EU-s pénzből modernizálnák a szombathelyi Városháza épületét

Nagy Donát 2020-08-22 11:03:00
Teljes felújításról szó sincs, energetikai korszerűsítésre azonban szükség lenne.

A hétemeletes szombathelyi városházát 1983. február 18-án, egy ünnepi tanácsülésen adták át hét évig tartó építkezést lezárva. Ma már kevesen mondanánk szépnek, az egész kocka jelleg inkább amolyan szoci.

Még 2017-ben merült fel az akkorra már nagyon elavult és leromlott állagú épület felújításának gondolata. 630 millió forintos EU-s támogatásról szóltak a hírek, sőt, 2019 tavaszára tervezték az átadást.

A város honlapja szerint

a projekt átfogó célja a Szombathelyi Városháza energiahatékonyságát célzó felújítása, fejlesztése, valamint az intézmény energiahasználatának és energiagazdálkodásának hatékonyabb, racionálisabb elősegítése. [...] A Városháza épülete az 1970-es évek második felében épült, az energiafelhasználás racionalizálása, a takarékosság és a komfortérzet javítása érdekében szükséges az épületszerkezet energetikai korszerűsítése. [...] Az épület hőszigetelései szintén egyidősek az épülettel, felújításukra, cseréjükre, kiegészítésükre eddig nem került sor. Megvalósuló fejlesztések: teljes külső hőszigetelés, a fűtési rendszer korszerűsítése valamint annak szabályozása, az épület hűtési rendszerének felújítása, a szellőztetési rendszer korszerűsítése.

Ilyen lett volna a közgyűlés terme a teljes felújítás után.

Az egészből aztán nem lett semmi, pedig a látványtervek alapján az alsó, ügyfélfogadásra is használt szintet teljesen átalakították volna, teljesen modern hatást keltve. A közgyűlésnek helyet adó, az első emeleti nagyteremben köralakban ültek volna a képviselők, ráadásul ablakokat is vágtak volna a tanácsteremre.

A 2017-es, októberi közgyűlésen azért fújták le az egészet, mivel a tervek megvalósítása több, mint 1 milliárd forintba (pontosan 1.167.195.691 Ft) került volna, miközben az uniós pályázaton ennek csak a felét lehetett elnyerni. Ez azért is volt furcsa, mert a rendelkezésre álló keret már a tervek elkészítésekor is ismert volt.

Ilyen lett volna a teljes felújítás után.

A felújításnak a látványon kívül energetikai haszna is lett volna, azaz a modern berendezések, fűtés miatt kevesebbe kerülne az épület fenntartása.

Rákérdeztünk a város önkormányzatánál, hogy terveznek-e valamilyen felújítást az épületen. Rövid és tömör válaszukban azt írják, hogy

a Városháza energetikai felújítására a jelenleg futó pályázati lehetőségek közül egyedül az ELENA elnevezésű projekten belül nyílna lehetőség, aminek vizsgálata folyamatban van.

Az ELENA az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Bizottság közös kezdeményezése a Horizon 2020-program keretében. Ők pénzügyi támogatást nyújtanak olyan technikai feladatok elvégzéséhez, amelyek középpontjában energiahatékonysági, elosztott megújuló energia és városi közlekedési programok megvalósítása áll.

Az EU ezen a pályázati felületen 40-50 millió euró közötti összeget (15-18 milliárd forint) oszt szét.

Szólj hozzá!

A Fidesz el akarja hallgattatni az Ugytudjuk.hu-t!

Van számukra egy rossz hírünk: nem hagyjuk!

Február végéig érdemes kihelyezni a méhecskehoteleket

Sokat segíthettek a beporzók esélyein.

442 alkalommal csalt hamis aranylapokkal két győri férfi

Webáruházon keresztül csapták be amerikai vevőiket, a kár több mint kétszázmillió forint. 

Nem oszlatta fel magát a győri közgyűlés

Csupán a Tiszta Szívvel A Városért frakció szavazott az oszlatás mellett.

Fekete Dávid már a közgyűlés közben is a háborúval kampányol a Facebookon

Hallomásokra épített riogatás, miközben a város ügyei épp az ülésteremben vannak  napirenden.

Parkolási botrány Győr - bűncselekmény nem történt, Borsi Róbert mégis feljelentést tesz

A Fidesz az ügy kapcsán eljutott odáig, hogy Pintér Bence szerelmes Magyar Péterbe. 

8 milliárd 300 millió a propagandára - ennyiből szórta tele a médiát a kormány a hamis „TISZA-adós” nemzeti konzultációval

Az aHang szerint a kabinet ezúttal is teljes hadrendbe állította a komplett médiabirodalmát. 

Pintér Bence helyretette az Ugytudjuk szerződését és visszaadta a hólapátot Fekete Dávidnak

Azzal talán vissza lehet hordani a Győr-Szol-ba a hiányzó 1 milliárd 700 millió forintot.

Vágányzár a Győr-Budapest vonalon - több járat menetrendje módosul februárban

Pályakarbantartás miatt egyes vonatok nem érintik a Keleti pályaudvart, a nemzetközi és elővárosi közlekedésben is változások lesznek.

"Hosszú évek óta hitvallásom, hogy egy dolog szent az maga a fesztivál."

Olvasói levelet kaptunk a Győr-Logistic Kft. ügyvezetőjétől, Lakatos Gyulától.

Egy szombathelyi születésnapon tört ki verekedés

Félreérthető szituba keveredett egy nő és egy férfi.

Pintér Bence: Újra indulok a polgármesteri székért!

Az is kiderült, hogy a TSZV-nek van 15 egyéni jelöltje.

Pintér Bence: Fekete Dávid és a Győr-Szol hülyének néz mindenkit

A polgármester szerint a cég cáfolata csak trükk a számokkal, és továbbra sem tudni, hogy hol a pénz!

Kávé, festmények és múzeumi szakmai nap - februári programok a Rómer Múzeumban

Tárlatvezetés a Café Kultúrban, szakmai nap múzeumi dolgozóknak, és még több izgalmas időszaki kiállítás várja az érdeklődőket februárban Győrben.

A Győr-Szol-t azonnal megvédte saját médiacége az eltűnt(?) milliárdok ügyében

Ráadásul ők már azt is tudják, hogy Pintér Bence lepaktált a TISZA Párttal. 

A járdán akarta elütni haragosát egy nő Győrben

Meglátta a zebránál, dühbe gurult, majd megfenyegette, hogy megöli - három évet is kaphat.

A Győr-Szol szerint nem tűnt el 1 milliárd 700 millió forint

Közleményben reagált a cég Pintér Bence kijelentéseire.

Kiskorú gyermekével lopatott egy nő Szombathelyen

Egy doboz gyógynövényt tartalmazó étrend-kiegészítő kapszulát csent el.