A legkiszolgáltatottabbakkal dolgoznak, mégis semmibe veszik őket

Farkas Bazsi 2020-05-07 09:04:00
A szociális dolgozóknak nem jár extra prémium a vírusveszély miatt. 

A koronavírus miatt Orbán Viktor, egyszeri 500 ezer forint juttatást adott az egészségügyi dolgozóknak. Gyakran említésre kerül az orvosok, ápolók, kereskedelemben dolgozók, fuvarozók, rendőrök erőn felüli munkája, ami rendjén is van. Viszont a szociális szféra dolgozói kimaradtak az extra juttatásból és egyáltalán abból is, hogy megemlítsék őket. Pedig az idős otthonok és hajléktalan szállók most főleg rendkívül nagy veszélynek vannak kitéve. Mind az ott lakók, mind az ott dolgozó szociális munkások. Magyarországon 31 idős otthont érint a koronavírus-fertőzés. A hajléktalan szállókon úgyszintén rengeteg a legyengült, idős ember, akik veszélyeztetve vannak. A túlzsúfolt szociális intézményekben, ha megjelenik a vírus annak szörnyű következményei lehetnek. Ezeket az intézményeket nem lehet csak úgy lezárni, mint a mozikat, vendéglátó egységeket, és haza küldeni sem lehet az emberek, mint a kórházból. A dolgozókon óriási a teher és a felelősség, valamint rengeteg  intézményben  a  megfelelő körülményeket sem tudják biztosítani, ebben a helyzetben főleg fontos lenne a gumikesztyű, maszk, fertőtlenítő. Az ellátottaknak és a dolgozónak is egyaránt.  
  
A szakma társadalmi megbecsültsége rendkívül alacsony - kezdi így egy nev elhallgatását kérő szociális dolgozó. Mi lehet ennek az oka? Miért lehet az, hogy amíg egy egészségügyi dolgozók által szervezett tüntetéssel szolidaritást vállal az ország, egy szociális munkások béremeléséért zajló tüntetésen csak páran lézengenek? Úgy vélem a szakma sem érzi magát elég magabiztosnak, nincs meg a támogató közeg, és ebben a kormány sem segít. 
 
A szociális munkás nagy részben a legelesettebb, legkiszolgáltatottabb embertársainkkal foglalkozik. Úgy ahogy, sokszor a társadalom szemet huny felettük, úgy az értük dolgozókért is. Valójában ez egy olyan sokrétű hivatás, ami magába foglalja: az idős, fogyatékos, hajléktalan ellátást, valamint a család és ifjúság segítést. Tehát, lényegében társadalmi és osztálybeli hovatartozástól függetlenül bárkinek szükség lehet a segítségre. 
 
A főkérdés véleményem szerint az, hogy miért is ennyire alul becsült-és fizetett a szakma. "Csendes segítők”, mintha láthatatlanok lennének. Sokak csak rájuk számíthatnak, rendszerint foglalkoznak olyan emberekkel, akiknek semmijük, senkijük nincsen.  

Szólj hozzá!

Mecset épül Szombathelyen a Vásárcsarnok mellett

A hírt a Magyar Iszlám Közösség osztotta meg.

Podcastban mutatkoznak be a TISZA jelöltjei - az első adásban Győr is hangsúlyos szerepet kapott

A TISZTA Hang első adásában országos ügyekről és helyi felelősségről is szó esett.

Győr ismét Fehér Miklósra emlékezik a hétvégén

Ingyenes emlékgálát rendeznek január 11-én - futball-legendákkal és egész napos programmal.

Kihűlés közeli állapotban találták meg a férfit Körmend mellett

A hozzátartozók indultak a keresésére annak a 34 éves férfinak, aki munkába indult, de oda nem érkezett meg, majd a rendőrség segítségét kérték.

Kampány helyett lapátol a TISZA

Péntekig egészen biztosan.

Változik a Budapest-Győr-Szombathely-Sopron vasútvonal menetrendje

Karbantartási munkák miatt több ütemben vágányzár lép életbe január közepétől.

Forró tea, nyitott ajtók a hideg napokon - a DK szerint a segítségnyújtás karácsony után is fontos

Országszerte és Győrben is segítő kezet nyújt a Demokratikus Koalíció a rendkívüli téli időben.

Meghalt Tarr Béla 

A magyar film egyik legkövetkezetesebb alkotója 71 éves volt.

Gizi sem grillezik már többet Szombathelyen

Bezárt a Belsikátor népszerű kifőzdéje. 

Bekuckózott méhek okoztak riadalmat Oladon

Egyelőre hagyják őket tovább szenderegni.

Fűkaszát és alkoholt loptak Sitkén

Egy kis munka, egy kis szórakozás.

Közel félmillió forint kárt okozott egy soproni szállodának egy német férfi 

Angolosan távozott, csalással vádolja az ügyészség. 

Csigatörő mester és dalos kedvenc – az énekes rigó lett 2026 év madara

Az MME szavazásán győztes madár nemcsak szép énekével, hanem különleges szokásaival is belopja magát a természetbarátok szívébe.

„A nemzetek korszaka jön” - Orbán Viktor újra lerajzolta alternatív valóságát a Karmelitában

Évnyitó, nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor, ahol a kormányfő külpolitikáról, Brüsszelről, gazdaságról és a 2026-os választás tétjéről beszélt - ismerős panelek, kevés újdonság, önkritika nélkül.

Tömeges rosszullét történt egy zalaegerszegi középiskolában

Több mint 440 diáknak és felnőttnek kellett elhagynia az intézményt.

34 éves korában meghalt Dudás Miklós világbajnok kajakozó

Értesülések szerint otthonában hunyt el a londoni olimpia hatodik helyezettje.