28 millió forintnyi állami támogatásból szól a zene az idei Asztalkő Fesztiválon Velemben

Farkas Bazsi 2026-08-27 17:31:55
Azért mutatjuk a programokat is.

Akár csak tavaly, legnagyobb sajnálatunkra idén sem kapott meghívást az Ugytudjuk.hu a Velemben tartott Asztalkő Fesztivál sajtótájékoztatójára. Azért telefonon elértük Balázsy Péter, megyei jegyzőt, a szervező Kőszeghagyaljáért Egyesület elnökét, akivel sikerült tisztázni, hogy az idei programokra az állam, pontosabban az áprilisban leváltott Orbán-kormány összesen 28 millió forintnyi (10 millió NKA, 18 millió miniszterlenökség) közpénz támogatást adott.

A kormány által a napokban közzéadott civil szervezetek támogatását transzparenssé tévő térkép adatait egy korábbi cikkünkben egyébként már mi is idéztük. Ezek szerint a Balázsy vezetett civil szervezet 3 év alatt összesen 63 millió forintnyi támogatást kapott. Ez évekre lebontva így néz ki:

  • 2024 - 20 millió forint
  • 2025 - 15 millió forint
  • 2026 - 28 millió forint

Egyébként az első, még a Vas megyei önkormányzat által szervezett Asztalkő 40 millió forintból gazdálkodhatott, amit egy uniós projekt keretében rendeztek meg.

Balázsyt már az előkészületek közben értük el telefonon, aki annyit elmondott, hogy a jövő évben nagy próbatételre számít, ahol el fog dőlni, hogy a megváltozott körülmények között is képesek lesznek-e megszervezni a fesztivált.

A megyei jegyző/egyesületi elnök arra kért minket, hogy amennyiben lehetséges osszuk meg a programokat. 

Íme:

Augusztus 27., csütörtök
 
STIRLING-VILLA NAGYTEREM

18:00 – A Magyar Néprajzi Múzeum kiállításának megnyitója
 

STIRLING-VILLA UDVARA

18:30 – Kvíz – Ki ismeri jobban Vas megyét?

20:30 – Filmvetítés – Szenvedélyes nők

22:45 – Culture Cuvée koncert
 

Augusztus 28., péntek

SZENT VID-KÁPOLNA

17:30 – Érseki szentmise a VOX Savariae Ökumenikus Vegyeskar közreműködésével

A szentmisét dr. Márfi Gyula emeritus érsek celebrálja. Ezt követően a VOX Savariae Ökumenikus Vegyeskar ad koncertet, vezényel Lakner-Bognár Nóra, közreműködik Lakner-Bognár András orgonaművész.


NAGYSZÍNPAD – Autóbuszforduló

20:15 – Hivatalos megnyitó ünnepség

Köszöntőt mond dr. Balázsy Péter, Szabó Zoltán, Tóth Szabolcs és Nagy András.

20:30 – 4S Street koncert


SCHAEFFLER FOLKSZÍNPAD

22:00 – Prokofjev koncert


GASZTROUDVAR – Stirling-villa udvara

17:00–24:00 – Helyi termelők és vendéglátósok gasztronómiai kínálata


NÉPMŰVÉSZETEK UTCÁJA

17:00–20:30 – Helyi termelők és kézművesek vásári forgataga
 

Augusztus 29., szombat

NAGYSZÍNPAD – Autóbuszforduló

18:00 – Ősapáink útján – Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt

21:00 – Csík zenekar koncertje

Vendégek: Lovasi András, Mező Misi, Vecsei H. Miklós.


SCHAEFFLER FOLKSZÍNPAD

13:30 – Vaskeresztesi Német Nemzetiségi Tánccsoport

14:00 – Velemi Néptáncegyüttes

14:30 – Hajnalcsillag Néptáncegyüttes

15:00 – Szanyi Néptáncegyüttes

16:45 – Bognár Szilvia: Megépítjük hangból, szóból, örökségből

Kísér Csernók Klári és barátai.

22:30 – Bolondok Aranya koncert


TDK GYEREKUDVAR – Stirling-villa udvara, 10:00–19:00

Egész nap: Mond(m)óka fajátszótér, mesesátor és vizes játszótér; barátságkarkötő-fonás; Üvegbe zárt természet; Pyronka kreatív műhely.


