Mostantól kevésbé kell a vizek tisztaságát védeni az Egyesült Államokban

Nagy Donát 2020-01-25 09:30:00
Donald Trump szerint felesleges teher a túlzott szabályozás.

Az amerikai kormányzat visszavonta a vizek tisztaságának védelméről szóló, csaknem fél évszázados szövetségi rendelkezést - jelentette be az amerikai környezetvédelmi hivatal (EPA) csütörtökön, írja az MTI

A döntés több mint másfél millió kilométer területen lévő folyó, kisebb csatorna, patak, ér és mocsárvidék természetvédelmi megóvásának a végét jelenti. A védett területeken eddig nem lehetett mezőgazdasági termelést folytatni és ingatlanfejlesztést végrehajtani.

Donald Trump amerikai elnök már hivatalba lépése kezdetén hangoztatta, hogy szeretné megszüntetni, de legalábbis jelentős mértékben visszaszorítani a környezet védelmére - így a vízvédelemre is - vonatkozó törvényeket és szövetségi szabályzatokat. Azzal érvelt, hogy ezek felesleges terhet jelentenek a farmereknek, földtulajdonosoknak és az üzleti vállalkozásoknak.

Elemzők szerint a csütörtöki döntéssel a kormányzat éppen ennek a rétegnek kívánt gesztust tenni.

Andrew Wheeler, az EPA igazgatója a védelmet eltörlő rendelkezés aláírása után kifejtette: a döntés lehetővé teszi a farmereknek, hogy szabadon művelhessék földjeiket anélkül, hogy attól kelljen félniük, akaratlanul is beleszántanak egy szövetségi védelem alatt álló, kiszáradt patakvölgybe vagy lápos részbe.

Hozzáfűzte, hogy könnyebben kaphatnak majd engedélyt az eddigi védett területeken beruházni szándékozó ingatlanfejlesztők és ipari vállalkozások is.

Az igazgató arra nem tért ki, hogy a gazdálkodásba bevonandó területeken alkalmazott rovarirtó szerek vagy műtrágyák és egyéb vegyi anyagok hogyan szennyezik majd a vízi utakat. Azt azonban fontosnak tartotta leszögezni: a változások olyan, csupán időszakos vízfolyásokra - folyókra és patakokra - érvényesek, amelyeknek medrében csak nagy esőzés vagy hóolvadás után van víz. Az ilyen hegyi patakok és folyók biztosítják egyébként néhány, általában száraz éghajlatú tagállam, például Új-Mexikó vízellátásának egy részét is.

Jen Pelz, a Wild Earth nevű új-mexikói környezetvédelmi szervezet vezetője újságíróknak úgy nyilatkozott: ebben a tagállamban különösen aggodalmat kelt az intézkedés, mert a Rio Grande, amely az ivóvíz és az öntözésre alkalmas víz nagy részét biztosítja a helybélieknek, éppen ilyen, eddig védett hegyi patakokból és lápokból kapta utánpótlását.

Elemzők emlékeztetnek arra, hogy hivatalba lépése óta Donald Trump:

  • enyhített az olaj- és gázkitermelés szigorú szabályozásain
  • növelte a gépjárművek károsanyag-kibocsátási normáit
  • javaslatot tett a kihalással fenyegetett, veszélyben lévő állat- és növényfajokat védő törvény módosítására is.

Szólj hozzá!

Mecset épül Szombathelyen a Vásárcsarnok mellett

A hírt a Magyar Iszlám Közösség osztotta meg.

Podcastban mutatkoznak be a TISZA jelöltjei - az első adásban Győr is hangsúlyos szerepet kapott

A TISZTA Hang első adásában országos ügyekről és helyi felelősségről is szó esett.

Győr ismét Fehér Miklósra emlékezik a hétvégén

Ingyenes emlékgálát rendeznek január 11-én - futball-legendákkal és egész napos programmal.

Kihűlés közeli állapotban találták meg a férfit Körmend mellett

A hozzátartozók indultak a keresésére annak a 34 éves férfinak, aki munkába indult, de oda nem érkezett meg, majd a rendőrség segítségét kérték.

Kampány helyett lapátol a TISZA

Péntekig egészen biztosan.

Változik a Budapest-Győr-Szombathely-Sopron vasútvonal menetrendje

Karbantartási munkák miatt több ütemben vágányzár lép életbe január közepétől.

Forró tea, nyitott ajtók a hideg napokon - a DK szerint a segítségnyújtás karácsony után is fontos

Országszerte és Győrben is segítő kezet nyújt a Demokratikus Koalíció a rendkívüli téli időben.

Meghalt Tarr Béla 

A magyar film egyik legkövetkezetesebb alkotója 71 éves volt.

Gizi sem grillezik már többet Szombathelyen

Bezárt a Belsikátor népszerű kifőzdéje. 

Bekuckózott méhek okoztak riadalmat Oladon

Egyelőre hagyják őket tovább szenderegni.

Fűkaszát és alkoholt loptak Sitkén

Egy kis munka, egy kis szórakozás.

Közel félmillió forint kárt okozott egy soproni szállodának egy német férfi 

Angolosan távozott, csalással vádolja az ügyészség. 

Csigatörő mester és dalos kedvenc – az énekes rigó lett 2026 év madara

Az MME szavazásán győztes madár nemcsak szép énekével, hanem különleges szokásaival is belopja magát a természetbarátok szívébe.

„A nemzetek korszaka jön” - Orbán Viktor újra lerajzolta alternatív valóságát a Karmelitában

Évnyitó, nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor, ahol a kormányfő külpolitikáról, Brüsszelről, gazdaságról és a 2026-os választás tétjéről beszélt - ismerős panelek, kevés újdonság, önkritika nélkül.

Tömeges rosszullét történt egy zalaegerszegi középiskolában

Több mint 440 diáknak és felnőttnek kellett elhagynia az intézményt.

34 éves korában meghalt Dudás Miklós világbajnok kajakozó

Értesülések szerint otthonában hunyt el a londoni olimpia hatodik helyezettje.