Vajon minden telek alkalmas arra, hogy otthon épüljön rá? – Új cikksorozatunkban szakemberek segítenek eligazodni a házépítés legfontosabb kérdéseiben

Dömötör Gábor 2026-07-03 08:45:09
Az első részben azt mutatják meg, mire érdemes odafigyelni még a telekvásárlás előtt.

Sokan gondolják úgy, hogy ha találnak egy jó áron meghirdetett telket, már csak a ház terveit kell kiválasztani, és kezdődhet az építkezés. A valóság ezzel szemben ennél jóval összetettebb. Egy rosszul megválasztott telek később ugyanis komoly pluszköltségeket, hosszadalmas és bosszantó ügyintézést vagy akár azt is eredményezheti, hogy az elképzelt ház egyáltalán nem építhető meg.

Fotók: Boldi Home

 

Új cikksorozatunkban a győri Boldi Home szakértői segítenek eligazodni az ingatlanfejlesztés és a családiház-építés sokszor bonyolultnak tűnő világában. Sok éves szakmai tapasztalatukra alapozva lépésről lépésre mutatjuk be, mire érdemes odafigyelni, hogy a nagy álomból valóban igazi otthon szülessen.

Az első kérdés, amelyet minden telekvásárlás előtt kötelező feltenni, hogy valóban építési telekről van-e szó. Ugyanis nem minden helyrajzi számmal rendelkező ingatlan alkalmas családi ház építésére. Nagy különbség van egy belterületi, egy külterületi vagy egy zártkerti telek között, és ezek a különbségek jelentősen befolyásolhatják a beépíthetőséget, a közművesítést és a későbbi engedélyezési folyamatot, a vételárról nem is beszélve.

Fotók: Boldi Home

 

Legalább ennyire fontos megismerni a helyi építési szabályzat előírásait. Ezek határozzák meg többek között, hogy mekkora része építhető be a teleknek, milyen magas lehet az épület, mekkora zöldfelületet kell megtartani kötelezően, vagy éppen milyen rendeltetésű ház épülhet az adott területen. Egy első látásra ideálisnak tűnő telekről könnyen kiderülhet, hogy az elképzelt otthon egyszerűen nem valósítható meg rajta, mert a fent említett előírások közül egynek vagy többnek nem felel meg.

A Boldi Home sokat látott szakemberei ezért azt javasolják, hogy még az adásvételi szerződés aláírása előtt érdemes ellenőrizni a kiszemelt telek paramétereit. Egy helyrajzi szám alapján már előzetesen megvizsgálható az övezeti besorolás, a beépíthetőség és több olyan műszaki feltétel is, amely később meghatározza a tervezés lehetőségeit. Ezzel sok idő és felesleges kiadás takarítható meg.

Nemcsak a jogi háttér, hanem maga a telek kialakítása is fontos szempont, hiszen egészen más lehetőségeket kínál egy saroktelek, mint egy foghíjtelek vagy egy úgynevezett nyeles telek, amely keskeny bejáraton keresztül kapcsolódik az utcához. Ezek a sajátosságok nem feltétlenül jelentenek problémát, de már a tervezés elején érdemes számolni velük, hiszen befolyásolhatják az épület elhelyezését és a kivitelezés költségeit is.

Fotók: Boldi Home

 

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a telekvásárlás során érdemes előre számolni azokkal a tényezőkkel, amelyek jelentősen megdrágíthatják a későbbi kivitelezést. Ilyen lehet például a telek lejtése, hiszen minél meredekebb a terep, annál költségesebb lehet az alapozás és a tereprendezés. Ugyancsak fontos szempont a közművek megléte: ha a víz-, csatorna-, gáz- vagy villamoshálózat kiépítése még nem történt meg, a szükséges közműfejlesztések jelentős többletköltséget és hosszabb ügyintézést is jelenthetnek. 

Nem elhanyagolható az sem, hogy a telek besorolása a finanszírozásnál, például hitelfelvétel esetén is fontos szerepet játszhat. A Boldi Home ezért ingyenes konzultációt és előzetes telekvizsgálatot is biztosít, így akár még a vásárlás előtt kiderülhet, hogy a kiszemelt ingatlan valóban megfelelő választás-e a tervezett otthon megépítéséhez.

A megfelelő telek kiválasztása tehát nem csupán ingatlanpiaci kérdés, hanem műszaki döntés is egyben. Minél több információ áll rendelkezésre már a vásárlás előtt, annál kisebb az esélye annak, hogy az építkezés során váratlan akadályokba ütközzünk. Egy jól előkészített döntés nemcsak pénzt takaríthat meg, hanem hónapokkal is lerövidítheti, optimalizálhatja a teljes folyamatot.

