Egyre több fejfájást okoznak az elszabadult krampuszok Ausztriában

Nagy Donát 2019-12-09 09:26:00
Salzburgban például egy csapat részeg krampuszt kellett megfegyelmezni.

Elszabadultak a krampuszok Ausztriában - írta meg a Guardianre hivatkozva a 444.

A kecskeszarvat és bundakabátot viselő, virgáccsal fenyegetőző féldémonok, a krampuszok évszázadok óta részei az osztrák adventi folklórnak. A hagyományoknak megfelelően Ausztriában bevett dolognak számít, hogy férfiak bizarr és ijesztő krampuszjelmezt öltenek, hogy november végétől december közepéig abban ijesztgessék a gyerekeket és a felnőtteket. 

Guardian azonban most arról ír, hogy az utóbbi években egyre több panasz érkezik az iszákos, rendbontó krampuszokról. A karintiai rendőrök például több erőszakos incidenssel is találkoztak az elmúlt hetekben:

Egy 11 éves gyereket véres vágással a combján találtak meg, másvalakit pedig virgáccsal ütöttek arcon. A klagenfurti krampuszok két tűzoltót bántalmaztak, Salzburgban pedig egy csapat részeg krampuszt kellett megfegyelmezni múlt vasárnap. 

Sőt, Dél-Tirolban, a sterzingi krampuszjáráson néhányan ütlegelni és rugdosni kezdtek egy földön fekvő embert, mire a nézők pánikban törtek ki. A La Voce del Trentino nevű olasz lap videóján látszik, ahogy az emberek virgácsokkal támadó krampuszok elől menekülnek:

A Guardian megszólaltatott egy osztrák történészt, Peter Wiesfleckert, aki úgy véli, azért szaporodhattak el ennyire az ilyen esetek, mert a krampuszkultuszból mára tömeges látványosság lett. 

Eredetileg a krampusz nem is igazán önálló ördögfigura, inkább a Mikulás kísérője volt. A 19. században aztán szokássá vált, hogy a krampusznak öltözött férfiak a „Mikulással” együtt látogatták a családokat, és meg-megijesztették a gyerekeket, azonban továbbra is eltörpült a jelentőségük a fehér szakállú, jóságos Mikulás mellett.  

Fotó: BARBARA GINDL/APA-PictureDesk

A krampuszból a 20. század vége felé lett igazán önálló alak, az utóbbi években rendszeresen tartanak krampuszjárásokat is, idén november 23-án például körülbelül ezer, kecskeszarvat viselő „féldémon” járta az utcákat. A szervezők próbálkoztak már rendet tenni azzal, hogy minden krampusznak saját azonosítószámot adtak, vagy hogy fizikai akadályt állítottak a nézők és a krampuszok közé, de nem mindig jártak sikerrel. Ugyanígy az alkoholtilalmat is nagyon nehéz átvinni.

Ha az év bármely más éjszakáján fiatal, maszkos férfiak csoportjai járnák az utcákat, az emberek azonnal hívnák a rendőrséget. Egy arctalan közösség tagjaiként mindig nagyobb eséllyel lépjük át a határokat

- Wiesflecker. 

Kisebb, a hagyományokhoz jobban ragaszkodó krampuszszervezetek már etikai kódex készítésébe is belefogtak.

A krampuszok dolga, hogy a látványukkal libabőrössé tegyék a nézőket, nem az, hogy félelmet vagy pánikot keltsenek

 - állítja az egyik, anifi székhelyű szervezet.

Ebben a Salzburg tartománybeli városban megtiltották a krampuszoknak az alkoholfogyasztást, és előírták, hogy csak finoman használhatják a virgácsaikat. Sőt, még egy krampuszmentes zónát is kialakítottak, ahová a gyerekek elmenekülhetnek, ha megijednének. 

A krampusz célja nem az, hogy embereket vántson. Épp ellenkezőleg: el akarjuk űzni a félelmeiket. Végül a jó mindig legyőzi a gonoszt

- mondta az anifi krampuszszövetség elnöke.

Szólj hozzá!

Angol házi döntőt rendeznek az Európa Ligában

A hazai bajnokságban vergődő csapatok vívnak a második számú európai trófeáért.

Titkos kalandozás a hálószobában

Szigorúan felnőtteknek szóló tartalom!

Pintér Sándor nem segít Pintér Bencének

Segítséget nem, de vállveregetést kapott a győri rendőrség a Belügyminisztériumtól. 

Áprilisban a tavalyihoz képest 4,2%-val nőttek az árak

Márciushoz képest viszont már csak 0,2% volt az infláció.

Iskolabusz létesítésének kérdésével szondázzák a sárvári szülőket

A városvezetés szerint ez lehet a megoldás a dugók megszüntetésére.

Fideszes lobbierő: kikosarazta a Magyar Közút Antal Imrét

A győri önkormányzati képviselő a Széchenyi híd zajvédő falának meghosszabbítását szerette volna elérni.

Bármelyik fideszes listás képviselőjelölt beleülhet Hende Csaba megüresedett parlamenti székébe

Időközi választás helyett a Fidesz-KDNP vezetése dönti majd el, hogy ki vehetni fel a mandátumot. Illés Károly az egyedüli listán szereplő szombathelyi jelölt.

Az akkor volt, most meg most van! 

Ismerje meg Hende Csaba hat pontját.

Lakossági fórumot tartanak a győri zárkertieknek

Nyilvános plénum előtt mondhatják el napi problémáikat az érintettek. 

Hol tart ma a webhosting?

Az online jelenlét manapság szinte elkerülhetetlen, legyen szó kisvállalkozásról, e-kereskedelmi platformról vagy nagyvállalatról.

Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől

És elválnak Dobrev Klárával.

Május 20 után parlamenti képviselő nélkül maradhat Szombathely

Frissítve: Hivatalosan is Hendét és Poltot javasolta a Fidesz alkotmánybírának.

A 125 éves Győri Városháza előtt futnak be a 100 éves Tour de Hongrie versenyzői

Az idei körverseny első befutóját adja a folyók városa.

Mélyponton van Győrben a Fidesz, Pintér Bence nagy fölénnyel vezet

Fekete Dávidot 22 százalék kedvelte, és 33 százalék nem.