Közel 150 millió forintot költött el az állam a Vas megyei határátkelők régi épülteinek hasznosítási terveire, de eddig semmi sem történt a témában

Farkas Bazsi 2026-03-03 12:00:00
7 éve jelent meg a határátkelők ingatlanainak hasznosítását kötelező kormányrendelet.

Tavalyi júniusban tartott Szombathelyen Lázárinfót Lázár János, építési és közlekedési miniszter. Az utcafórum után az Ugytudjuk.hu-nak is volt alkalma kérdezni a minisztert. 

Többek között azt tettük fel kérdésként a miniszternek, hogy mi lesz a sorsa az évtizedek óta a bucsui határátkelőnél éktelenkedő egykori határ épület sorsának. Lázár akkor azt mondta, hogy elkezdik lebontani ezeket az épületeket, a hegyeshalmi az első ebben a projektben, majd az összes többi is sorra fog kerülni.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Igaz, azt már hiába kérdeztük, hogy egészen pontosan mikorra kerülhet sorra a bucsui, Lázár csak annyit hajtott, hogy hamarosan.

Legutóbb Balassa Péter (független) parlamenti képviselő kérdezett rá, hogy miután 2007. december 21-én csatlakozott Magyarország a Schengeni övezethez, mégis meddig maradnak még állva a lassan balesetveszélyessé váló régi épületek.

A választ Rétvári Bence, Belügyminisztérium államtitkára adta meg. Igaz, pontos dátumot nem adott meg Rétvári.

Mint azt az államtitkár írta, egy 2021-es kormányrendelet határozza meg a közúti határátkelőhelyek átfogó fejlesztési céljait, az akadálymentesítés elvét, a meglévő, használaton kívüli határátkelőhely-épületek szükség szerinti bontását, ellenőrzőhelyek kialakítását és környezetük teljes körű rendezését.

Rétvári azzal folytatja, hogy a határozat a 3. pontban foglaltak alapján konkrét feladatot csak az 1. mellékletben szereplő határátkelőhelyek komplex akadálymentesítési projektjeinek tervezésére, valamint - a Korm. határozat 5. pontjára tekintettel - ezen ingatlanok Magyar Közút Nonprofit Zrt. vagyonkezelésébe kerülésének végrehajtására ír elő.

Visszakerestük a kormányhatározatot, amelyben a következő átkelőhelyek szerepelnek:

  • Rajka,
  • Vámosszabadi,
  • Letkés,
  • Somoskőújfalu,
  • Sátoraljaújhely,
  • Bajánsenye,
  • Szentgotthárd-Rábafüzes,
  • Bucsu,
  • Bozsok,
  • Kőszeg,
  • Kópháza
  • Sopron,
  • Fertőd,
  • Hegyeshalom.

Az államtitkár válaszában kitért arra, hogy a határozattal érintett, a rendőrség vagyonkezelésében lévő ingatlanok Magyar Közút Nonprofít Zrt. részére történő átadása a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közreműködésével folyamatban van.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Csakhogy ennek már közel 4 (!) éve meg kellett volna valósulni. 2019-ben jelent meg ugyanis az a kormányrendelet, ami a magyar határátkelőkön található épületek elbontását illetve rendbetételét rendelte el.

Tervek készültek is, ezekre több tízmillió forintot költött el az állam. A vasi éretettségű átkelők esetében pontosan ezeket az összegeket használták fel:

  • Szentgotthárd-Rábafüzes - 50 millió 800 ezer forint
  • Bucsu - 31 millió 750 ezer forint
  • Bozsok - 19 millió 50 ezer forint
  • Kőszeg - 22 millió 860 ezer forint
  • Bajánsenye - 22 millió 860 ezer forint

A kész terveket 2020 június 30-ig kellett leadni. Már akkor is azt hangoztatták, hogy amennyiben a Magyar Közútnak átadják az ingatlanokat, akkor ebben az esetben kezdődhet meg a határátkelők épületeinek bontása, vagy esetleges újrahasznosítása.

Hogy ez évek óta miért nem történik meg, az egyelőre rejtély. 

A Fidesz el akarja hallgattatni az Ugytudjuk.hu-t!

A fideszes hatalom ismét megmutatta, hogy ami a neki nem tetsző igazságot írja meg, azt két lábbal döngölné a földbe, ezért Győrben határozatban tiltotta meg a polgármesternek, hogy reklám szerződést kössön a város egyik legolvasottabb lapjával.

Ha neked sem tetszik a hatalom arroganciája, akkor támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Most a legkisebb is számít.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány.

Nem hagyjuk!

Szólj hozzá!