GYEREKSZÍNPAD

10:30 – Kerekítő foglalkozás

14:00 – Savaria Pop Industry Musical Stúdió bemutatkozó foglalkozása

15:30 – Zabszalma együttes koncertje

19:00 – Móka Palota – interaktív zenés gyermekműsor és óriásbuborék-show


SCHOTT EGÉSZSÉG- ÉS ÖKOUDVAR – Rákóczi Ferenc utca 72., 10:00–18:00

Egész nap interaktív standok, Bemer fizikai érterápia és Access Bars kezelések.

10:00 – Sorjelölő táblák készítése fából

11:00 – Fűszersó-készítő workshop

13:00 – Gyógynövényes füstölő készítő workshop

15:00 – Mikrozöld-készítő workshop

15:00 – Pörgettyű festése és díszítése


MOZGÁSÓRÁK

10:00 – Gyerekjóga

11:00 – Pilates

14:00 – Gyerekjóga

15:00 – Jóga

16:00 – Pilates

17:00 – Jóga

A mozgásórák ingyenesek, de előzetes regisztráció és saját tornaszőnyeg szükséges.

14:00 – Ökotudatos kerttervezés

Előadók: Szomorú Miklós kertészmérnök és Németh Benjámin kertművész.
 

Augusztus 30., vasárnap

SCHAEFFLER FOLKSZÍNPAD

11:00 – Gryllus Vilmos: Biciklizős dalok


TDK GYEREKUDVAR – Stirling-villa udvara, 9:00–13:00

Egész nap: Mond(m)óka fajátszótér, mesesátor és vizes játszótér.


GYEREKSZÍNPAD

9:30 – A kis kakas gyémánt félkrajcárja

Interaktív papírszínház-előadás, Így Tedd Rá! népi játék programmal.

12:00 – Savaria Pop Industry dalkör – gitáros mantrázás, közösségi öröméneklés


KÉZMŰVES TÉR – 10:00–13:00

Barátságkarkötő-fonás – Spiegel Anna

Illatos levendulamanó készítés – Németh Zita

Ásványékszer-készítés – Futóné Drenovácz Violetta

Akvarell képfestés – Kocsis Beatrix

Papírguriga újrahasznosítva – Mozdulj Gencsapátiért Egyesület

Pyronka kreatív műhely – Balázs Mariann szobrászművész


SZAKMÁK ÉS SZOLGÁLTATÓK SÉTÁNYA – 10:00–13:00

Interaktív bemutatók és foglalkozások. Bemutatkozik többek között a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság és a SINOSZ Vas Vármegyei Szervezete.

10:00 – Jóga

11:00 – Pilates


VAS VÁRMEGYEI ÉRTÉK TÉR – Stirling-villa

10:00–13:00 – Vas Vármegyei Érték Kiállítás


GASZTROUDVAR – Stirling-villa udvara

10:00–13:00 – Helyi termelők és vendéglátósok gasztronómiai kínálata


NÉPMŰVÉSZETEK UTCÁJA

10:00–13:00 – Helyi termelők és kézművesek vásári forgataga

9:00 – Túra az Asztalkőhöz

Találkozó a Stirling-villa fedeles hídjának bejáratánál. Túravezető: Bogáti András. A részvétel ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges.

Fotó: Ágh Péter Facebook-oldala

2024-ben, és 2025-ben az esemény fővédnöke Ágh Péter (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő volt. Egyelőre nem találtuk nyomát, hogy az idei fesztiválon is ő lesz-e a fővédnök. 

Tetszik, amit csinálunk? Támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét! Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány.

Szólj hozzá!

DÖNTÉS - Leaszfaltozza az azbeszttel szennyezett utakat a szombathelyi önkormányzat!

Jövő hét hétfőn rendkívüli testületi ülésen engedhetnek zöld utat a képviselők Nemény polgármester akaratának.

Jelentős változások jönnek Győr vasúti közlekedésében: több vonat helyett pótlóbusz közlekedik hamarosan

Szeptember 11. és 22. között pályakarbantartás miatt vágányzári menetrend lép életbe, az utazóknak hosszabb menetidővel is számolniuk kell.

