Üzentek a folyton őket ócsároló Facebook-harcosnak a szombathelyi önkormányzat dolgozói: 18 éve nem nyúltak hozzá a közalkalmazotti bérekhez, bruttó 560 ezer forint az átlagkeresetük

Farkas Bazsi 2026-05-15 10:13:00
Azt is közölték, hogy a hivatali dolgozók mintegy 65 %-a felsőfokú végzettséggel rendelkezik.

Rendre szájára vette a szombathelyi polgármesteri hivatal dolgozóit egy szombathelyi Facebook-felhasználó, olyanokat mondva, hogy milliós fizetésekért semmit sem csinálnak, illetve a dolgozók felét el kellene küldeni mert nem hajtanak végre valódi, termelői munkát.

Ezt lassan fél éve rendszeresen megteszi, alá ásva ezzel a hivatalban dolgozók tekintélyét, sőt néha emberi mivoltukban is megalázta őket.

Úgy néz ki a dolgozóknak most lett elegük ugyanis egy elég hosszú és részletes közleményt juttattak el szerkesztőségünkhöz. Ezt alább, változtatás nélkül közöljük is:

Az utóbbi időben a közösségi médiában egyes magánszemélyek részéről számos alkalommal megjelent, a szombathelyi Polgármesteri Hivatal dolgozóit valótlan tények állításával rendszeresen rossz és hamis színben feltüntető megnyilvánulásokkal kapcsolatosan az alábbiakról tájékoztatjuk a nyilvánosságot.  

Mindenekelőtt rávilágítunk arra, hogy a Polgármesteri Hivatal személyi állományával kapcsolatos adatok a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX törvény 179.§-a alapján közérdekből nyilvános adatnak minősülnek, így azok átláthatóak és bárki számára megismerhetőek. Előzőek alapján semmiféle „nyomozati, leleplező” tevékenységre nincsen szükség, ha ezen adatokat bárki meg kívánja ismerni: a Polgármesteri Hivatal eddig is minden közérdekű adatigénylést teljeskörűen teljesített. Ugyanakkor adatigénylés nélkül is tájékoztatjuk a nyilvánosságot az alábbi tényekről:

  • a hivatali munkaköröket kizárólag megfelelő képesítéssel rendelkező köztisztviselő töltheti és tölti be,
  • a hivatalban a munkáltatói jogkört gyakorló személyek (polgármester, jegyző) egyetlen hozzátartozója sincs foglalkoztatva,
  • a foglalkoztatások szabályszerűségét a Kormányhivatal folyamatosan ellenőrzi,
  • a hivatali dolgozók mintegy 65 %-a felsőfokú végzettséggel rendelkezik,
  • a 38.650 Ft-os köztisztviselői illetményalap 2026-ban nagykorúvá vált, hiszen 18 éve változatlan,
  • az ügyintézői átlagbér a Hivatalban havi br. 560.300 Ft, miközben az országos bruttó átlagkereset a Központi Statisztikai Hivatal szerint 2026. év elején 840.600 Ft volt.

A Kormány az elmúlt években a közszféra számos területét érintően foglalkozott a bérrendezés kérdésével, azonban a megyei jogú városok, köztük Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának köztisztviselői kimaradtak ebből a körből. Előzőek miatt sokkal inkább megbecsülés jár a még mindig a Polgármesteri Hivatalban dolgozó munkatársaknak, nem pedig a valós és mögöttes tényeket nélkülöző, pusztán rombolásra alkalmas megnyilvánulás.

A Polgármesteri Hivatal létszáma az önkormányzat pénzügyi nehézségei miatt csak az idei évben 12 fővel került csökkentésre – átszervezéssel, többletmunkák vállalásával anélkül, hogy aktív dolgozó munkaviszonyát kellett volna megszüntetni. Jelenleg 279 fő dolgozik a Hivatalban. Annak megítélése, hogy ez a létszám sok vagy kevés, bonyolult és összetett szakmai kérdés. Az esetlegesen, a Polgármesteri Hivatal elleni hangulatkeltés céljából kiválasztott hivatalokkal történő, megalapozatlan és félrevezető összehasonlítás helyett az önkormányzatok által ellátott feladatok körét, majd a hivatalba szervezett feladatokat és azok nagyságrendjét lenne szükséges vizsgálni: például számos településen az önkormányzati lakások kezelését külső szervezet végzi, míg Szombathelyen a 2.127 bérlakás kezelését a hivatali munkatársak látják el, de példának okáért Szombathelyen a Városrendészet is a hivatalba integráltan működik, míg más városokban önálló szervezetben. 

A Polgármesteri Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzata szabályozza – évtizedek óta változatlan tartalommal - a Hivatal munkarendjét, amely alapján a heti munkaidő 40 óra. Abból a körülményből messzemenő következtetés nem vonható le a munkavégzésre vonatkozóan, ha munkanapon a Hivatal bármely munkatársát – hasonlóan más hivatásrendek dolgozóihoz - a Hivatal épületén kívül látják tartózkodni: a munkakörök jelentős részéhez ugyanis külső helyszínen történő munkavégzés (környezettanulmány készítése, helyszíni szemle tartása stb.) is kapcsolódik, továbbá a negatív véleményt formálók megfigyelésének lehetnek olyan egyszerű okai is, mint hogy a dolgozó a szabadságát tölti.

