Bírság, fenyegetés, menesztés, vádaskodás - nincs nyugalom a parkolási botrány kapcsán Győrben

Dömötör Gábor 2025-11-27 09:15:45
Az ügy nem ért véget a polgármesteri megbízott felmentésével. 

Lassan egy hete már, hogy egy nyilvánosságra hozott parkolási ügy tematizálja a győri közbeszédet. Az alapsztori, hogy Farkas József polgármesteri megbízott még október végén tartott rendezvényen fenyegető hangnemben lépett fel a vele szemben, szabálytalan parkolás miatt intézkedő városrendészekkel szemben, arra hivatkozva, hogy a polgármester majd „elintézi” helyette a büntetést. 

Fotó: TSZV Facebook

A konfliktus során a megbízott olyan kijelentést is tett, amely a Városrendészet Győr szakmai vezetőjére vonatkozott nem túl hízelgő kontextusban, és amelynek szó szerinti változata a Kisalföld és a Győr+ Média cikkeiben is megjelent. Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester a részletek megismerése után azonnali hatállyal menesztette a megbízottját, mondván: ez a fajta viselkedés méltatlan és megengedhetetlen. 

Az ügy kirobbanása után kérdéseket tettünk fel a két helyi médiumnak és a Városrendészetnek arról, hogyan jutottak a cikkükben idézett, részletes mondatokhoz, amire eddig egyedül a Győr+ Média válaszolt. A szerkesztőség azt írta, hogy az idézett mondatokat nem az intézkedő rendész testkamerás felvételéből vették, hanem újságírói forrásoktól kapták az információt. 

Levelükben hosszan hivatkoztak a forrásvédelem alkotmányos kötelezettségére (és persze lehetőségére) ugyanakkor arra a kérdésre továbbra sem adtak választ, hogy milyen felhatalmazással hozták nyilvánosságra a szenzitív adatnak minősülő tartalmakat. Mint, ahogy nem sikerült annulálni azt a  törvényességi aggályt sem, hogy a Városrendészet bármely munkatársa - hivatalosan vagy informálisan - adott-e ki az intézkedés során rögzített részleteket, és ha igen, milyen eljárási keretek között, és hogyan győződtek meg a szerkesztőségek ezen információk hitelességéről. 

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) önkormányzatiképviselő az ügy kirobbanásával szinte egyidőben masszív közösségi poszt-gyártásba kezdett, és több anyagban dolgozta fel mondanivalóját. Ennek lényege, hogy a városvezetés a „hatalmi arroganciától” megrészegülve kettős mércét alkalmaz, és míg a győrieknek semmit sem szabad, addig a polgármester stábjának bármit. A szokásos fideszes narratíva elemeit felvonultató bejegyzésekbe az is belefért, hogy Borsi némileg a valóság relaitvizálásával dolgozza fel a történteket, azt ugyanis rendre elfelejtette megemlíteni, hogy Pintér Bence azonnal menesztette a hibázó stábtagot.

Fotó: Borsi Róbert Facebook

A kulturális tanácsnok a parkolási ügyet összekapcsolta egy novemberi esettel is, amikor Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester több, a miniszterelnök és a DPK programjára érkező autós miatt kért intézkedést, szintén a Városrendészettől. Ezt a Fidesz politikusa kettős mérceként aposztrofálta, és újabb politikai alapú megkülönböztetéssel vádolta a városvezetést. A két ügy természeténél fogva eltérő, de a párhuzam hangsúlyozása része annak a politikai narratívának, amely szerint a városházán belül nem egyforma mércével mérnek. Ezügyben még az sem zavarta Borsit, hogy azzal nem lett volna problémája ha a Fidesz-szimpatizánsok nem kapnak bírságot a tilos parkolás miatt. (Még szerencse, hogy ez nem kettős mérce.)

A képviselő aztán kedden lépett szintet, és egy újabb Facebook-bejegyzésében már nem kevesebbet állított, mint azt, hogy létezik egy hivatalos városházi e-mail, amelyben a városvezetés egyik tagja arra kérte a Városrendészet vezetőjét, hogy töröljék a polgármesteri kabinet egyik munkatársára kiszabott helyszíni bírságot. Borsi szerint ez azt jelentené, hogy a megbízott intézkedés közben tett fenyegetése - miszerint majd „elintézik” neki a bírságot - nem üres fenyegetés volt.

A posztban több, Pintér Bencének címzett kérdés is szerepelt. A fideszes politikus többek között arra volt kíváncsi, hogy miért csak a botrány napján lépett az ügyben, ha az eset október 28-án történt; adott-e a polgármester vagy közvetlen munkatársa olyan utasítást, amely az eljárás befolyásolására utalhat; és ki írta a Városrendészetnek címzett, állítólagos e-mailt. Ezek a kérdések jelenleg nyilvános dokumentum vagy hivatalos megerősítés híján egyelőre nem tisztázhatók, de nyilvánvalóan lógva maradtak a politikai kommunikációs térben.

