Két vihar után látjuk: Győrben nincs klímavészhelyzet!

ugytudjuk.hu 2020-08-19 15:49:00
A győri LMP-t vezető Jenei Ferenc írása arról, miért kéne kihirdetni Győrben a klímavészhelyzetet a nyári viharok tapasztalatai alapján.

A következő cikk egy véleménycikk, ami nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját az adott kérdésben. Ha hozzáfűznél valamit, vagy vitatkoznál a szerzővel, keress minket Facebookon, vagy ezen az email-címen!

Lehet, hogy Szombathelyen van, meg a Karácsony Gergely miatt Budapesten is van. Sőt, a flúgos osztrákok szerint Bécsben is van. De itt középen – köztük –, na itten aztán nincs. Ott van feketén-fehéren a januári közgyűlés anyagában:

„Győrben nincs klímavészhelyzet”.

Szóval Győrben nincs, és punktum! Itt nincsenek hetekig tartó nyári hőhullámok. Itt nem szárad le a lomb a fákról már július végén. Itt brutális, tetőbontó, fadöntögető szelek sincsenek. És főleg nem szakad a nyakunkba 1-2 óra alatt többhavi eső, hogy aztán csónakázni lehessen az utcákon.

Nem, Győrben ilyen biztosan nem történik meg! Ezért Győrben nincs szükség még több fára, árnyékra. Itt az emberek direkt szeretik, ha leég a haj a fejükről a melegben. Nem, strandolni sem szeretnének. Nincs is strandunk immár öt éve.

Nekünk nincs szükségünk szélvédő erdősávokra a város szélén. Itt a polgárok azt szeretik, ha a szél leviszi a háztetőt, ha a fák az autóikra borulnak és azt is szeretik, amikor a szél bicajostul vágja oda őket a kukásautóhoz! A röpködő szemetet is nagyon szeretik.

És az a kedvenc hobbijuk, hogy 10-15 centi mély vízben közlekedjenek, afféle modern Kolumbuszként, abban bízva, hogy az utcai vizek túloldalán szárazföldet találnak.

És attól miért lesz mi lesz jobb, ha kimondjuk, ha kimondjuk: klímavészhelyzet van? Akkor nem fog fújni a szél és nem szakad ránk az özönvíz?

Mindez persze meg fog történni. 

Csak lehet készíteni egy tervet (hozzá pénzt, szaktudást, határidőket rendelni) És lehet növelni a zöldterületeket. Lehet árnyékolóponyvákat feszíteni a Baross utca fölé. Lehet szélvédő erdősávokat ültetni. Lehet korszerűsíteni, felújítani a csatornákat. Lehet új záportározókat létesíteni és felkészülni arra, hogy a hétfői győri özönvíz biztosan nem az utolsó és nem is a legnagyobb, ami a várost valaha elérte. 

Tehát a klímavészhelyzet bejelentése – a helyzet elismerése – arra jó, hogy a város felkészüljön a klímaváltozás miatt biztosan bekövetkező extrém időjárási szituációkra.

De Győrben – mint azt már határozatban kimondtuk – nincs ilyen gond. Itt nem kell felkészülni erre.

A szerző az LMP győri elnöke.

Szólj hozzá!

Fodor Roland szerint a győri városvezetés kommunista

A bérlakás-rendszer kapcsán jutott erre a képviselő, aki független- és fideszes társaival leszavazta a jövedelmi plafon bevezetését.

A hétvégén is borult, párás, ködös idő várható

6-8 fok közötti csúcsértékek várhatóak.

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban. 

Magyar Péter: Lázár János tűnjön el a közéletből, vagy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért leszlovákozta a TISZA felvidéki származású képviselőjelöltjét!

Liszt Ferenc szerinted magyar volt? Az aradi vértanúk? Mádl Ferenc elég magyar volt neked? - teszi fel a kérdést a pártelnök.

245 közadat-pert bukott el az állam az elmúlt 5 évben

Mit titkolnak az állami cégek, és leginkább: miért?

Szlovákiában akár 6 hónapos börtönbüntetés is kiszabható azokra, akik megkérdőjelezik a Beneš-dekrétumokat

Újabb lendületet vett a németek, és magyarok kollektív bűnösségét kimondó jogszabálycsomag.

Pezsgős évbúcsúztató a győri Esterházy-palotában

Ingyenes tárlatvezetéssel és koccintással zárul az év a város egyik legszebb kiállítóterében.

Rápli Róbert: A kormánynak a települések mellé kell állni, és nem sarcolni azokat

A TISZA szombathelyi képviselőjelöltje szerint a városi úthálózatokat csakis akkor lehet helyrehozni, ha helyben marad a település pénze.

3 tonna élelmiszert vont ki a forgalomból egy vadhús-feldolgozó üzemben a Nébih

A téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések újabb eredményeit tette közzé az Agrárminisztérium.

5 millió 500 ezer forintot kért kölcsön egy vasi férfi, amit esze ágában sem volt visszaadni

Már akkor tudta, hogy nem tudja visszafizetni, mikor átvette a pénzt.

Parkolási bírságból politikai hajcihő Győrben - Borsi Róbert teli tüdőből fújja a lufit

A vizsgálóbizottság elnöke már feljelentést emleget, miközben egy 15 600 forintos ügy miatt zárt ajtók mögött zajlik a „vizsgálat”.

Jótékonysági ételfőzés lesz pénteken a Győri Városháza előtt

Lelkes civilek főznek rászorulóknak, az ételosztás délelőtt zajlik a belvárosban.