A klímaváltozás miatt nekiállt kizöldülni az Antarktisz

Fehér Buda 2020-05-21 10:21:00
Különféle algák jelentek meg a hó felszínén, már az űrből is látni lehet a színváltást.

Meglepő dolgot fedeztek fel az Antarktisz kutatók, az eddig hófehér földrész ugyanis kezd megzöldülni. A klímaváltozás ugyanis megfelelő körülményeket teremtett ahhoz, hogy az Atnarktisz algái nekiálljanak virágozni, ettől pedig színt váltottak a jégmezők.

A Cambridge Egyetem kutatói most összeállítottak egy térképet, amelyen feltűntették, hogy hol jelentek meg a zöld foltok. Ebből kiderült, hogy főként az tengerpartokon kezdtek virágzásba az algák, ami annyira jól látszik a hóban, hogy a jelenség már az űrből is észlelhető. A tudósok összesen 1679 ilyen zöld mezőt találtak, összesen 1,9 négyzetkilométernyi területet fednek le az élőlények. A kutatók szerint viszont ha nem lassul le a globális felmelegedés, akkor egyre nagyobb területeken fog megjelenni az alga, tényleg kizöldülhet a fehér kontinens.

A kutatás vezetője, Dr. Matt Davey azt mondja, hogy a moszat megjelenése segíthet megérteni, hogy miként fogja átvenni a hó alól előbukkanó földterületeket az élet az elkövetkezendő években. A tudós azt is elárulta, hogy az alga nyáron, a hó tetején nő, olyan területeken, ahol a hőmérséklet nulla fok fölé emelkedik. Az élőlényeket a különböző emlősök és madarak hordozzák be, amelyek az ürülékükkel még elő is segítik a zöld foltok növekedését. 

A kutatók szerint azonban a túl nagy felmelegedés egy idő után már árthat a moszatoknak, hiszen ezeknek az élőlényeknek szükségük van a hóra a túléléshez. Ha a globális felmelegedés miatt viszont elolvad a hó, akkor vele együtt az algák is eltűnnek. Ez viszont tovább gyorsítaná a felmelegedést, hiszen a jelenleg életben lévő moszatok 480 tonnányi szén-dioxidot képesek megkötni, nélkülük ezek a gázok a levegőben maradnának.

Forrás: Metro

Szólj hozzá!

Megszólalt a Szőlő utcai ügy koronatanúja – súlyos részletek kerültek nyilvánosságra

Az áldozat videóinterjúban mondta el, hogyan használta ki és erőszakolta meg Juhász Péter Pál.

5 év börtönt kapott a két hetes gyermekét súlyosan bántalmazó szombathelyi anya

A Győri Ítélőtábla helyben hagyta a Szombathelyi Törvényszék korábbi ítéletét.

Adventi moziestek Győrben, az Olimpiai Sportparkban

Meghitt filmélmények egész decemberben. 

December 5-én újra jótékonysági főzés lesz a győri vásárcsarnoknál 

Egy tál meleg étellel bárki segíthet a gyerekeknek és a rászorulóknak.

Korszerű karbantartóbázist építene a GYSEV Szombathelyre

A létesítmény a Szolnokon gyártott szuper-vonatokat szolgálná ki.

Ötmilliárd forintos szociális tüzelőanyag program indul

Nagy István szerint kétszázezer család juthat így segítséghez.

Pintér Bence - 23 milliárd forint forog kockán

Józan döntést kér a képviselőktől a fürdő ügyében.

Adventi programkavalkád a Rómer Múzeumban

Kézműves foglalkozás, tárlatvezetés, koncert és könyvvásár várja az érdeklődőket decemberben.

Magyar Péter: Orbánék, a mesterséges intelligenciával gyártották a kamu adóemeléses dokumentumokat

Amit összedobtak, még hamisítványnak is ócska - állítja a pártvezető.

Beelőzték a gyorsétteremben, amitől úgy begőzölt egy férfi Sopronban, hogy egy akciófilmbe képzelte magát

Az egyik sértettet megverte, a másikat pedig kocsija motorháztetején hurcolta. 

Védett madarat ejtett csapdába egy vasi férfi

Az állatorvosi beavatkozás sem segített az állaton. Elpusztult.

Szerinted mi volt a leginkább „rage bait” 2025-ben?

Ez a kifejezés lett az év szava, ami a szándékosan dühöt keltő provokációt jelenti.

Jótékonysággal indult az advent a Győr-Szol telephelyén

A közszolgáltató idén először állított saját adventi koszorút az Orgona utcában.