Fotó: gyor.hu

A parkolási botrány így egy hét alatt túlnőtt egy eredetileg egyszerűnek tűnő szabálytalanságon. A megbízott menesztésekor úgy tűnhetett, hogy a történet gyors és korrekt lezárást kap de az ügy azóta nyilvánvalóan új irányokat vett. A Győr+ válasza nyitva hagyott törvényességi kérdéseket, a Fidesz állításai újabb dokumentumok létezésének lehetőségét vetik fel, a városvezetés részéről pedig egyelőre nincs reakció az új vádakra. Jelen állás szerint egyre több az információ, és egyre több a tisztázatlan részlet.

A győri Fidesz arra szólította fel a polgármestert, hogy a nyitott és átlátható működés jegyében válaszolja meg a felmerült kérdéseket. A városvezetés részéről eddig csak a menesztés ténye biztos, a további körülmények tisztázása nélkül az ügy nem tekinthető lezártnak. Várhatóan - és remélhetőleg - a mai közgyűlésen számos pontot tisztáznak a felek, és egy meggondolatlan tett következményei után nyugvópontra kerülhet a történet.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Miniszteri látogatás Szombathelyen - Az év végére megoldódhat az Oladi Plató azbeszt-helyzete

Lőrincz Viktória meghallgatta a szombathelyi városvezetés tanácsait.

Művelődési házaktól közösségi hubokig – Mit olvashatunk ki a TISZA programjaiból? 3. rész

A közművelődésről szóló cikksorozat harmadik része azt vizsgálja, hogyan lehetne a TISZA programjaiban szereplő kulturális, önkormányzati, civil és közösségi célokból valódi közművelődési szakpolitikát építeni.

Mind a 7 sárvári önkormányzati képviselőjelöltet nyilvántartásba vették

Augusztus 30-án időközi választást rendeznek a városban.

Májusban is tovább nőttek a bérek, az elemzők szerint idén akár 10 százalékos emelkedés is jöhet

A reálkeresetek is jelentősen emelkedtek, ami tovább erősítheti a lakossági fogyasztást.

Lezárás a Révai utcában és új funkció a Parkolás Győr appban – ezekre figyeljenek az autósok

Aszfaltjavítás miatt több napra változik a forgalmi rend a belvárosban, miközben már a Dunakapu téri mélygarázs telítettsége is követhető mobiltelefonról.

Szakács István: Az ügyészség ejtette ellenem a vádat!

A Fővárosi Főügyészség megvizsgálta a nyomozás iratait és a gyanúsítás elleni panasznak helyt adott, míg a kutatás, lefoglalás és motozás elleni panaszt elutasította.

Főszerepben a bor és a vizek - íme a legjobb hétvégi győri programok

Fröccsnapok, lampionos hajós felvonulás, jet-ski vb, miegymás. 

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki pénteken délután a nyugati országrészben

A zivatarrendszert a Dunántúlon és az Alföld nyugati részén nagyobb területen viharos, óránkénti 60-90 kilométeres széllökések, két centiméternél nagyobb jég és intenzív csapadék kísérheti.

Rekordlétszámú mezőnnyel rajtol a Jet-Ski Európa-bajnokság és Junior Világbajnokság Győrben és Győrzámolyon

Huszonnyolc országból érkeztek versenyzők, a hétvégén látványos futamok és színes kísérőprogramok várják az érdeklődőket.

A kormány elrendelte a szennyezett zúzott kő eltávolítását Szombathelyen

A kormány a leginkább szennyezett területen, a szombathelyi Oladi plató városrészben elrendelte az érintett útszakaszokon az azbeszttel szennyezett zúzott kő eltávolítását - jelentette be Szondi Vanda kormányszóvivő csütörtökön Budapesten.

A Duna két arca a győri régióban: 72 éve pusztító árvíz, ma rekordközeli alacsony vízállás

Míg 1954-ben a folyó elöntötte a Szigetközt és Révfalut, idén a rendkívüli alacsony vízszint okoz aggodalmat.

Beiktatták Takács Tibort, Vas megye új rendőr-főkapitányát

Ma tartották az ünnepélyes állománygyűlést.

Egy klímaberendezés mögé rejtettek több mint négyezer doboz cigarettát - a GYMS megyei NAV kutyáját azonban nem tudták becsapni

A pénzügyőröknek gyanús lett a szinte üres furgon, végül 4550 doboz bolgár zárjegyes cigaretta került elő a padló alól.

Próbáld ki az egyedi vászontáskát: stílus és környezettudatosság

Mindannyian szeretnénk valami újat, valami személyeset, ami igazán tükrözi a személyiségünket. És ha már a mindennapi bevásárlásról van szó, miért ne lehetnénk divatosak?

KSH: 764 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset májusban

A nettó átlagkereset meghaladta az 535 ezer forintot, a reálbérek pedig 9 százalékkal emelkedtek egy év alatt.

Új szolgálati autót kapott a győri Család- és Gyermekjóléti Központ

A Versenyképes Járások Program támogatásával beszerzett jármű a sürgős gyermekvédelmi beavatkozásoknál és a 34 településen dolgozó szakemberek mindennapi munkájában is segítséget nyújt.