Megkezdődik a szombathelyi városháza felújítása

Farkas Bazsi 2025-10-18 12:06:16
Hétfőn bontással kezdenek a szakemberek.

Ahogy arról már júniusban beszámoltunk nagyon rossz állapotban van a több mint 40 éves szombathelyi városháza. Egy akkor frissen elkészült jelentés szerint, az alábbi beavatkozások szükségesek az épületen:

  • A meglévő bordázott beton homlokzatburkolat teljes felületi bontása (földszint, 1. emelet, 2. emelet, 7. emelet), kivéve a bejárati üvegportál mögötti beltéri szakaszon. Szerelvények, dekorációk, műszaki berendezések és egyéb elemek elbontása és deponálása, majd ütemezett visszahelyezése.
  • A kültéri, mellvédeken végigfutó meglévő műkő virágtartók bontása a teljes épületen, ezzel együtt a teraszok lezárásra kerülnek.
  • A 3., 4., 5. és 6. emeleten a meglévő műkő homlokzatburkolat elemeinek stabilizálása és rögzítése a meglévő tégla vagy vasbeton háttérszerkezethez tartószerkezeti terv szerint. A meglévő műkő homlokzatburkolati elemek és a háttérszerkezet közötti levegőrétegben acél távtartók elhelyezése és nem duzzadó PUR hab kitöltés készítése.
  • Új üvegkorlát kialakítása az 1. emeleten, teraszok megnyitása.
  • A földszint, 1. emelet, 2. emelet, 7. emelet homlokzatfelületein és a csatlakozó mennyezeti felületeken új homlokzati vakolat, festés, és kiegészítő szerkezeteinek (szegélyek, párkánybádogozások, stb.) elkészítése. A korábban elbontott homlokzati (földszint, 1. emelet, 2. emelet, 7. emelet) szerelvények, dekorációk, műszaki berendezések és egyéb elemek elbontott ütemezett visszahelyezése a homlokzatra. A megmaradt, meglévő mellvédfalak új bádogos lefedésének kialakítása.
  • Meglévő földszinti emelt járda („kerengő”) járófelületének és mellvédfalainak elbontása, kivéve a főbejáratnál beforduló 2 m hosszú mellvédfal-szakaszt. A meglévő földszinti emelt járda mellett meglévő kerékpártárolók bontása.
  • Elbontott földszinti emelt járda („kerengő”) helyén új járda és lépcső kialakítása.
  • A 3., 4., 5. és 6. emeleten a meglévő műkő homlokzatburkolat elemeinek tisztítása, javítása, és színezése, az elemek fémlemezzel való lefedése.
  • A 3., 4., 5. és 6. emeleten a homlokzati nyílászárók sorolásánál meglévő alumínium homlokzatburkolatok új festésének elkészítése.
  • Egyéb tervezett köztéri berendezések (padok, lakatfal, kerékpártárolók, stb) elhelyezése vagy áthelyezése a régi kerengő helyén.

Az önkormányzat kiírta a munka megindításához szükséges közbeszerzési eljárást. A beérkezett ajánlatok közül az első ütemre, a legkedvezőbb ajánlatot a H-V Vízprojekt Kft. adta. A cég nettó 85 millió 829 ezer 51 forintos ajánlatot tett. Míg a második ütemre Vasi Bádogos Kft. kínálta a legkedvezőbb ajánlatot, nettó 41 millió 361 ezer 719 forinttal.

Első körben a sürgős beavatkozást igénylő munkákat végzik el: balesetveszélyes állapot elhárítása a földszinti, az 1., 2., és 7. emeleti bordázott falburkolatok, a földszinti magasjárda, valamint a virágládák elbontása.

A munkák 2. ütemében az 1. emeleti teraszt , valamint a földszinti magasjárda helyét állítják majd helyre.

A szombathelyi önkormányzat tájékoztatása szerint megkezdődnek a szombathelyi városháza főépületének külső burkolatbontási munkálatai 2025. október 20-án, vagyis hétfőn. A munkálatok egyelőre nem érintik a forgalmat; az ügyfélfogadás és a házasságkötések is folyamatosan zajlanak majd a városházán.

Az épület felújítási munkálataival, az ezzel járó esetleges forgalomkorlátozásokkal kapcsolatban ütemesen fognak további tájékoztatást adni.

Szólj hozzá!

Megkezdődött a szombathelyi Olad Plató azbeszttel szennyezett útjainak bitumenes zárása

Valamint kalcium-kloriddal locsolnak le 20 négyzetméternyi területet.

Egyelőre 165 millió forintos költségvetéssel számol a 2026-os Savaria Karnevál

Az egyik idei húzónév a Beton.Hofi lesz. A karneválszínházat ezúttal a miskolci színház társulata játssza.

Nem árulják el mennyibe került a szombathelyi Nagyszálló

Az épület homlokzatán megjelent telefonszám végén bejelentkező ingatlanos nem érti, hogy miért érdekel egy újságot, hogy mi az ára a patinás épületnek.

Kapitány István: nem válunk le az orosz energiáról, és marad a rezsicsökkentés

A TISZA Párt gazdasági és energetikai miniszterjelöltje szerint diverzifikálni kell az energiaforrásokat, miközben átláthatóbb gazdaságot és korrupcióellenes fellépést ígért.

Ezt jelzi, ha csak egy „B opció” vagy a másik életében

Valahol mélyen mindannyian arra vágyunk, hogy valaki életének középpontjában legyünk.

Úszó költőszigetet kapott a győri Marcal-tó – így próbálják megmenteni a veszélybe került vízimadarakat

A társadalmi összefogással létrehozott platform biztonságos fészkelőhelyet nyújthat a drasztikusan megfogyatkozott sirály- és csérféléknek.

V. Németh Zsolt szerint érdemes Vadhajtásokat olvasni

Igaz, egy kicsit a kurv@ anyázás zavarja a képviselőt.

Tisztújítást tart ma a Szombathelyi Fidesz

Új elnöke, és elnöksége lehet a városi szervezetnek.

Ismét kikerült egy telefonszám az eladó tábla mellé a szombathelyi Nagyszállón

Most már nincs akadálya annak, hogy a jövőbeli lehetséges vevő, felhívja az eladót.

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.