A NASA-nak sikerült a nagy találkozás a Bennu aszteroidával

Fehér Buda 2020-10-21 14:56:18
A naprendszerünk keletkezését vizsgálják az amerikai űrkutatók.

Több mint 300 millió kilométernyire jutott a Földtől egy űrhajó, amit még a NASA indított az újtára. Az Osiris-Rex névre keresztelt eszköznek az volt a feladata, hogy találkozzon a Bennu nevű aszteroidával, majd mintákat gyűjtsön az égitest felszínéről. Az Osirix-Rexnek sikerült a mutatvány, néhány másodpercre az eszköz robotkarja elérte az aszteroida felszínét, írja a Metro.

A NASA egyik állomásán kitörő örömmel fogadták az űrkutatók azt az üzenetet, amit az űrhajó küldött vissza a Földre. Azt viszont egy ideig még nem tudni, hogy az Osiris-Rexnek sikerült is mintát vennie, vagy üres kézzel indul vissza a Föld felé. A kutatók azt mondják, egy hétig is eltarthat, mire visszaérnek az adatok arról, hogy sikeres volt-e a mintavétel. Ha igen, akkor az eszköz legalább 60 grammot markolt fel az aszteroidából, ezzel indul majd meg az Egyesült Államok felé.

Az Osiris-Rex előtt még nagy út áll, ha sikeres volt a manőver, akkor 2023-ra érhet vissza a Földre. A NASA kutatói azt mondják, hogy habár már 2016-ban fellőtték az űrhajót, az egész mintavétel csak néhány másodpercig tartott. Az Osiris-Rex a napokban közelítette meg a Bennut, majd órákon keresztül körözött az aszteroida körül, hogy elég közel kerülhessen a felszínhez. Amikor végül elég közel került, az eszköz kinyújtotta a 3,4 méteres robotkarját, majd magasnyomású nitrogént fújt az űrszikla felszínére. Az így felkavart port és kisebb törmelékeket pedig a következő pillanatban felszippantotta az eszköz.

Az Osiris-Rex olyan messzire jutott a NASA-tól, hogy mire visszaért az üzenet a sikeres manőverről, 18 és fél perc telt el. A sikeres mintavétel esetén az amerikai űrkutatóknak lehetősége nyílik arra, hogy tanulmányozzák a Bennu szénben gazdag összetételét, így  többet tudhatnak majd meg a naprendszerünk keletkezéséről is. 

A manőverrel az Egyesült Államok a világon másodikként érintett meg egy aszteroidát. A japán űrkutatóknak már korábban sikerült a mintavétel, az ő gépük decemberben, Ausztráliában ér majd földet. A japán űrhajó viszont csak néhány grammot gyűjtött be, az amerikaiak azt mondják, a legjobb estben akár 2 kilónyi sziklatörmeléket is felmarkolhattak. Az Osiris-Rex legkorábban tehát 2023-ban térhet haza, ha minden jól megy, Utah állam sivatagába ejtőernyőzhet majd vissza.

Szólj hozzá!

Jé! A Győr+ és a Kisalföld felfedezte magának a TISZA Párt és Magyar Péter létezését

Egy kétharmados győzelem kellett, hogy ne csak rosszat írjanak róluk - ha már egyáltalán.

„Segítő kezet fogunk nyújtani abban, hogy megtalálják a győriek pénzét” – Pintér Bence már az új vagyonvisszaszerzési hivatalnak üzent

A polgármester szerint Győr példát mutathat abban, hogyan kell „utánamenni a dolgoknak” a választás után felálló új rendszerben.

Visszatért a zene a Győri Városháza tornyába – újra szól a „Fújdogál a szél” 

A győriek döntöttek, a jól ismert népdal lett a torony hangja, ami naponta többször is felcsendül.

Négyéves csúcs közelében a forint – 365 alá erősödött az euróval szemben

A választási eredmények után látványosan reagált a piac, több devizával szemben is erősödött a magyar fizetőeszköz.

Győr-Moson-Sopron megyében szavaztak a legtöbben

Vas megye a második legaktívabb volt.

Ismert kockázatok, elmaradt döntések – így maradt energiafüggő Magyarország

Szakértő szerint a rövid távú előnyök felülírták a stratégiai gondolkodást, miközben a kitettség alig csökkent.

Ma már az egyéni igényeink szerint választhatunk kontaktlencsét

A kontaktlencsék az elmúlt évtizedekben jelentős fejlődésen mentek keresztül.

Hivatalosan is megerősítette a rendőrség, hogy büntetőeljárást folytat az Észak-Vasi képviselőjelöltek ügyében

Választás, népszavazás, népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűntett gyanúja merült fel.

Fenntarthatósági hét a szombathelyi piacon

A tudatos vásárlás kerül a középpontba.

Szalagvágásra írt mulatós slágert Ágh Péter

E-L-K-É-S-Z-Ü-L-T A D-Ó-Z-S-A U-T-C-A!

Minden jelölt állva maradt a Vas02-es választókerületben

Senki sem jelezte, hogy visszalépne. A határidő ma délután 16 órakor járt le. 

Visszelépett Czeglédy Csaba!

Nem indul a vasárnapi választáson.