Összefüggést találtak az asztma és a későn fekvés között

Székely Zoárd 2020-07-09 08:12:00
Fontos eredményre jutottak a tudósok.

Érdekes tanulmány jelent meg az Európai Tüdőalapítványtól: az ERJ Open Research tudományos folyóiratban kiadott kutatási eredmények szerint azok a tinédzserek, akik sokáig maradnak fenn, és reggel később ébrednek, nagyobb eséllyel lesznek allergiásak vagy asztmások.

Az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény szerint ez az első olyan kutatás, ami az alvási szokások és az asztma kialakulása közötti kapcsot vizsgálja. A kutatók megjegyezték, hogy az asztma tünetei erősen köthetők a test belső órájához, vagyis a cirkadián ritmushoz, és ez okozhatja azt is, hogy az alvási ciklus is befolyásolja azokat.

A szakértők szerint egyre több az asztmás fiatal, és még mindig nem értjük teljesen, hogy mi okozza ezt az arányemelkedést. Vannak olyan rizikófaktorok, amelyeket ismerünk, például a légszennyezést és a cigarettafüstöt, de ezek magukban nem merítik ki a növekedés okait. Az alvás, valamint az ilyenkor termelődő melatonin nevű hormon befolyásolhatja az asztma kialakulását, ezért a kutatók azt akarták megfigyelni, hogy maga az alvás mennyisége és milyensége tudja-e növelni vagy csökkenteni a betegség megjelenésének esélyét.

A kutatáshoz 1 684 fiatalt vizsgáltak meg, kérdőívet kellett kitölteniük az allergiához és asztmához kapcsolható tünetekről, valamint az alvási szokásaikról. A kutatók ezután összehasonlították a válaszokat, és olyan faktorokat is figyelembe vettek, amelyek befolyásolhatják az allergia vagy asztma kialakulását, például egy családtag dohányzási szokásait.

Az eredmények azt mutatták, hogy az asztma kialakulásának esélye háromszorosára nőtt akkor, ha a tinédzser éjjeli bagoly típus volt,

az allergiás nátha pedig náluk kétszer akkora eséllyel jelent meg, mint a korán fekvőknél. A kutatók hipotézise az, hogy a melatonin hormon termelése általában nincs összhangban azoknál, akik sokáig maradnak fenn, a melatoninról pedig tudjuk, hogy van köze az asztma kialakulásához.

 

Fotó: Getty Images

Forrás: Hír24

Szólj hozzá!

Trametes versicolor: az immunrendszer titkos fegyvere

Bizonyára hallott már a különféle gyógyító gombákról, amelyek hozzájárulnak mind az emberek, mind az állatok egészségének javításához

Nem jelentek meg a fideszes képviselők a péntek esti győri közgyűlésen

Az ülést, mivel az nem volt határozatképes, a polgármester elnapolta.

Lezárták a bozsoki határátkelőt

Bucsu, és Kőszeg továbbra is nyitva.

Megjelent a Zaporozsec átalakulásáról szóló dal

Tagcserék történtek a zenekarban.

Gyerekcipő választási útmutató szülőknek

A gyermekcipők kiválasztása minden szülő számára komoly kihívást jelenthet. Ahogy csemetéink cseperednek, lábaik folyamatosan változnak, ezzel párhuzamosan pedig szükségük van arra, hogy a megfelelő lábbelit viseljék.

Február 27-én ismét Szombathelyre érkezik Magyar Péter

Azt még egyelőre nem lehet tudni, hogy melyik helyszínen várja majd az érdeklődőket.

Ha nem követed Vámos Zoltán Facebook-oldalát, akkor semmit sem fogsz tudni a hóhelyzetről

A Vas Vármegyei Kormányhivatal sem hivatalos weboldalán, sem Facebook-oldalán nem közölt eddig semmit a hóhelyzetről. A főispán privát oldalán tart one man showt.

A 7,5 tonnát meghaladó járművek 12 órától nem közlekedhetnek Vas vármegye útjain

A rendőrök pihenőhelyekre, parkolókba terelik az érintett járműveket!

Elárasztották a győri bíróságot azok a vélemények, amelyek szerint túlságosan kesztyűs kézzel bánnak a halálos gázolóval

A bíróság elnöke attól tart, hogy ezzel a közhangulat alkalmas lesz arra, hogy a bíróságba vetett közbizalmat megrendítse.

Változás a pénteki győri programban: TSZV tüntetés lesz, a közgyűlést viszont máshol lehet követni

Az időjárás átírta a terveket, de a részvétel lehetősége megmarad, több helyszínen is élő közvetítéssel.

A Jobbik megnevezte jelöltjét Győr-Moson-Sopron vármegye 2-es választókerületében

A párt önálló indulással készül a 2026-os országgyűlési választásra, a körzetben Pápai Petra lesz az egyéni jelölt.

Íme a legjobb programok erre a hétvégére Győrben

Mollywood, Rammstein Tribute, farsang, hangfürdő, és egy tüntetés.

Havazás és hófúvás várható pénteken - több vármegyére figyelmeztetést adtak ki

A Nyugat-Dunántúlon jelentős mennyiségű hó hullhat, viharos széllel és hótorlaszokkal kell számolni.

Közgyűlés helyett össz-bizottsági ülés lesz délelőtt 10 órakor a Győri Városházán

Dolgozni, vitázni tehát lehet munkaidőben, de érdemben dönteni valószínűleg csak este 6 után. 

Sárkány Péter nem mond le posztjáról, és jelen lesz a győri közgyűlésen - ha lesz közgyűlés

Az elnök-vezérigazgató újra elmondta, hogy megvan a győriek pénze, kiderült, hogy a Győr-Szol a nyár végére forrás nélkül maradhat, és, hogy feljelentette Pintér Bencét. 

Felfrissülve Karintiában: a szaunakultúra ereje

Karintia sokakat nemcsak az Alpok szépségével vonz, hanem az itt található pihenési lehetőségeivel is.

„Totális erkölcsi mélypont” - Magyar Péter szerint minden határt átlépett a Fidesz kivégzős videója

A TISZA elnöke elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak nevezte a gyerekekkel és fejbelövéssel operáló kampányvideót.