Megyei Jogú Városok polgármesterei: a kormány tárgyaljon az önkormányzatokkal a szolidaritási adóról, hatásköri reformokról, ahogy ígérte!

Farkas Bazsi 2026-05-29 17:20:47
A városvezetők arra kérik a Magyar-kormányt, hogy vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez.

Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere, Botka László, Szeged polgármestere, Csőzik László, Érd polgármestere, Györfi Mihály, Szolnok polgármestere, Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere, Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere, Nemény András, Szombathely polgármestere, Péterffy Attila, Pécs polgármestere, Pintér Bence, Győr polgármestere, és Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere ésközös nyilatkozatot jutatott el szerkesztőségünkhöz. Ezt alább változtatás nélkül közüljök:

„Az önkormányzati rendszer átalakításának érdekében – az önkormányzati szövetségek és a kormány között – megkezdődő tárgyalások előtt több megyei jogú városi polgármester kollégával közös levélben foglaltuk össze az álláspontunkat.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Az elmúlt tizenhat év egyik nagy kárvallottja a magyar önkormányzati rendszer. A kétharmados Fidesz-kormány érdemi egyeztetés nélkül, a helyi közösségek feje fölött döntve, ciklusról ciklusra fosztotta meg a településeket jogköreiktől és bevételeik egyre nagyobb részétől.

Azért fordulunk most Önhöz az új költségvetés előkészítése előtt, mert a Tisza Párt átláthatóságot és érdemi párbeszédet ígérve kijelentette, hogy szakít ezzel a gyakorlattal.

Az elmúlt másfél évtizedben a Fidesz-KDNP kormány sorra vonta el az önkormányzatok feladatait és forrásait. 2011 és 2013 között államosították a köznevelést, az iskolákat állami fenntartásba (a KLIK, később KK alá) helyezték, a kórházakat és a járóbeteg-ellátást pedig állami irányítás alá vonták. Az építéshatósági jogköröket a kormányhivatalokhoz rendelték, így a települések még abba sem szólhatnak bele, mi épülhet a határaikon belül. Eközben gyakorlatilag megszűnt a személyi jövedelemadó megosztása állam és önkormányzat között, ma már ez a bevétel is a központi költségvetésbe kerül, mint ahogy az önkormányzatokhoz befolyó gépjárműadó 100 százalékát is magához vonta az állam.

Mindeközben a szolidaritási hozzájárulás néhány év alatt elviselhetetlen teherré vált. Bár a hivatalos jogcím szerint ezzel a gazdagabb települések a szegényebbeket támogatják, a valóságban az előző kormány nagyrészt a központi költségvetés lyukait tömte be vele, és a mai napig követhetetlen, hová kerülnek ezek az összegek.

A számok önmagukért beszélnek. Győrben a helyi iparűzési adó 40 százalékát vitte el az állam. Székesfehérvártól 2026-ban 9,5 milliárd forintot vett el a szolidaritási adó. Szeged, Miskolc és sok más megyei jogú város hasonló cipőben jár, Hódmezővásárhelyet pedig rendszeresen diszkriminálták. Jellemző, hogy az elvonás ellen az utóbbi években már a fideszes polgármesterek, köztük Székesfehérvár és Debrecen városvezetői is felszólaltak: ez ugyanis nem pártpolitikai kérdés, hanem a magyar városok és az ott élő több millió ember közös ügye. Gyakorlatilag az egész önkormányzati rendszer fenntarthatatlanná vált az állami elvonások miatt.

A városok kivéreztetését az ott élő emberek szenvedik meg. A szolidaritási adó mellett a magas infláció és a megemelkedett energiaárak miatt egyre nehezebb fenntartani azokat a közszolgáltatásokat, amelyeket az emberek nap, mint nap használnak: a közvilágítást, az utak és intézmények üzemeltetését, a bölcsődéket, a közösségi közlekedést, a hulladékgazdálkodást. Mindez mostanra oda vezetett, hogy érdemi fejlesztéseket saját erőforrásból már nem tudnak véghezvinni az önkormányzatok. Sajnos kimondhatjuk, hogy az önkormányzati autonómia Európai Chartában meghatározott pénzügyi pillére gyakorlatilag megszűnt.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Az új költségvetés előkészítése nem csupán gazdasági döntések sorozata, hanem történelmi feladat. Az Ön által hirdetett átláthatósággal teljesen egybevágó lehetőség arra, hogy a kormány végre radikálisan újraszabja, hogy mit von el az önkormányzatoktól és mit ad vissza nekik.

Azt érzékeljük, hogy az új kormány szakít az Orbán-kormány tizenhat évét jellemző gyakorlattal, és kész az egyeztetésre.

Nem többletjuttatást és nem városvezetői kiváltságokat kérünk; hanem azt, hogy az Ön kormánya vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez – azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyekre a lakosságnak nap, mint nap szüksége van.

