A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint míg Brüsszel a multikat védi, addig a kormány az árrés-stopot

Dömötör Gábor 2025-12-12 12:56:30
Az Európai Bizottság bírálata ellenére a kabinet meghosszabbította és kiterjesztette az intézkedést.

Az Európai Bizottság amellett, hogy aggályosnak találta a hazai média rendszer állapotát, élesen bírálta az árréscsökkentés intézményét is, amelyet a kormány az indokolatlan áremelések visszaszorítására vezetett be. Erre reagálva adott ki közleményt a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az NGM szerint “ismét bebizonyosodott, hogy Brüsszel a multinacionális vállalatok oldalán áll”, miközben az intézkedés - szerintük - kézzelfogható eredményeket hozott, hiszen az érintett élelmiszerek ára átlagosan 20-24 százalékkal, a drogériai termékeké pedig több mint 27 százalékkal csökkent.

A tárca hangsúlyozta, hogy az árrés-stopot 2026. február 28-ig meghosszabbították, és december 1-jétől további 13 termékkategóriára terjesztették ki. Az NGM szerint ez kifejezetten a magyar családok érdekeit szolgálja, és hozzájárul ahhoz, hogy a mindennapi megélhetési költségek csökkenjenek, arra azonban nem tértek ki, hogy az intézkedés nyomán más termékek ára emelkedett-e.

A közleményben a minisztérium továbbra is annak a narratívának hódol, hogy szerintük Brüsszel a multinacionális cégek érdekeit képviseli, és újabb forrásokat kíván bevonni Ukrajna és a háború finanszírozására. Logikai kapcsot nehéz felfedezni ebben az állításban főleg annak fényében, hogy a hanyatló nyugaton árrés-stop nélkül kerülnek annyiba - vagy kevesebbe - az élelmiszerek, mint itthon. És azt is nehéz elképzelni, hogy egyszer majd az olcsóbb magyar tojás miatt esik el az ukrán front. 

Fotó: Üzenjünk Brüsszelnek Facebook-oldal

Az NGM ugyanakkor jelezte, hogy a kormány kész megvédeni az árrés-csökkentést az uniós eljárással szemben, és továbbra is kitart a családok védelmét célzó intézkedések mellett. Ha pedig ez véletlenül nem sikerülne, akkor még mindig ott van az amerikai védőpajzs. Vagy nincs. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Az Országgyűlés elfogadta a hatósági üzemanyagár megszüntetéséről szóló törvényt

Ugyanakkor rendkívüli helyzetben a kormány később ismét beavatkozhat a piaci árakba.

Lézeres szemműtét kockázatok és mellékhatások: mire számíthatsz a felépülési idő alatt?

Egyre többen döntenek a lézeres szemműtét mellett, hiszen a modern technológiáknak köszönhetően a beavatkozások gyorsak, biztonságosak és rendkívül hatékonyak.

Az időtálló cseréptető: klasszikus megoldás modern igényekre

A cseréptetőt évtizedek óta az egyik legismertebb opcióként tartják számon, és ennek megvannak a jó okai.

Csak kapkodjuk a fejünket: teljesen átalakítja a közmédiát az Országgyűlés - nem meglepő módon a Fidesz-KDNP nem támogatta a törvénycsomagot

Új intézmények jönnek létre, önálló lesz az MTI, megszűnik az MTVA jelenlegi formája, és új felügyeleti rendszert kap a közszolgálati média.

Újra kihallgatták Pintér Bencét a feljelentett Győr+ ügyében, ezúttal a városházán

Folytatódik a nyomozás a csődbe ment médiavállalat szerződései miatt indított büntetőeljárásban, a polgármestert ismét tanúként hallgatták meg.

76 millió forinttal lépett meg egy nő, aki azért vette fel a pénz, hogy egy kőszegi és egy szombathelyi házat megszerezzen

Bár engesztelésül végül a saját háza tulajdonjogát ruházta át a sértettre, így is bíróság elé kell állnia.

Két napra lezárják a héten Győrben, a Révfalusi híd kerékpárútját 

Dilatációs elemek cseréje miatt június 23-án és 24-én nem használhatják a bringások a Kossuth-híd kerékpársávját.

A kínai agyagkatonáktól az ukrán gyerekrajzokig – különleges kiállítások várják a látogatókat Győrben a Rómer Múzeum

Tárlatvezetések, nemzetközi jelentőségű kiállítások és kortárs művészeti tárlatok közül válogathatnak a látogatók.

Nyomoz a rendőrség a Győr+ ügyében

Tömeges fiktív foglalkoztatásra gyanakodnak. Volt, amikor 93 alkalmazott volt a cégnél.

Vannak dolgok amik nem változnak: rongyoknak nevezte a szivárványos zászlókat Novák Előd, aki szerint a másság gyógyítani való deviancia 

Az LMBTQ-közösséget sértő kijelentésekkel és a Pride betiltásának követelésével jelentkezett a Mi Hazánk alelnöke.

„A hatalmat a magyar néptől csak kölcsönkapjuk, nem örökbe” - legfeljebb 12 évig lehetnek hivatalban az országgyűlési képviselők Magyar Péter javaslata szerint

Az új szabály célja, hogy a jövőben ne alakulhasson ki ismét olyan politikai hatalmi rendszer, mint amilyet a TISZA Párt szerint az elmúlt évtizedekben kiépítettek.

A nemrég a mentőszolgálattól menesztett Győrfi Pál lesz a szombathelyi MCC vendége

Nézzünk a jövőbe! Egészség 2.0 címmel tartanak beszélgetést a volt Takáts-házban.

Július első hétvégéjén ismét a gyerekeké lesz a város - idén 19. alkalommal rendezik meg a Győrkőc Fesztivált

A rendezvény mára az ország egyik legnagyobb összművészeti gyermekfesztiváljává nőtte ki magát.

Innovatív megoldások az építészetben

Az építőipar és a digitális technológiák találkozása az utóbbi években új lehetőségeket nyitott meg a szakemberek számára.

Borneói kormányzati delegáció járt Győrben

Sarawak miniszterelnök-helyettese vezetésével érkezett 27 fős küldöttség a városba, hogy a térségfejlesztés és a nemzetközi együttműködések tapasztalatait tanulmányozza.

Átformált szemöldökök: a laminálás új trendje

Emlékszel arra az időre, amikor a laminálás csupán a dokumentumok megóvását szolgálta?