Az idei ősz volt a legmelegebb 1901 óta

Vágvölgyi Bálint 2019-12-06 14:55:00
Az 1926-os ősz volt eddig a rekorder.

Az idei ősz volt a legmelegebb 1901 óta - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken az MTI-vel. Elemzésük szerint az őszi középhőmérséklet ebben az évben 12,64 Celsius-fok volt, ami 0,05 fokkal haladja meg az eddigi legmelegebb, 1926-os ősz hőmérsékletét. Mindhárom őszi hónap középhőmérséklete országosan magasabban alakult az 1981-2010-es időszak átlagánál. A szeptember 1 fokkal, az október csaknem 2 fokkal, a november viszont 4 fokkal volt melegebb az átlagosnál. Az idei november 1901 óta a 3. legmelegebbnek bizonyult, az idei október a 9. legmelegebb október volt.

Kitértek arra is, hogy az átlaghoz viszonyítva többfokos negatív eltérések csupán három időszakban - szeptember 20. körül, október első dekádjában, valamint október végén, november elején - fordultak elő. Október 8-án például megdőlt az országos napi minimumhőmérséklet rekordja. Számottevő pozitív eltérések szeptember elején, október közepén és novemberben voltak. A szeptember még kánikulával kezdődött, az egész évszak legmelegebb napja szeptember elseje volt. "Októberben egy szokatlanul meleg és hosszú vénasszonyok nyarát tapasztaltunk", novemberben pedig 13 napon is előfordult 5 fok feletti pozitív eltérés - írták.

Csapadék tekintetében a 2019-es ősz országosan átlagosnak mondható, de csak a csapadékos november miatt. A szeptemberi csapadékmennyiség 19 százalékkal elmaradt az 1981-2010-es átlagtól, majd októberben is csak a szokásos mennyiség alig több mint fele, 54 százaléka hullott le, amivel az idei október a 28. legszárazabb lett 1901 óta. Novemberben viszont a szokásos csapadék több mint 1,5-szerese, 164 százaléka esett le, ez volt a 21. legcsapadékosabb november. Országos átlagban 33 csapadékos nap volt 2019 őszén, hattal több az 1981-2010-es átlagnál.

Hozzátették, hogy ha a december átlagos hőmérsékletű lesz, akkor - a rekordmeleg 2018 után - 2019 a harmadik legmelegebb év lesz 1901 óta. Átlagos decemberi csapadék esetén pedig átlag körüli lesz az év csapadékmennyisége is - olvasható az elemzésben.

(via MTI)

 

Szólj hozzá!

Miért fontos átgondoltan redőnyt választani?

Volt már olyan, hogy redőnyödet próbáltad leengedni egy zord esős napon, de csütörtököt mondott a rendszer?

Tárolásra fel: az akkumulátorok gyorsabban alakíthatják át az energiarendszert, mint sokan gondolják

Ausztrál és európai példák is azt mutatják, hogy az akkumulátoros energiatárolás egyre nagyobb szerepet játszik az áramárak csökkentésében.

Íme a gyereknapi programdömping Győrben

Ha ezekből nem találsz a hétvégére kedvedre valót, a hiba nem a mi készülékünkben van. 

Megyei Jogú Városok polgármesterei: a kormány tárgyaljon az önkormányzatokkal a szolidaritási adóról, hatásköri reformokról, ahogy ígérte!

A városvezetők arra kérik a Magyar-kormányt, hogy vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez.

Megnyílik az uniós pénzcsap: 6000 milliárd forintnyi forrás érkezik Magyarországra

Az Európai Bizottsággal kötött megállapodás nyomán felszabadulnak a korábban befagyasztott támogatások, a kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez.

Június elsején indul a Hecsei úti felüljáró felújítása Győrben

Két és fél hónapos munkára készülhetnek az autósok, a szerkezet hibáit több mint 500 millió forintos állami támogatásból javítják ki.

A munkaviszony megszüntetésének buktatói a Kúria határozata alapján

A munkajogi konfliktusok gyakran elhúzódó és összetett ügyek.

Így készülj fel a grillezésre: hogyan lesz felejthetetlen élmény?

Van valami egészen sajátos atmoszférája annak, amikor előkerül a grill.

Az ergonómia új dimenziója: a konyhai praktikum

A kényelmet szolgáló ergonómia fogalmával már találkozhattál irodabútorok vagy autós ülések kapcsán.

Új kerékpárút épül a Pápai út mellett Győrben - 2027-ben indulhat a kivitelezés

Megkezdődik a beruházás előkészítése, amely a biztonságosabb és fenntarthatóbb közlekedést szolgálja.

Formáljuk együtt Győr jövőjét – kérdőívet tett közzé az önkormányzat

A győriek június végéig mondhatják el véleményüket a város fejlesztési irányairól és zöld infrastruktúrájáról.

Megnyílt az új Tourinform Pont a Dunakapu téren Győrben

Június 1-től modern, mobil információs központ várja a turistákat a város egyik legforgalmasabb helyszínén.

Visszaeső árbevétellel és veszteséggel zárta az első negyedévet a győri Rába

Csökkentek az értékesítési számok a járműipari vállalatnál, ugyanakkor a vezetés szerint egy tudatos építkezés zajlik a cégnél.

Amit mindenki kipróbál, de senki sem magyarázza el igazán

A táplálékkiegészítők világa tele van olyan megoldásokkal, amelyek gyorsan népszerűvé válnak, mégis ritkán beszélünk róluk igazán érthetően.

Szombathelyre gurulnak a street food gasztronómia mesterei: a városi gyereknappal együtt jön a Food Truck Show

Ezen a hétvégén a nemzetközi ízeké lesz Szombathely főtere: május 29. és 31. között érkezik a magyarok kedvenc gasztro-karavánja, a Food Truck Show.

Fekete Dávid nem tudta, hogy Kecskés Cordula a Győr+-nál is dolgozott

Kohán Mátyás szerződéséről szerinte Dézsit kellene kérdezni - nagyjából ennyi jutott eszébe a csődbe ment médiavállalatról. 

Nyomoz a NAV az NKA 17 milliárdos támogatási csomagja miatt

A hatóság már korábban megkezdte a tanúkihallgatásokat.