktól is

Az Országgyűlés több jelentős törvényjavaslatról szavaz, miközben megkezdődik az állambiztonsági iratok teljes körű feltárásáról szóló előterjesztés vitája is.

Megújult a Magyar Ispita épülete Győrben - szeptemberben új kiállítással nyitja meg kapuit

Interreg-támogatással rekonstruálták a város egyik legjelentősebb műemlékét, amely a felújítás után korszerű kiállítóhelyként és kulturális központként várja majd a látogatókat.

Hétvégén módosul a vasúti menetrend a Budapest–Győr–Hegyeshalom vonalon

Karbantartási munkák miatt augusztus 1-jén és 2-án több járat a megszokottól eltérő menetrend szerint közlekedik.

Tárlatvezetések és különleges kiállítások várják a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

A hét programjain az agyagkatonák titkai mellett kortárs képzőművészeti tárlatok is várják az érdeklődőket Győrben.

Kedden több órára elzárják a vizet Győrszentiván egy részén

Ivóvízhálózat-rekonstrukció miatt az Egysori út, a Lőtér út és a Kisvasúti utca környékén 8 és 14 óra között szünetel a szolgáltatás.

Halált okozó testi sértés miatt vettek őrizetbe egy férfit Szombathelyen

A férfi részletes beismerő vallomást tett a Szent Gellért utcában történtek miatt.