Hatalmas óceán rejtőzik az Antarktisz alatt

Székely Zoárd 2020-07-03 10:20:00
Vizsgálják a jég olvadását.

Jules Verne (Verne Gyula) kitalált tengeralattjáróját, a Nautilust a Déli-sark jege alatti rejtett óceánba is leküldte. Ekkor még messze volt az emberiség a pólus elérésétől, ma már azonban tudjuk, hogy az Antarktisznál valóban találhatóak üregek a jég mélyén, melyekben az óceán áramlik. Craig Stevens, az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutató Intézet munkatársa és kollégái a közelmúltban ezen víztömeg áramlatait mérték fel – írja a The Conversation.

A jégselfek olyan jégtáblák, melyek a partról az óceánba nyúlnak.

Bár a selfjegek olvadása nem járul hozzá közvetlenül a tengerszint emelkedéséhez, zsugorodásukkal sérülékenyebbé válnak a szárazföld felett található jégtömegek, ami már veszélyt jelent.

Stevensék azt vizsgálták, hogy a helyi áramlatok miként járulnak hozzá az antarktiszi jég olvadásához. A szakértők a világ legnagyobb jégselfjegéhez, a 480 ezer négyzetkilométeres Ross-selfjéghez utaztak, az ebben rejtőző óceánüreg 700 kilométerre fekszik a földrész partjaitól, és nagy részt feltérképezetlen. A kutatók tudják, hogy a hasonló jégtömegek főként alulról olvadnak a melegebb víz hatására, az azonban nem ismert, hogy az óceán hogyan kavarodik a mélyben. Ennek felmérése ugyanakkor a klímamodellek számára igen fontos lenne.

Ross-selfjég üregét eddig egyszer mérték fel, az 1970-es években. Ekkoriban a technológia még nem volt igazán fejlett, ennek ellenére megállapították, hogy az üreg nem statikus, az egyes vízrétegek hőmérséklete és sótartalma igen változó.

2017-ben Stevensék 350 méteres mélységbe fúrtak le, hogy vizsgálhassák a rejtett óceánt. A csapat műszereket is elhelyezett, melyek azóta is gyűjtik az adatokat.

A kutatók arra jutottak, hogy a helyi víz egyfajta torkolatként működik:

a viszonylag meleg, 2 Celsius-fokos óceán beáramlik, kavarog, és elvegyül az olvadékvízzel és a gleccserek alatti édesvízzel.

A jég megóvja a vizet a felszíni fagytól és szelektől, az árapály azonban oda-vissza tolja az óceánt, így keverve el.

A probléma az, hogy a jelenség napi szinten változhat, így nehéz beilleszteni a klímamodellekbe, noha fontos szerepet játszik a jég zsugorodásában. A szakértők attól tartanak, hogy az antarktiszi jégtömegek olvadása globális hatásokkal fog járni.

 

Fotó: Pixabay

Szólj hozzá!

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Hollósy Tamás, szombathelyi ügyvéd

Állami kitüntetésben részesült Sági József, és Szinetárné Márkus Teréz, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium tanára.

Tegnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf járt titokban Szombathelyen

Vagyis előre egyeztetett, szűk körben mondta el, hogy aki a Fideszre szavaz az a békére szavaz.

Budapesti BL döntő - hetven eurótól indulnak a jegyárak

A Puskás Arénában rendezik a labdarúgó finálét május végén, a belépőket sorsolással osztják ki a drukkerek között.

Állami kitüntetéseket kaptak győri szakemberek a nemzeti ünnep alkalmából

Tudósokat, pedagógusokat, művészeket és közszolgálatban dolgozó szakembereket is elismertek a nemzeti ünnephez kapcsolódóan.

Egy friss felmérés szerint minden ötödik magyar diák funkcionális analfabéta 

Az Oktatási Hivatal mérése alapján a tanulók jelentős része még az alapvető szövegértési feladatokkal is nehezen boldogul. 

Tíz perc alatt elfogták a rablót Győrben

A 48 éves szlovák elkövető rekord gyorsasággal került rendőrkézre.

Czeglédy Csaba szinte összes választási plakátjára börtönrácsot rajzoltak Felsőcsatáron

Igencsak billeg ilyenkor, hogy ez rongálásnak vagy véleménynyilvánításnak minősül.

Magyarország melegszik - a 10 valaha volt legmelegebb év az elmúlt másfél évtizedből kerül ki

A klímaváltozás már most is átalakítja hazánk időjárását, vízkészleteit és mezőgazdaságát.

Tárlatvezetések, előadások és kiállításmegnyitó - sűrű hetet kínál a Rómer Múzeum Győrben

Kurátori tárlatvezetés, művészeti előadás, festménybemutató és fotókiállítás is várja az érdeklődőket a győri intézmény következő napokban induló programsorozatában.

Akikre büszke a város - díszközgyűlésen adták át Győr rangos kitüntetéseit

Három díszpolgári címet és három Pro Urbe Győr díjat adtak át a március 15-i ünnepségen a Városháza dísztermében.

Nemény András: "Mindig voltak, mindig lesznek ellentétek, talán mert mindenki a saját hite, meggyőződése szerint akar jobbat Magyarországnak."

1848 hősei, Horváth Boldizsár és a szombathelyi 16 pont mellett, egy csipetnyi aktuálpolitika is belefért a polgármester beszédébe.

Kényelem és egészség a munkahelyeken

Az álló munkavégzés, ami sokak számára mindennapos feladat, súlyos kihívásokat rejthet magában. A lábak folyamatos terhelése huzamosabb ideig nemcsak fárasztó, de hosszú távon egészségkárosító is lehet.

Hat Oscart nyert az Egyik csata a másik után

Paul Thomas Anderson filmje vitte a prímet a 98. Oscar-gálán, ahol több nagy produkció is komoly elismeréseket kapott.

Késsel fenyegette meg a hozzá kiérkező mentősöket egy fertőszentmiklósi férfi

Emellett történt még némi kábítószer birtoklás is.