Az idei Savaria Filmszemle 30 millió forintnyi támogatást kapott az NFI-től

Farkas Bazsi 2025-04-09 09:30:04
Hat év alatt összesen 130 millió forintot szignóztak ki a két és fél napos szombathelyi rendezvénynek.

29 millió 274 ezer forint - ennyi támogatást ítélt meg az idei, két és félnapos XII. Savaria Filmszemlének a Nemzeti Filmintézet. A szemlével nem egyszer foglalkozott már az Ugytudjuk.hu.

A filmes programot elsőként 2014-ben rendezték meg, akkor a Szombathelyi Médiaközpont hívta életre azzal a céllal, hogy tartsanak egy filmes seregszemlét, majd az ott levetített alkotásokat később a Szombathelyi Tévé műsorára tűzze. 

2019-ben állt be változás a Médiaközpont életében. A közgyűlésben a baloldal szerzett többséget, ezzel pedig a stratégiai pontnak számító cégnél is változások álltak be. A korábbi fideszhez kötődő vezetőséget lecserélték, Lovass Tibort Halmágyi Miklós váltotta az ügyvezetői székben. 

A Filmszemlét pedig 2020-tól már nem a Médiaközpont, hanem egy frissen alakult szervezet a Savaria Filmakadémia Egyesület - Lovass Tibor elnökletével - szervezte meg. 

Innentől kezdve pedig a korábban szerény költségvetésből működő Filmszemléhez dőlni kezdett a pénz.

A 2020. január 24-én alapított egyesület 2021-ben két alkalommal is sikeresen pályázott a Nemzeti Film Intézethez. Az az évi Filmszemlére májusban 16 millió forintot nyertek, majd decemberben a 2022-es rendezvényre már 25 millió 666 ezer forintot kaptak.

A szemle ezt megelőzően egyetlen alkalommal kapott támogatást az NFI-től, 2014-ben az induláskor 2 millió 500 ezer forintot kapott a Médiaközpont.

A támogatások az alábbi táblázat szerint alakultak az években:

Az összesen az évek alatt 128 millió 241 ezer forintnyi támogatást jelent.

Amikor rákérdeztünk Lovassnál arra, hogy a támogatási összeg mire fordítódik akkor azt a választ kaptuk, hogy az egyesület alkalmazottainak egész éves bérét ebből a támogatási összegből fizetik ki. A maradék pénz a terembérletre, vendégek utaztatására, zsűri díjára, díjazottak pénzjutalmára megy el.

Kérdés persze, hogy amikor Lovass Tibor még a Médiaközpont ügyvezetője volt, miért nem lobbizott hasonló mértékű támogatásokért az NFI-nél a Filmszemlének. A szponzoráció ugyanis akkor futott fel, amikor már az általa elnökölt egyesülethez került - kissé zavaros módon - a szervezés.

A Savaria Filmakadémia Kulturális képzés főtevékenységgel lett bejegyezve. Az Opten cégadatbázis szerint jelenleg 2 alkalmazottja van. 2024 április és június között azonban 7 alkalmazottal dolgoztattak, ez  júliusra 6-ra, augusztusra pedig 3 főre csökkent. Tavaly decembertől állt be a most is aktuális 2 fős alkalmazotti létszám. 

Címlapfotón: Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselője, és Lovass Tibor egyesületi elnök.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Hollósy Tamás, szombathelyi ügyvéd

Állami kitüntetésben részesült Sági József, és Szinetárné Márkus Teréz, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium tanára.

Tegnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf járt titokban Szombathelyen

Vagyis előre egyeztetett, szűk körben mondta el, hogy aki a Fideszre szavaz az a békére szavaz.

Budapesti BL döntő - hetven eurótól indulnak a jegyárak

A Puskás Arénában rendezik a labdarúgó finálét május végén, a belépőket sorsolással osztják ki a drukkerek között.

Állami kitüntetéseket kaptak győri szakemberek a nemzeti ünnep alkalmából

Tudósokat, pedagógusokat, művészeket és közszolgálatban dolgozó szakembereket is elismertek a nemzeti ünnephez kapcsolódóan.

Egy friss felmérés szerint minden ötödik magyar diák funkcionális analfabéta 

Az Oktatási Hivatal mérése alapján a tanulók jelentős része még az alapvető szövegértési feladatokkal is nehezen boldogul. 

Tíz perc alatt elfogták a rablót Győrben

A 48 éves szlovák elkövető rekord gyorsasággal került rendőrkézre.

Czeglédy Csaba szinte összes választási plakátjára börtönrácsot rajzoltak Felsőcsatáron

Igencsak billeg ilyenkor, hogy ez rongálásnak vagy véleménynyilvánításnak minősül.

Magyarország melegszik - a 10 valaha volt legmelegebb év az elmúlt másfél évtizedből kerül ki

A klímaváltozás már most is átalakítja hazánk időjárását, vízkészleteit és mezőgazdaságát.

Tárlatvezetések, előadások és kiállításmegnyitó - sűrű hetet kínál a Rómer Múzeum Győrben

Kurátori tárlatvezetés, művészeti előadás, festménybemutató és fotókiállítás is várja az érdeklődőket a győri intézmény következő napokban induló programsorozatában.

Akikre büszke a város - díszközgyűlésen adták át Győr rangos kitüntetéseit

Három díszpolgári címet és három Pro Urbe Győr díjat adtak át a március 15-i ünnepségen a Városháza dísztermében.

Nemény András: "Mindig voltak, mindig lesznek ellentétek, talán mert mindenki a saját hite, meggyőződése szerint akar jobbat Magyarországnak."

1848 hősei, Horváth Boldizsár és a szombathelyi 16 pont mellett, egy csipetnyi aktuálpolitika is belefért a polgármester beszédébe.

Kényelem és egészség a munkahelyeken

Az álló munkavégzés, ami sokak számára mindennapos feladat, súlyos kihívásokat rejthet magában. A lábak folyamatos terhelése huzamosabb ideig nemcsak fárasztó, de hosszú távon egészségkárosító is lehet.

Hat Oscart nyert az Egyik csata a másik után

Paul Thomas Anderson filmje vitte a prímet a 98. Oscar-gálán, ahol több nagy produkció is komoly elismeréseket kapott.

Késsel fenyegette meg a hozzá kiérkező mentősöket egy fertőszentmiklósi férfi

Emellett történt még némi kábítószer birtoklás is.