Nagyon kiakadt a Savaria Filmszemlére a Lechner örökség író-rendezője, Szabó Szonja

Farkas Bazsi 2026-05-12 11:11:06
A filmes szakember a rendezvény színvonala, és a díjként kapott oklevél kapcsán tette fel a kérdést, hogy mire ment el az a 15 millió forintnyi támogatás, amit a szervező egyesület kapott.

Évek óta nyomonkövetjük a szombathelyi Savaria Filmszemlének utalt állami támogatásokat. Ezek a következőképpen alakultak:

  • 2026 - 13. Savaria Filmszemle 15 millió forint
  • 2025 - 12. Savaria Filmszemle 29 millió 274 ezer forint
  • 2024 - 11. Savaria Filmszemle 28 millió 974 ezer forint
  • 2023 - X. Savaria Filmszemle 25 millió 827 ezer forint
  • 2022 - IX. Savaria Filmszemle 25 millió 666 ezer forint
  • 2021 - 8. Savaria Filmszemle 16 millió forint
  • 2014 - Savaria Filmszemle 2 millió 500 ezer forint

Idén április 22 és 24 között rendezték meg a fesztivált. Az Nemzeti Értékeink kategória egyik különdíjasa a Lechner örökség című film lett.

A film író-rendezője Szabó Szonja a Facebook kelt ki magából. Elsőként egy mára már elérhetetlenné vált videóban mondta el aggályait a filmszemlével kapcsolatban. Ezt később az alábbi írással erősített meg:

"A kis mutyi is mutyi. Díjat kaptunk a Savaria Filmszemlén. Egy A4-es papírra kinyomott plakettet és a nemzeti örökség kategóriában nyertes Kollarik Tamás könyvét kaptuk meg a filmkészítés mikéntjéről.  Az útiköltség és autópálya-matrica 30.000 Ft-ra rúg. A zsűri döntését nem vitatva, alkotókènt kikérem magamnak amit a fesztiválon tapasztaltam.

Azt hogy a nevem nem hangzott el a díjátadás során, legyen csak furcsa momentum. 

A Savaria Filmszemle idén 15 millió forintos állami támogatást kapott a Nemzeti Filmintézettől. A szervezők korábbi nyilatkozata szerint a pénzből alkalmazotti béreket, terembérlést, utaztatást, zsűridíjakat és pénzjutalmakat finanszíroznak.

Egy kétnapos fesztivál lebonyolításában tényleg nem jut keret arra, hogy a díjazottak útiköltségét állják? Hogy merülhet fel egyáltalán, hogy nem postázzák el a díjat annak, aki nem tud személyesen megjelenni? Ha egy fesztivál ekkora támogatást kap, nem lehet-e legalább nézőket szervezni rá, hogy legyen valódi szakmai és kulturális súlya?

Külön érdekes kérdés, hogy egy díjazott alkotó saját könyve hogyan válik különdíjjá egy állami támogatásból működő fesztiválon.
Az oknyomozó részét a szakértőkre bízom.

Kollarik Tamás a díjjal járó pénzjutalmat jótékony célra ajánlotta fel, ami kétségtelenül elegáns gesztus. Ha nem így tesz, azt hiszem, az egész történet még kellemetlenebb fénytörésbe kerül.

Nyilván össze sem hasonlítható ez az NKA körüli pazarlások nagyságrendjével, és papíron egy ilyen rendezvényre a 15 milliós támogatás önmagában még nem is feltétlenül irreális. Csakhogy a megvalósítás színvonala mellett ezek a kérdések elkerülhetetlenül felmerülnek.

A szervező Savaria Filmakadémia Egyesület az elmúlt években összesen több mint 143 millió forint állami támogatást kapott."

Neked 1%, nekünk nagy segítség!

Támogasd adód 1%-val a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Most a legkisebb is számít.

Adószám: 19294571-1-18

Szólj hozzá!

Hajtó Péter, Ferenc pápa szavaival reagált Pintér Bence vádjaira

A független képviselő jogi lépéseket tesz a polgármester feljelentése nyomán.

A korábban Kondora Bálint vezette Vas Megyei Turizmus szövetség az utolsó forintig visszafizette az NKA-tól kapott 10 millió forintos támogatást

Az Ágh Péter kőszegi kampány koncertjét szervező Kezdőkör Egyesület is visszautalt 6 millió forintnyi támogatást.

Vidnyánszky emberét ejtőernyőztette volna a soproni színház igazgatói székébe a város fideszes polgármestere

Végül más feladatot kap Fülöp Péter. Az eset kísértetiesen emlékeztet Jordán Tamás ügyére.

A halhatatlan agyagkatonák és az ingyenes múzeumlátogatás a nyár finisében is várják az érdeklődőket Győrben

Augusztus 20-án ingyenesen látogathatók a Rómer Múzeum kiállításai, az Esterházy-palotában pedig kiemelt szakvezetést is tartanak a kínai agyagkatonák tárlatán.

A fehérjék jelentősége a női élet különböző szakaszaiban

A fehérjék olyan elengedhetetlen tápanyagok, amelyek biztosítják az emberi szervezet működését, az izomépítéstől kezdve az immunrendszer megerősítéséig.

‘gusztus 20, ‘kotmányunk ünnepe: így alakulnak a győri szolgáltatások és nyitvatartások a hosszú hétvégén

A boltok többsége bezár, a hulladékszállítás viszont változatlan marad - összegyűjtöttük az egészségügyi ügyeletekkel és a legfontosabb győri szolgáltatásokkal kapcsolatos tudnivalókat is.

Magyarország úgy válik egyre szárazabbá, hogy közben alig csökken az éves csapadék mennyisége

Az ország fele már most egy melegebb klímaövbe került, 2040 után pedig Magyarország kétharmadán a mainál szárazabb éghajlat lehet jellemző.

Elárverezik a sárvári kisposta épületét

54 millió 229 ezer forint a kikiáltási ára.

Természetes megoldások a mindennapi magabiztosságért

Egyre több férfi kutat megbízható megoldások után, amelyek támogatják a teljesítményüket a mindennapok során.

17 karneválozót kellett a hétvégén kórházba vinni Szombathelyen

Összesen 30 ember kellett ellátniuk a mentőknek.

Lesz mit meggyónni: templomok vörösréz ereszcsatornáit lopták el a Szigetközben

A három férfi közül ketten fiatalkorúak, az ügyészség javítóintézeti nevelést indítványozott velük szemben.

Mindössze három szabálysértés miatt kellett intézkedniük a rendőröknek a Savaria Karneválon

Egy, a lezárt területen bekövetkezett közlekedési balesetnél azért kellett helyszínelniük.

Előbb eljátszotta, hogy átutalta a pénzt, majd egyszerűen ellopta a sértett telefonját egy férfi Győrben

A vádlott még egy hamis jogosítvánnyal is megpróbálta meggyőzni az eladót, végül egy 290 ezer forint értékű telefont és fülhallgatót vitt el.

Dragomán Györgytől Varró Dánielig – új évaddal folytatódik a Kalamáris Győrben

Hat ismert alkotó érkezik a Győri Filharmonikus Zenekar irodalmi-zenei sorozatába, amely szeptemberben indul újra a Zichy-palotában.

Időtálló és praktikus megoldások fém kerti tárolók formájában

A fém kerti tárolók alapvetően átalakíthatják a kertünkben uralkodó rendetlenséget.