Szeretnénk felhívni a figyelmét arra a tényre is, hogy a közszolgálatban dolgozók munkája a mindennapi állami működés alapja, amely nélkülözhetetlen az állampolgárok számára nyújtott szolgáltatások biztosításához. A köztisztviselők munkája nélkül a települések mindennapi működése ellehetetlenülne. A hivatal dolgozói nemcsak adminisztratív feladatokat látnak el, hanem jogszabályok alapján, szigorú szakmai és etikai elvárások szerint dolgoznak. Munkájuk során folyamatosan képezniük kell magukat, naprakész jogi és szakmai ismeretekkel kell rendelkezniük. A köztisztviselők munkája sok esetben a háttérben zajlik, ezért kívülről kevésbé látványos, ugyanakkor rendkívül felelősségteljes. A Polgármesteri Hivatal dolgozói a COVID-19 világjárvány, majd az energiaválság idején, most pedig az azbesztszennyezés elleni küzdelemben egyaránt bizonyították és bizonyítják, hogy a szombathelyiek a munkaköri feladatok ellátásán túlmenően is, minden esetben számíthatnak rájuk.

A köztisztviselők munkáját általánosító, lekezelő, valótlan tényeken alapuló vagy valós tényeket hamis színben feltüntető kijelentésekkel minősíteni nemcsak igazságtalan, hanem méltatlan is azokkal szemben, akik nap mint nap a köz érdekében végzik feladataikat.

Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete
Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának munkahelyi szervezete

Neked 1%, nekünk nagy segítség!

Támogasd adód 1%-val a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Most a legkisebb is számít.

Adószám: 19294571-1-18

Szólj hozzá!

21 Kutatóközpont: tovább nőtt a TISZA Párt előnye, a Fidesz mindössze 20 százalék körül áll

A felmérés szerint a választások óta tovább erősödött Magyar Péter pártja, miközben a társadalom nagy része elszámoltatást vár.

Új fix traffipaxok jönnek Győrbe - védik a gyalogosokat és visszaszorítanák a gyorshajtást

Három új helyszínen telepítenek sebességmérő eszközöket, miközben óvodásoknak osztottak láthatósági mellényeket és megújul az Erzsébet ligeti KRESZ-park is.

Programdömping vár a hétvégén Győrben 

Szakmai eseményektől a családi programokon át a koncertekig és sporteseményekig számos ingyenesen látogatható rendezvény közül válogathatnak az érdeklődők.

Illés Károly: “Senkit nem állt szándékomban megbántani.”

A szombathelyi Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője azt mondja, hogy nem emlékszik már, hogy milyen környezet kommentelte azt emberekre, hogy korcsok.

A háborús vészhelyzet végetértével Homlok Zsolt ismét követelheti a pénzét a Haladás VSE-től

Nem a focicsapatról, hanem a 14 szakosztályt tömörítő egyesülettől van szó.

Ez a nap más, mint a többi - hat év után véget ért a veszélyhelyzet Magyarországon

A koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán háború miatt bevezetett különleges jogrend lezárult, de több intézkedés tovább él törvényi formában.

Illés Károly korcsoknak minősített embereket

Tóth Norbert szombathelyi, tiszás parlamenti képviselő bocsánatkérésre szólította fel a szombathelyi Fidesz elnökét.

Pintér Bence: rendőrnyomozók jelentek ma meg a Győr-Szolnál – tovább gyűrűzik a lakáskassza-ügy

A súlyos pénzügyi gondokkal küzdő városi holdingnál adatgyűjtést végeztek a hatóságok, miközben továbbra is rengeteg a kérdés az eltűnt milliárdok körül.

Visszavonul Ferencz Csaba

A szezon végével szögre akasztja cipőjét az Egis Körmend játékosa.

Mezőgazdasági összeírás indul Győrben is – online és személyesen is kereshetik a gazdálkodókat

A KSH szerint az adatfelvétel célja, hogy pontosabb képet kapjanak a hazai agrárium helyzetéről és az elmúlt évek változásairól.

Közmeghallgatást tart május 28-án a győri önkormányzat

A városházi fórumon a lakosok és helyi szervezetek képviselői is kérdezhetnek, javaslatokat tehetnek.

Szombathely is csatlakozik a Vágatlan Májushoz

A nem hivatalos programot Gajdos László miniszter hirdette meg.

Római kori tárlatvezetés és Egry-túra is várja az érdeklődőket a Rómer Múzeum programjain

Kiállításokkal, múzeumi sétával és egész napos kirándulással készül a következő napokra a győri intézmény.

Megalakult a Tisza-kormány

Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.

Ruff Bálint: „A valaha volt legnagyobb elszámoltatás lesz" – Győrben is elkezdhetnek izzadni néhányan

A TISZA miniszterjelöltje országos politikai és gazdasági felelősségre vonást ígér, városunkban pedig már most is elég hosszú a lista.