2026-ban 1 milliárd forintot öntenek bele a Haladás Sportkomplexum fenntartásába

Farkas Bazsi 2026-02-13 17:28:00
Az állam most saját cégének utalja át a pénzt, korábban a Haladás VSE-n keresztül tartották fenn a létesítményt.

978 millió 59 ezer forintot utal át a Honvédelmi Minisztérium, a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség Nzrt-nek, hogy a teljesen a magyar állam tulajdonában lévő cég 2026-ban ebből a pénzből üzemeltesse a szombathelyi Haladás Sportkomplexumot.

Mint ismert a Sportkomplexumot 2025 nyaráig a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Zrt. üzemeltette, a céget azonban egy döntés után beolvasztották az NSÜ-be. A komplexum dolgozóit egy az egyben átvette az Nzrt., így Gál Sándor a Fidesz szombathelyi városi alelnöke is posztján maradva továbbra is a létesítmény vezetőjének mondhatja magát.

A Sportkomplexumot 2017-ben adták át, a 9 milliárd forintról indult kivitelezés végül 15 milliárd 600 millió forintnál állt meg. 

Az építkezést akkor még a szombathelyi önkormányzat cége bonyolította le, és bár többször is próbáltak pályázat útján üzemeltetőt találni, ez sorra kudarcba fulladt. 

Csakhogy a komplexum üzemeltetése komoly terhet rótt a városi költségvetésre, így az állam elsőként az önkormányzati büdzsébe tette bele címkézve a létesítmény fenntartási költségeit, majd a 2019-es önkormányzati választást követve, miután a Fidesz-KDNP elvesztette többségét és a polgármesteri széket is, a modell úgy változott, hogy az üzemeltetési költséget az állam a 14 sportszakosztályt tömörító Haladás VSE-nek, mint legfőbb bérlőnek utalta át, majd a sportegyesület utalta tovább az összeget a létesítmény felé.

Itt fontos hangsúlyozni, hogy bár több szereplő is a Haladás nevet viseli, ezeknek a szervezeteknek nincsen egymással jogi kapcsolódásuk. A sportolókat a Haladás VSE, mint egyesület foglalkoztatja, a Sportkomplexum a már említett NSÜ-höz tartozik, az NB III-as, szintén Haladás nevet viselő focit üzemeltető cég pedig a Haladás 1919 Kft.

A Haladás VSE eddig évi közel 380 millió forintot fizetett ki a Sportkomplexumot üzemeltető cégnek, míg a Haladás 1919 Kft. ugyancsak az államtól kapott címkézett pénzzel további 90 millió forintot fizetett a labdarúgó centerpálya, egy bajnoki idényben igénybe vett használatáért.

Próbáltuk elérni Bokor Zsoltot, a Haladás VSE elnökét, hogy megtudjuk a mostani döntés hogyan befolyásolja az eddigi támogatásukat. Továbbra is kapják-e a létesítmény használatra a címkézett pénzt, vagy ingyenes használatot biztosít a sportegyesületnek az állam ezentúl?

Ez azért is fontos kérdés, mert ha továbbra is fizetnek - támogatással - bérleti díjat, akkor ez azt jelenti, hogy a Sportkomplexum éves üzemelési költsége közel másfél milliárd forintra kúszik.

Az elnököt azonban nem értük el.

Nem Homlokhoz van köze

Több lap is olyan hírt közölt, hogy az állam most milliárdos összeggel állítja tapra a Haladás, illetve, hogy Homlok Zsoltnak főhet feje, mivel a tetemes állami támogatás ellenére sem kapja vissza a pénzét.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

Ahogy már fentebb is írtuk, a Haladás VSE-nek semmi köze nincsen a Haladás Sportkomplexumhoz. 

A kormány valóban hozott a közelmúltban egy határozatot, miszerint az állami támogatásban érkezett pénzekre nem lehet hitelezői inkasszót rakni. Homok cége pedig a Homlok Zrt. csődeljárás alatt áll, így követelik vissza a Haladás VSE-nek korábban, még Homlok sportegyesületi elnöksége alatt kölcsönadott 200 millió forintjukat.

A HVSE idén is második kategóriás kiemelt státuszt kapott, ami azt jelenti, hogy 2026-ban is közel 250 millió forintos állami támogatást fog kapni a szakági és TAO támogatásokon kívül. Ám inkasszálni ezeket a hitelező nem fogja tudni.

Minden esetre a szombathelyi sportkomplexum is jól példázza azt a fajta állami berendezkedést, hogy az ország több pontján is úgy épültek meg stadionok és sportlétesítmények, hogy azok az állami lélegeztetőgép nélkül nem tudnának életben maradni. 

A Fidesz el akarja hallgattatni az Ugytudjuk.hu-t!

A fideszes hatalom ismét megmutatta, hogy ami a neki nem tetsző igazságot írja meg, azt két lábbal döngölné a földbe, ezért Győrben határozatban tiltotta meg a polgármesternek, hogy reklám szerződést kössön a város egyik legolvasottabb lapjával.

Ha neked sem tetszik a hatalom arroganciája, akkor támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Most a legkisebb is számít.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány.

Nem hagyjuk!

Szólj hozzá!

Tisztújítást tart ma a Szombathelyi Fidesz

Új elnöke, és elnöksége lehet a városi szervezetnek.

Ismét kikerült egy telefonszám az eladó tábla mellé a szombathelyi Nagyszállón

Most már nincs akadálya annak, hogy a jövőbeli lehetséges vevő, felhívja az eladót.

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.

Betiltja az EU a hamis intim és gyermekpornográf tartalmakat generáló mesterséges intelligenciákat

Újabb szigorításról állapodtak meg Brüsszelben, az Európai Unió tovább erősítené az AI-rendszerek szabályozását.

Öt templom, öt felekezet, egy közösség – újra megtelik élettel Győr-Újváros

Május 7-én kezdődik az Öt Templom Fesztivál, ahol koncertek, színházi előadások és kulturális programok várják az érdeklődőket egészen vasárnapig.

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.