Nagy örömmel látjuk azokat az átláthatósági és vagyonvisszaszerzési erőfeszítéseket, amelyet az Ön kormánya meghirdetett. Úgy gondoljuk, hogy az előző kormány által az önkormányzatoktól elvont források tételes, nyilvános elszámolása is szervesen illeszkedik ebbe a folyamatba.

Polgármesterekként készen állunk a hatékony és érdemi együttműködésre az Ön kormányával. Ezért arra kérjük, hogy folytassák azt a gyakorlatot, hogy minden, az önkormányzatokat érintő döntés előtt, beleértve a most készülő költségvetést, a kormány egyeztet a polgármesterekkel és az önkormányzati szövetségekkel; együtt döntve így a helyi közösségekkel.

Tisztelettel:

Botka László, Szeged polgármestere
Csőzik László, Érd polgármestere
Györfi Mihály, Szolnok polgármestere
Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere
Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere
Nemény András, Szombathely polgármestere
Péterffy Attila, Pécs polgármestere
Pintér Bence, Győr polgármestere
Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere
Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere”

Tetszik, amit csinálunk?

Támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány.

Szólj hozzá!

Nem vagyunk “haveri kivitelezők “-k!

Közleményben reagáltak Magyar Péter kijelentésére a hónapok óta a pénzükre váró honlapfejlesztők, akik részt vettek a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” Programba.

Polgármesteri dicséretet kaptak Győr legkiválóbb diákjai

A város először rendezte meg az Érdemes Diákok Köszöntése ünnepséget, ahol tanulmányi, sport- és közösségi teljesítményeket ismertek el.

Tóth Péter: Az olvasás ünnepe a győri könyvhét

A kabinetvezető szerint a személyes találkozások és a könyvek közös felfedezése ma talán fontosabb, mint valaha.

Hétfőtől sávbővítés és forgalomkorlátozás lesz a Fehérvári út és a Zöld utca csomópontjában

Június 15-én kezdődik az a fejlesztés, amelytől a torlódások csökkenését és a közlekedés gördülékenyebbé válását várják.

Szombathelyen tart kihelyezett ülést a Parlament Élő Környezetért Felelős Bizottsága

Jövő héten csütörtökön a Megyeházán tanácskozik a grémium. A téma az azbeszt lesz.

Nyolcan haltak meg két egymást követő balesetben az M1-es autópályán Győr közelében

Egy teherautó és egy munkagép ütközése után újabb tragédia történt, amikor egy kisbusz belerohant a torlódás miatt álló járműbe.

A közép-európai régió fiataljainak fele már találkozott online bántalmazással gyerekkorában

A Republikon V4-es kutatása szerint a probléma nem elszigetelt jelenség, Szlovákiában és Lengyelországban különösen aggasztóak az adatok.

Pődör Zoltán, az SZKKA ügyvezető elnöke szerint az egyetemnek mindig előre fizették a terembérletet, bár most tartozásuk van

Az ELTE és a kézilabda klub viszonya annyira megromlott, hogy a kézisek sportterem, és iroda használatát is felmondta az egyetem.

Ha nem tudod, hogy mit csinálj a hétvégén - mutatjuk az összes győri programot

Ünnepi könyvhét, Mozgás Éjszakája, gólyagyűrűzés, hadijáték, kiváló koncertek, miegymás. 

Elítélték a volt győri rendőrkapitány fiát – a letartóztatott Váczi Attila még a börtönben is lebukott

Hamis fegyverátírás miatt született jogerős ítélet, miközben a korrupciós perben milliárdos megrendelések, luxusautó és bizalmas rendőrségi iratok is előkerültek.

Pár hónap alatt közel 50 millió forinttal nőtt Ágh Péter vagyona

Ingatlanja, autója azonban továbbra sincs a parlamenti képviselőnek.

Kitette az egyetem az SZKKA-t a sportcsarnokból

A kézilabda csapat szerződése június 16-án lejár, új szerződést pedig nem kíván az egyetem kötni. Már a " D" épületben bérelt irodákban sem maradhatnak sokáig.

Bezárt a Győr-Szol ügyfélszolgálata az ETO Parkban

Az ügyintézés ezentúl kizárólag az Orgona utcai és a Jókai utcai irodákban érhető el.

Gólyák, állatbemutatók és családi programok várják a látogatókat Győrszentivánon és Szanyban

Június 12-én és 13-án testközelből ismerkedhetnek meg az érdeklődők a fehér gólyákkal, miközben egész napos programokkal készülnek a szervezők.

Hódot fogtak a szombathelyi Tófürdőn

Áttelepítik a szokatlan strandolót.

Az energiabiztonságra, a migrációra és a klímaváltozásra is hatással lehet az iráni válság

A háború következményei Európáig érhetnek, nemcsak a Közel-Keletet érinti a konfliktus.

Ingyenes lisztérzékenység-szűrés indul a győri gyerekek számára

Megérkeztek a cöliákia-tesztek, a szűrést a hatéves státuszvizsgálatokhoz kapcsolják.