A mezőgazdasági naplóvezetés jelentősége és kihívásai

A mezőgazdasági gazdálkodás bonyolult és folyamatosan változó terepén a gazdálkodási napló vezetése szinte elkerülhetetlen tevékenység.

Hőségriadó – vizet oszt és párakapukat telepít a GYSEV

A vasúttársaság Szombathelyen, Zalaegerszegen és Sopronban az utascsarnokban elhelyezett szódaautomatákból biztosít hűtött vizet az utasok részére naponta 10 és 18 óra között.

Fitten időskorban is: így őrizhetjük meg egészségünket

Ahogy egyre több évet számítunk, elkerülhetetlenül felmerül a kérdés: hogyan maradhatunk fizikailag és mentálisan is frissek, hogy a későbbi életszakaszokat is aktívan tölthessük? Az egészség fogalma gyakran félreértett, hiszen nem pusztán a betegségek hiányáról van szó.

Többet internetezünk, de több pénzt is kell költünk rá mostantól – árat emelnek a mobilszolgáltatók

339 milliárd forintos bevételt termelt a távközlési szektor az év első negyedévében, miközben júliustól a Telekom és a Yettel, szeptembertől pedig a One is emeli a havidíjakat.

Új ipari parkot építene? Cserébe állítsa helyre a természetet!

Egy brit modell szerint a beruházásoknak nemcsak csökkenteniük kell a környezeti károkat, hanem mérhetően javítaniuk is kell a természet állapotát.

A hőség miatt módosul a kutyasétáltatás rendje a Győri Állatmenhelyen

Hétvégén csak a délelőtti órákban lehet sétálni a menhely kutyáival, a gondozók a négylábúak védelme érdekében kérik a szabályok betartását.

Fokozott katonai jelenlétre és hanghatásokra kell számítani Győrben a légvédelmi rakétaezred gyakorló terének környezetében

Vaklőszeres kiképzést tart a Magyar Honvédség a hétvégén, a környéken élők erősebb zajokra és katonai járművek mozgására számíthatnak.

Magyar Péter kezdeményezésére kikerült az ukrán csatlakozás gyorsítására utaló rész az EU-csúcs záródokumentumából

Az Európai Tanács ülésén négyórás vita után született meg az a nyilatkozat, amelyet valamennyi tagállam támogatni tudott.

A Győri Ítélőtábla öt év börtönre ítélte a férfit, aki meg akarta fojtani a segítségére siető ismerősét

Az elsőfokú, felfüggesztett büntetést túl enyhének találta az ügyészség, a másodfokú bíróság végrehajtandó szabadságvesztésre súlyosbította az ítéletet.

Mától ismét locsolni kezdték a kalcium-kloridot a szombathelyi azbeszttel szennyezett utakon

A Greenpeace azonban ma arról beszélt, hogy ez az ideiglenes megoldás újabb problémákat hozhat magával.

Ingyenes hétvégi programok Győrben: táncfesztivál, koncertek, városi séták és családi események

Június 19. és 21. között ismét színes programkínálat várja a győrieket, a legtöbb esemény ráadásul ingyenesen látogatható.

130 milliárd forintos elektromos beruházást indított el Győrben az Audi - az eseményen Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter is részt vett

Az Audi Hungaria megkezdte az új MEBeco elektromos hajtás sorozatgyártását, ami 260 munkahely megőrzését biztosítja.

Megérkeztek a cöliákia gyorstesztek Győrbe, indulhat az ingyenes gyermekszűrés

Összesen 1500 tesztet osztanak ki a gyermekorvosoknak, a vizsgálat a 6 évesek státuszvizsgálatához kapcsolódik.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség elérte a büntetés súlyosítását az életveszélyes kutyatámadás ügyében

Az ítélőtábla helyt adott az ügyészi fellebbezésnek, és három évre emelte a próbaidő tartamát.

Megduplázódott az alpolgármesterek száma Győrben, így újraosztotta a hatásköröket és a feladatokat Pintér Bence

Az új munkamegosztás szerint Balog-Farkas Renáta többek között a városüzemeltetésért és a sportért, Kósa Roland pedig továbbra is a fejlesztésekért és a kultúráért felel.

Hatékony vízszigetelés a tetőn

Az otthonunk biztos és kényelmes menedék kell, hogy legyen, ahol gondtalanul tölthetjük mindennapjainkat.

Vízkorlátozást vezettek be az Alsó-Szigetköz több településén 

Június 18-tól napközben tilos vezetékes ivóvízzel locsolni, autót mosni vagy medencét tölteni Győrzámolyban és több környező településen.