Fotók: Boldi Home

 

A Boldi Home szemlélete szerint a sikeres házépítés nem a munkagépek megérkezésével kezdődik, hanem a megfelelő előkészítéssel. Ezért már a telekválasztás legelső szakaszában is szívesen segítik ügyfeleiket, hogy a kiszemelt ingatlan valóban megfeleljen a tervezett otthon megvalósításához szükséges feltételeknek. A cég ingyenes konzultációt kínál az otthont keresőknek, a +36 20 238 7888 számon lehet őket hívni, vagy írni nekik az ugyfelszolgalat@boldihome.hu e-mail címre. 

Cikksorozatunk következő részében azt járjuk körül, mi történik azután, hogy sikerült megtalálni a megfelelő telket, bemutatjuk, hogyan jutunk el a költségvetési kalkulációtól, a tervezési folyamat előkészítésén át egészen a kivitelezési szerződés aláírásáig.

Szponzorált tartalmat olvastál.

Szólj hozzá!

Egy napra leáll a melegvíz-szolgáltatás a győri távhős lakásokban

Július 29-én karbantartás miatt csaknem egész nap szünetel a szolgáltatás Győr teljes távhőkörzetében.

Pintér Bence aláírta a belépési nyilatkozatot: Győr kezdeményezte csatlakozását a Magyar Önkormányzatok Szövetségéhez

A polgármester szerint új érdekképviseletre van szükség az önkormányzatok számára.

Mit érdemes tudni az argentin Petit Verdot kapcsán?

Ahogy az ősz megérkezik és a napok rövidülnek, mindannyian vágyunk egy kis melegségre és kényeztetésre.

Fogatok, családi programok és lovas hagyományok – szombaton Győrszentivánra várják az kikapcsolódni vágyókat

Egész napos fogathajtó verseny, gyermekprogramok és önkéntes lehetőség is várja a látogatókat július 25-én.

8 közterületen viselkedni nem tudó embert állítottak elő Szombathelyen

A vasútállomás környékén is szétnéztek a rendőrök.

Patkányt videóztak a szombathelyi kórházban

Valóban elborzasztó látvány, de ezer meg egy oka lehet, hogy egy rágcsáló beszökik egy épületbe.

Megkezdődtek a homlokzati munkák a Győri Nemzeti Színház épületén - az előadások zavartalanul folytatódnak

A közel ötvenéves burkolatok állapota miatt vált szükségessé a veszélyelhárítás, az új évad indulását nem érinti a felújítás.

Leállította a TISZA-kormány az M87-es, vagyis a Kőszeg-Szombathely közötti 2x2 sávos út megépítését

A Fidesz-kormány 50%-kal túlárazottan akarta, koncesszióban megépíteni.

Terv szerint halad Győr egyik legforgalmasabb kereszteződésének rekonstrukciója a Vidéki Buszpályaudvarnál

Távhővezeték-csere és csőtörés is színesítette a Zrínyi-Hunyadi csomópont felújítását.

Básthy Béla: megnyugtató intézkedésekre van szükség Kőszegen is azbeszt-ügyben

A városban eddig 29 különböző helyen mutatták ki azbeszttel szennyezett kőzet jelenlétét, a történelmi kisváros idegenforgalma azóta jelentősen visszaesett, üresek a szálláshelyek, elmaradnak a vendégek.

Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész - Magyar Péter szerint ezzel az Orbán-rendszer újabb bábjától szabadult meg az ország 

A távozó vezető döntését, az ügyészség függetlenségének megőrzésével indokolta, megbízatása augusztus 25-én szűnhet meg.

Orbán Viktor hazatért, gyorsan kinevezte Bóka Jánost frakcióvezetőnek, és ma már az is biztos, hogy a Fidesz új slágerszava az „önkény” lett

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon diktatúra épül, miközben amerikai útját azzal magyarázta, hogy ha itthon marad, akkor sem tudott volna többet tenni.

A mészkőből készült fedkövek előnyei

Milyen anyagból készüljön kerítésének oszlopfedköve? A választék óriási, de a mészkő mindig is népszerű volt, köszönhetően természetességének és esztétikai vonzerejének.

Három mentőhelikopter érkezett a sárvári halálos baleset helyszínére

Egy kisteherautó és egy kisbusz frontálisan ütközött a 84-es számú főúton.

Nemény András: Megegyezésre törekszünk az Oladi Plató ügyében

A polgármester reagált a kivitelezőknek megengedett sűrűbb behajtás miatt érkezett panaszokra.

Suszter maradjon a kaptafánál? - a Republikon Intézet szerint nem csak jogászokból lehet államfő, legalábbis ezt mutatják az európai példák 

Az elemzés szerint a jogi diploma előnyt jelenthet, de sem az Európai Unióban, sem a magyar tapasztalatok alapján nem garanciája a sikeres köztársasági elnöki munkának.

Korrupcióról és közbizalomról beszélget Pintér Bence az Agora Körök rendezvényén ma este 7 órától

A győri polgármester lesz a szervezet következő nyilvános közéleti estjének vendége, szerdán, a Lima Pub & Hostelben.