Bemutatjuk a győri építési vállalkozót, aki politikai kapcsolatai révén jutott önkormányzati megrendelésekhez

Papp László Tamás 2021-11-04 12:01:00
Hlatky-Schlichter Lajos mintha csak a NER-oligarcha prototípusa lett volna.

Vállalkozóként legfontosabb céljának a helyi piac megszerzését tekintette; ehhez pedig a politikai befolyás és annak megfelelő felhasználása is hozzátartozott. A cégalapító ezért közéleti szerepet vállalt, és az így kialakult kapcsolatai nagymértékben hozzájárultak vállalkozói sikereihez.

e mondatokat bármelyik helyi NER-oligarchára (s általában a holdudvari, hatalomközeli vállalkozókra) elmondhatnánk.

Pedig e sorok Hlatky-Schlichter Lajosról, a dualizmus kori Győr jelentős építési vállalkozójáról szólnak, akiről a győri Nefelejcs közi Magyar Ispitában nyílt kiállítás.

Fotó: Papp László Tamás

A kiállítást Bagi Zoltán Péter, a Győri Levéltár főlevéltárosa nyitotta meg, a Terasz Csoport részéről pedig Nagy Zsuzsa mondott beszédet.

Bagi Zoltán Péter a Hlatky-Schlichter Lajos-kiállítás megnyitóján.

Fotó: Papp László Tamás

A tudásszomjas látogatók azonnal birtokba vették a kiállítóteret:

Fotó: Papp László Tamás

Mint a kiállításon megtudhattuk:

Hlatky-Schlichter Károly és Smikli Terézia gyermekeként látta meg a napvilágot Győrben 1853-ban.

Édesapja helyi kőműves kisiparos volt, aki tehetős lehetett vagy fontosnak tarthatta fia taníttatását, mivel Lajost a budapesti, majd a müncheni egyetemre küldte tanulni, ahol építészmérnöki diplomát szerzett. Hazatérését követően mindössze 23 évesen, 1876-ban átvette édesapja vállalkozását

derül ki a tárlaton.

Fotó: Papp László Tamás

Az általa kivitelezett legjelentősebb beruházások a korabeli város legimpozánsabb középületeit jelentették.

Fotó: Papp László Tamás

Ő építette a városházát, a főreáliskolát, az első takarékpénztárt, a királyi ítélőtáblát, valamint az iparkamara székházát is. Ezek ma is vizuális iránypontként szolgálnak a városban való tájékozódáshoz. Közülük több (mint például a városháza és a főreáliskola) a várost ábrázoló képeslapokra is rákerült.

olvasható a kiállításon. Ahol azt is megtudhatjuk: sikereit politikai beágyazottságnak köszönhette. Kettős személyiség volt, aki többféle módon volt képes politizálni.

„Közismertnek számított a városban gavalléros vendéglátása: „emlékezetes, hogy milyen előkelő, figyelmes úri modorban vezette a kamarai székház felavató ünnepségét."

Ugyanakkor a

kispolgárságnak mindig imponáló, mindenkinek odamondogató goromba magatartása révén szerzi meg a tömeg-bázisát.”

Ha valaki ráismerni vél Hlatky-Schlichter mentalitásában a jelenkori győri és országos politikára, közbeszerzési módszerekre, az nyilván csak a véletlen műve.

 

Fotó: Papp László Tamás

Közéleti pályájának csúcsát országgyűlési képviselősége jelentette.

– írják róla.

Fotó: Papp László Tamás

Az addigi győri honatya halálával 1908-ban a Függetlenségi 48-as párt színeiben mandátumot szerzett és bekerült a Parlamentbe. Politikai ars poeticája a ravasz középutassággal jellemezhető. Ez kitűnik egyrészt abból, hogy megválasztását megelőzően néhány évvel még a kormánypártot, azaz a Szabadelvű Pártot támogatta

– teszik hozzá.

Fotó: Papp László Tamás

Politikai hűsége azonban nem volt tartós, hiszen az I. világháború alatt ismét "oldalt" váltott. Ez azt jelentette, hogy bár ellenzéki képviselőként lett tagja a parlamentnek, ám hamarosan a Tisza István-féle kormánypárt, a Nemzeti Munkapárt támogatója lett

– olvashatjuk ugyanitt.

Kicsit sem volt tehát köpönyegforgató vagy szélkakas

– fűzi hozzá a cikkíró.

Fotó: Papp László Tamás

Másrészt, politikai középutasságára jellemző módon, ugyan minden társadalmi csoport követeléseinek a jogosságát elismerte, de tartósan, óvatosságból egyiket sem támogatta.

– vagyis mértéktelen politikai bátorsággal sem vádolhatjuk őt.

S ha már közpénzes megrendelések: a két helyiségben kiállított néhány fotóért, rajzért a 8 millió forint némiképp túlárazottnak látszik, biztos sok munka volt benne, de ennyire? 

Fotó: Papp László Tamás

Aki nem hiszi, a kiállításon utánajárhat!

Cikkünk megjenése után érkezett helyesbítési kérelem a Győri városi levéltár részéről, hogy a fentebb szereplő (s a fotón látható) 8 millió forintos támogatás nem a konkrét kiállításra lett teljes összegben fordítva, hanem ez egy kétéves projekt költségvetése, melynek részletei e linkben találhatóak.) 

