Dobrev Klára kezdeményezte a Parlament feloszlatását

Dömötör Gábor 2025-12-11 14:11:28
A DK elnöke az elmúlt napok eseményeire hivatkozva sürgeti a drasztikus lépést.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke nyilvánosságra hozott közleményében bejelentette, hogy pártja az Országgyűlés feloszlatását kezdeményezte. Dobrev szerint a Szőlő utcai gyermekotthon ügyében most nyilvánosságra került esetek, köztük a gyerekekkel történő bántalmazások és szexuális visszaélések, olyan morális válságot jelentenek, amely szerinte ellehetetleníti a jelenlegi parlament működését. Álláspontja szerint az ország számára az őszinte politikai elszámoltatás és új legitimitás kiépítése érdekében szükség van a törvényhozás feloszlatására.

Fotó: unsplash.com

A DK elnöke közleményében a parlament feloszlatásáról szóló szavazást nem csupán egy formális hatalomváltásként, hanem erkölcsi és politikai megmérettetésként értelmezte. Dobrev szerint a feloszlatási javaslat arra is választ adna, hogy a jelenlegi kormányzó többség hajlandó-e önként átengedni a hatalmat, és szembenézni a botrányokkal. Arra kérte a Fidesz-KDNP képviselőit, hogy tekintsék lehetőségként a kezdeményezést, hogy a politikai élet szereplői „tükörbe tudjanak nézni”, és jelezzék, hogy elegük van a visszaélésekből és a gyermekekkel szembeni erőszak botrányos kezeléséből.

A feloszlatási eljárás jelenlegi jogi keretei szerint Magyarországon a parlamentet a köztársasági elnök oszlathatja fel, amennyiben az Alaptörvényben erre meghatározott feltételek teljesülnek, és előzetesen kikéri a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke és a képviselőcsoportok véleményét. Jogszabályi értelemben tehát nem az Országgyűlés maga hozza meg a feloszlatás döntését, hanem a köztársasági elnök kezdeményezésére, adott feltételek mentén történhet meg.  

Ha a parlament feloszlatására vonatkozó kezdeményezés sikeres lenne és jogi úton megvalósulna, új országgyűlési választásokat kellene kiírni, ami gyakorlatilag előrehozott választást jelentene a jelenlegi ciklus vége előtt. Ez lényegében új politikai legitimitást adhatna az országnak, és lehetőséget teremthetne a kormány összetételének, valamint a politikai erőviszonyoknak az újraalkotására a választók által. A gyakorlatban azonban egy ilyen lépés ritka, és jelentős politikai és alkotmányos egyeztetést igényelne, mivel a jogrend csak szűk, pontosan meghatározott esetekben teszi lehetővé a parlament feloszlatását. Ezzel együtt Dobrev Klára lépése kiválóan megmutatja az ország lelki- és morális állapotát.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.

Betiltja az EU a hamis intim és gyermekpornográf tartalmakat generáló mesterséges intelligenciákat

Újabb szigorításról állapodtak meg Brüsszelben, az Európai Unió tovább erősítené az AI-rendszerek szabályozását.

Öt templom, öt felekezet, egy közösség – újra megtelik élettel Győr-Újváros

Május 7-én kezdődik az Öt Templom Fesztivál, ahol koncertek, színházi előadások és kulturális programok várják az érdeklődőket egészen vasárnapig.

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.

Madárdalos esték és családi programok várják a természetbarátokat a Kisalföldön

A szervezők esti madárhang-hallgatással, túrákkal, madárgyűrűzéssel és családi foglalkozásokkal készülnek Győrszemerén, Mecséron, Győr-Pinnyéden és Pannonhalmán.