Egészségügyi értéket el nem érő, nagyon kis mennyiségű szennyeződés került a szombathelyi ivóvíz rendszerbe

Farkas Bazsi 2025-04-04 14:23:00
A triklór-etilén egy azóta már lezárt újperinti kutat szennyezett be. Hatósági eljárás indult az ügyben.

Január végén a Vasivíz szokásos laboratóriumi vizsgálatai során mutattak ki triklór-etilént a vezetékes vízben. Az idegen anyag kimutathatóan határérték felett volt, ám ahogy az egy mai tájékoztatón elhangzott annyira higított mennyiségben került be a szombathelyi ivóvíz hálózatba, hogy az az emberi egészségre semmiféle káros hatással nem bírt.

Vámos Zoltán Vas Vármegyei főispán elmondta, hogy a idén eddig 13 alkalommal történt hatósági ellenőrzés a csapvíz esetében, ezek mindegyike maradéktalanul megfelelt a szükséges előírásoknak.

A sajtót ma azért hívták össze, hogy közöljék: a szennyezést visszakövették, és egy újperinti kutat azonosítottak is, mint a fertőzés forrását, ezt azonnal ki is zárták a rendszerből. A Kormányhivatal pedig március 20-án hatósági eljárást kezdeményezett az ügyben. Ennek lefolytatására 90 nap áll rendelkezésre. 

Nemény András (Éljen Szombathely!) szombathelyi polgármester kitért arra, hogy Újperint mellett, a Petőfi telep, és a Körmend út lehet érintett az ügyben. Arra kéri a szombathelyieket, hogy jelezzék ha ezen a környéken ásott kút van az ingatlanukon, így a Vasivíz munkatársai mintavétellel újabb támpontokat kaphatnak a szennyezés eredetét illetően.

Krenner Róbert vezérigazgató hozzátette, hogy a talajvizes kutak szinte mindegyikét kizárták már, mint vízvételi pont, olyan szennyezett víz jön ugyanis ezekből a kutakból, amiket csakis komoly tisztítóberendezések beiktatásával tudnák ihatóvá tenni. A lakosság figyelmét is arra hívta fel, hogy az ásott kutakból ne igyanak, de öntözésre például nyugodtan használhatják.

Kérdésünkre a vezérigazgató elmondta, hogy ezeknek a kutaknak az elszennyeződése ez vissza nem fordítható folyamat. 

A lakosság megnyugtatása érdekében a sajtótájékoztató szereplői megittak egy pohár vizet. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Helló hétvége, helló Győr, helló programok!

Ha nem akarsz otthon ülni, mutatjuk mit csinálj!

Hova utazzak télen, ahol meleg van? Egy utazási iroda útmutatója

Számtalan olyan ország létezik, ahol télen is verőfényes napsütés és meleg vár mindenkire.

Vas megyei település polgármestere is agitál a szombathelyi DPK gyűlésre

A jelentkezéseket most vasárnapig lehet leadni az önkormányzatnál.

Milyen hajformázó eszköz passzol hozzád?

A hajformázás terén ma már számos lehetőség áll rendelkezésünkre.

Jövő héten szombaton Szombathelyre érkezik a DPK Háborúellenes road-show

Információink szerint Orbán Viktor is a városba látogat.

Magyar Péter szerint megint a saját múltjába botlott bele a Fidesz, Orbán Anita támadásakor

A TISZA elnöke emlékeztet: ugyanazért kritizálnak most, amit Orbán Viktor maga is követelt 2008-ban.

30 százalékos rezsikedvezmény jár minden vezetékes energiát használó családnak

A kormány a rendkívüli januári hideg miatti többletfogyasztás terheit vállalja át, a kedvezmény gázra, áramra és távfűtésre is igénybe vehető.

Betöltetlen praxisok, idősödő orvosok - így néz ki a háziorvosi alapellátás Győr környékén

Hét üres praxis a Győr 02-es körzetben, miközben az orvosok jelentős része már 70 év feletti - a TISZA szerint ez már nem kezelhető félmegoldásokkal.

Eljárási hiba miatt újraindul az eltűnt villanyszerelők gyilkossági ügye Győrben

A helyi ítélőtábla megsemmisítette az életfogytiglanról szóló ítéletet, az ügy visszakerült elsőfokra.

Családi téli sport biztosítás – erre figyelj, hogy a síelés valóban gondtalan legyen

Ahogy az a hírekből is kitűnik, az időjárás Európa-szerte elkényezteti idén a havas sportok kedvelőit.

Győr környéki programok a hétvégére

Fafaragás, elvonulás, jótékonyság, miegymás. 

A szombathelyi önkormányzat saját pénzből építi meg a Markusovszky utcai gyalogátkelőhelyet

A polgármester és a három alpolgármester 1 millió forintot ad bele a költségekbe, ami 16 millió forintot tesz ki.

Hangosbemondón viszi vidékre Lázár mondatait a TISZA Párt

Magyar Péter szerint a kistelepüléseken élőknek is hallaniuk kell, mit mondott a miniszter a romákról.

Kátyúzás indult a Hecsei úti felüljárón Győrben -  de ez még nem a végleges megoldás

Az útkezelő 75 kátyút javít ki a felüljárón, a városvezetés azonban teljes rekonstrukcióban gondolkodik.

Elkészültek az M86-os, és M87-es utak kiviteli tervei

A tervek bemutatása az érintett településeken tavaly már elkezdődött.

Szeles Szabolcs 140 karakterben írta le a SEMMIT

Egyeztettünk, folytatódik - ezt üzente a győri politikus.

Elegancia és megbízhatóság: miért válassz modern betonkerítést?

Mekkora szerepet játszik számodra a kerítés otthonod körül?