Maruzsa: hétfőn kinyitnak a vidéki óvodák, bölcsödék

ugytudjuk.hu 2020-05-24 14:00:00
A fővárosiak június másodikától térnek vissza a "normális működési rendhez".

Június másodikától oktatási céllal is használhatók lesznek az iskolaépületek, a vidéki bölcsődék és óvodák hétfőtől, a fővárosiak pedig szintén június másodikától térnek vissza a "normális működési rendhez" - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs vasárnapi online sajtótájékoztatóján.

Maruzsa Zoltán hangsúlyozta: iskolákban a tanév végéig, június 15-éig érvényben marad a tantermen kívüli digitális munkarend, a tanév hossza nem változik. Azonban június másodikától, ha az intézmény és a pedagógusok szükségét látják, kiscsoportos konzultációt, egyéni felkészítést már tudnak szervezni az elmúlt hónapok tudásának megerősítéséért, felzárkóztató jelleggel az iskolákban. Erről az intézmények dönthetnek, tantárgyanként is szervezhetnek konzultációkat, a kis csoportok létszámát pedig központilag nem határozták meg, azok a helyi adottságoknak megfelelően alakíthatók ki - tette hozzá.

Megjelent a teljes rendelet, így működhetnek az iskolák júniustól

A május 22-ei Magyar Közlönyben megjelent a rendelet, hogy egész pontosan hogy is üzemelhetnek majd az iskolák júniustól. Eszerint: Az iskolák 2020. június 2. és 2020. június 15. között továbbra istantermen kívüli, digitális munkarend szerint működnek azzal, hogy a tantermen kívüli, digitális munkarendtapasztalatai alapján egyéni vagy kiscsoportos foglalkozás szervezhető a tanulók felzárkóztatása céljából.

Hangsúlyozta: június 2-ától június 26-áig minden iskolában meg kell szervezni az oda járó gyermekek felügyeletét. Ezzel bővül a gyermekek felügyeletébe bevont intézmények köre, mivel eddig csak kijelölt iskolákban fogadták a tanulókat, most viszont mindenki a saját intézményébe mehet majd.

A köznevelési államtitkár azt is elmondta: azokat, akik lakóhelyüktől nagyobb távolságra jártak iskolába, most igény esetén a lakóhely szerinti iskolának is fogadni kell. A tanév időszakában, június 2-15 közt elsősorban tanulást támogató, felzárkóztató programok szervezhetők az iskolákban, június 16-ától, a tanév befejezésétől pedig június 26-tól következő tanévre is készülhetnek már, de táborok, tematikus napok is rendezhetők - ismertette.

Az óvodák és a bölcsődék kapcsán Maruzsa Zoltán kiemelte: nem kötelező ezekbe az intézményekbe vinni a gyerekeket, a járványügyi helyzet alapos indoknak minősül, ha a szülő azt kéri, hogy gyermeke otthon maradhasson.

A köznevelési államtitkár közlése szerint az elmúlt napokban óvodai gyermekfelügyeleten a gyermekek mintegy tíz százaléka vett részt, és az igény napról napra nőtt az elmúlt időszakban.

Maruzsa Zoltán arról is beszélt, hogy egy pénteken megjelent kormányrendelet szerint május 31-éről június 30-ára változik annak a határideje, ameddig a köznevelési intézmények benyújthatják kérelmüket működési engedélyük módosítására, ha ez átszervezések miatt szükséges.

Szintén pénteken jelent meg kormányrendelet a pedagógusok minősítésével kapcsolatban. A köznevelési államtitkár emlékeztetett: április másodikán a járvány miatt felfüggesztették a pedagógusok minősítését, és az őszi félévre tették át azt, azonban több megkeresést is kaptak elsősorban határozott idejű szerződéssel rendelkező gyakornokoktól és a gyermeket váró pedagógusoktól, akiknek az eltolt időpont nem alkalmas. Ezért az érintetteknek külön eljárásrendet dolgoztak ki, ők június 10-éig tudják kérvényezni a minősülést - közölte Maruzsa Zoltán.

Szólj hozzá!

Védett árat vezet be a kormány az üzemanyagoknál

A benzin 595 forint, a gázolaj 615 forint lesz fixen.

Napra pontosan tíz éve tart a válsághelyzet Magyarországon - de ne aggódj, a kormány megvéd

A különleges jogrend mára a mindennapi kormányzás eszközévé vált.

Fodor Roland pont akkor adott tanácsot havi 800 ezer forintért a Győr-Szol-nak, amikor kiürült a lakáskassza 

Kósa Roland szerint egyre több részlet derül ki abból, hogyan működött a városi cég abban az időszakban, amikor eltűnt az 1 milliárd 700 millió forint.

Az egészséges öregedés kulcsa: életmódváltás idősebb korban

Észrevette már, hogy az idő múlásával életmódunk hatása jobban érződik a mindennapokban?

Mit tehetünk ha széncinege költözött a postaládába?

Semmiképpen se küldjük vissza a feladónak!

Kukákat gyújtott fel egy férfi Győrben

Az egyik hulladékgyűjtő teljesen le is égett.

Kirajzott Dobrev Klára a szombathelyi Fő térre

Pedig a belváros védett részein tilos politikai plakátokat kihelyezni.

Kiemelt fejlesztési térséggé nyilváníthatja a Szigetközt a választások előtti utolsó ülésén a parlament 

A kormány szerint a lépés összehangolt fejlesztéseket, több forrást és új lehetőségeket hozhat a régió településeinek.

A magyarokat nem lehet megfélemlíteni - Magyar Péter az orosz nagykövetségnek üzent

A TISZA Párt elnöke szerint Magyarország szuverenitását és a választások tisztaságát tiszteletben kell tartani.

Megnyílt a Jóakaratú emberek boltja a győri belvárosban

Az üzletben nemcsak tárgyakat lehet venni - a vásárlók emberi történetekkel, közösségi munkával és segítő szándékkal is találkozhatnak.

Teret neveznek el Szombathelyen Feiszt Györgyről

A Levéltár melletti közterület viseli majd a volt alpolgármester nevét.

A győri Diószegi Judit az 59. a TISZA listáján

A sárvári Strompová Viktória pedig a 75. helyre fért fel.

Vízre szállna Győr - kérdőívben várják a lakosok véleményét az új turisztikai fejlesztésekről

Az önkormányzat arra kíváncsi, milyen szolgáltatásokra lenne szükség az aktív kikapcsolódást kedvelők számára.

Fegyelmi vétség miatt a Falco elküldte Marchelus Averyt

Már Szegeden sem fog pályára lépni a kosaras.

Szentkirályi Alexandra Körmenden: példátlan és felháborító, hogy Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort

Helyi ügyekről nem, de Ukrajnáról és Iránról volt szó a Fidesz vasi fórumán.