Győriek figyelem: szombaton ismét a Tarcsay utcába költözik a Dunakapu téri piac

A Győri Bornapok miatt egy napra visszatér korábbi helyére a sokadalom, a Tarcsay parkolóban pedig már péntek estétől változik a forgalmi rend.

Borítékolható einstand: állami kézbe kerül az MCC, a Batthyány Lajos Alapítvány és Áder János Kék Bolygója

Augusztus 31-től megszűnik a három szervezet különleges vagyonkezelői státusza, feladataikat és vagyonukat az állam veszi át – jelentette be Magyar Péter.

Jelentett a KSH: 754 700 forint volt a bruttó átlagkereset júniusban

A nettó átlagkereset 529 700 forintot tett ki, a medián ugyanakkor ennél jóval alacsonyabb, nettó 438 ezer forint volt.

Iskolafelújítások Győrben: idén 19 intézményben végeznek munkákat önkormányzati forrásból

Az állami fenntartású iskolák karbantartására 39 pályázat érkezett közel 123 millió forint értékben, ezek közül 19-et tudott támogatni a város.

Mi is az a központi hővisszanyerős szellőztetés?

A modern technológia már az otthonok légcseréjében is kulcsszerepet játszik.

Újabb igazgató távozik a Sárvár Fürdőről

Tőzsér Zoltán műszaki és szolgáltatási igazgatóval augusztus 31-vel bont szerződést a létesítmény. Úgy tudni, a fiktív foglalkoztatási ügybe bukott bele ő is.

Bognár Nóra kezdeményezésre, Toldi Tamás vezetésével civil összefogással újították fel a sárvári Tinódi Gimnázium homlokzatát

A problémát a polgármesternek a közmeghallgatáson is felvetették, ám a hivatali úton nem nagyon akart mozdulni az ügy. 

A Belügyminisztérium vizsgálatot rendelt el az augusztus 20. ünnepség közbeszerzése miatt

Radnai Márk, a Tisza Párt alelnöke visszautasította, hogy tevékenyen részt vett az ünnepi rendezvények előkészítésében.

Czunyiné szerint nem elég nyilvánosságra hozni, hogy melyik civil szervezet mennyi támogatást kapott, azt is látni kellene, hogy mire költötték – bezzeg mi hiába kérdeztük ugyanezt Juhász Balázstól

A Fidesz Védvonalának vezetője ma már nagyon szeretné tudni, mire költik a civilek a közpénzt. Kár, hogy az NKA 17 milliárdos pénzosztásakor még nem volt ennyire égető a transzparencia.

Most több szakmára is ingyenesen képeznek ki Vas megyében

Mutatjuk, hol mivel képezheted magad tovább!

Milyen szűrőközeget válassz a medencédhez?

Ha van medencéd, biztosan találkoztál már azzal a kihívással, hogy hogyan őrizheted meg benne a víz tisztaságát.

A győriek véleményét is várják a város megújuló klímastratégiájáról

Szeptember 8-ig lehet észrevételeket és javaslatokat tenni a dokumentummal kapcsolatban, amely már a legfrissebb, 2024-es adatok alapján vizsgálja Győr helyzetét.

Likócsi dilemma: Huszár Gábor hatásvizsgálat nélkül nem támogatja a Pesti útra tervezett adatközpontot Győrben 

A fideszes képviselő teljes körű környezeti vizsgálatot és a megszűnő zöldfelület garantált pótlását sürgeti.

Nem állunk erős lábakon: a magyarok több mint negyede teljesen feléli a fizetését a hónap végére

A Provident nemzetközi kutatása szerint a magyar háztartások jelentős részének továbbra sincs érdemi pénzügyi tartaléka, és egyre kevesebben tudnak lakásra vagy nyaralásra félretenni.

Kezdődik a szombathelyi 11-es Huszár út felújítása

Csütörtökön, és pénteken este 6 órától teljes egészében lezárják a Metro áruháznál lévő körforgalmat.

Cross motorozás: egy sport, ami megragadja a fiatalok figyelmét

A cross motorozás izgalmai túlmutatnak a sebességen és a versenyzésen.

Fegyelmi eljárás indult a mosonmagyaróvári és a dunaújvárosi női kézilabdaklubbal szemben

A licenceljárás során mindkét klub valótlan tartalmú nyilatkozatot küldött be.