Mely egyebek között Győr helytörténetét, kulturális sajátosságokat, városi legendákat feldolgozó kiállítás szervezését, kevéssé ismert és ma már nem létező vagy még létező épületek bemutatását is magában foglalja. Továbbá városi, városrészi kulturális, helytörténeti túraútvonalak kidolgozását, interaktív médiatár fejlesztését, illetve geokódokkal ellátott felület kialakítását.

A pontatlanságért olvasóink és az érintettek elnézését kérjük.

 

Szólj hozzá!

Pintér Bence aláírta a belépési nyilatkozatot: Győr kezdeményezte csatlakozását a Magyar Önkormányzatok Szövetségéhez

A polgármester szerint új érdekképviseletre van szükség az önkormányzatok számára.

Mit érdemes tudni az argentin Petit Verdot kapcsán?

Ahogy az ősz megérkezik és a napok rövidülnek, mindannyian vágyunk egy kis melegségre és kényeztetésre.

Fogatok, családi programok és lovas hagyományok – szombaton Győrszentivánra várják az kikapcsolódni vágyókat

Egész napos fogathajtó verseny, gyermekprogramok és önkéntes lehetőség is várja a látogatókat július 25-én.

8 közterületen viselkedni nem tudó embert állítottak elő Szombathelyen

A vasútállomás környékén is szétnéztek a rendőrök.

Patkányt videóztak a szombathelyi kórházban

Valóban elborzasztó látvány, de ezer meg egy oka lehet, hogy egy rágcsáló beszökik egy épületbe.

Megkezdődtek a homlokzati munkák a Győri Nemzeti Színház épületén - az előadások zavartalanul folytatódnak

A közel ötvenéves burkolatok állapota miatt vált szükségessé a veszélyelhárítás, az új évad indulását nem érinti a felújítás.

Leállította a TISZA-kormány az M87-es, vagyis a Kőszeg-Szombathely közötti 2x2 sávos út megépítését

A Fidesz-kormány 50%-kal túlárazottan akarta, koncesszióban megépíteni.

Terv szerint halad Győr egyik legforgalmasabb kereszteződésének rekonstrukciója a Vidéki Buszpályaudvarnál

Távhővezeték-csere és csőtörés is színesítette a Zrínyi-Hunyadi csomópont felújítását.

Básthy Béla: megnyugtató intézkedésekre van szükség Kőszegen is azbeszt-ügyben

A városban eddig 29 különböző helyen mutatták ki azbeszttel szennyezett kőzet jelenlétét, a történelmi kisváros idegenforgalma azóta jelentősen visszaesett, üresek a szálláshelyek, elmaradnak a vendégek.

Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész - Magyar Péter szerint ezzel az Orbán-rendszer újabb bábjától szabadult meg az ország 

A távozó vezető döntését, az ügyészség függetlenségének megőrzésével indokolta, megbízatása augusztus 25-én szűnhet meg.

Orbán Viktor hazatért, gyorsan kinevezte Bóka Jánost frakcióvezetőnek, és ma már az is biztos, hogy a Fidesz új slágerszava az „önkény” lett

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon diktatúra épül, miközben amerikai útját azzal magyarázta, hogy ha itthon marad, akkor sem tudott volna többet tenni.

A mészkőből készült fedkövek előnyei

Milyen anyagból készüljön kerítésének oszlopfedköve? A választék óriási, de a mészkő mindig is népszerű volt, köszönhetően természetességének és esztétikai vonzerejének.

Három mentőhelikopter érkezett a sárvári halálos baleset helyszínére

Egy kisteherautó és egy kisbusz frontálisan ütközött a 84-es számú főúton.

Nemény András: Megegyezésre törekszünk az Oladi Plató ügyében

A polgármester reagált a kivitelezőknek megengedett sűrűbb behajtás miatt érkezett panaszokra.

Suszter maradjon a kaptafánál? - a Republikon Intézet szerint nem csak jogászokból lehet államfő, legalábbis ezt mutatják az európai példák 

Az elemzés szerint a jogi diploma előnyt jelenthet, de sem az Európai Unióban, sem a magyar tapasztalatok alapján nem garanciája a sikeres köztársasági elnöki munkának.

Korrupcióról és közbizalomról beszélget Pintér Bence az Agora Körök rendezvényén ma este 7 órától

A győri polgármester lesz a szervezet következő nyilvános közéleti estjének vendége, szerdán, a Lima Pub & Hostelben.

Bemutatták a 3550 milliárd forintból megvalósuló Baross Gábor vasútfejlesztési programot, aminek keretében megújul a győri vasútállomás is

A város több jelentős vasúti beruházásban is érintett: akadálymentesítik az állomást, felújítják a peronokat, és gyorsabbá válhat a Budapest-Győr vasútvonal is.

Orbán Viktor fellázadt az ellen a rendszer ellen, amit tizenhat éven át saját maga épített fel

A volt miniszterelnök önkényuralmat, felszámolt jogállamot és megszüntetett politikai versenyt emleget, miközben regnálása alatt rendeleti kormányzás, médiatúlsúly, intézményfoglalás és a belső kör példátlan gazdagodása vált a rendszer alapjává.