Lesz-e Győrben önkormányzati lakbéremelés?

Dömötör Gábor 2025-03-28 11:59:00
Fontos kérdés színpadi elemekkel. 

Az önkormányzati lakások bérleti díja, az ebből származó városi bevétel, az ingatlanállomány állapota, felújítása, ennek forrásai, komoly darázsfészeknek bizonyult a győri közgyűlés mai vitájában.

“Az önkormányzati lakások lakbérének a külön szolgáltatási díjakról, ezek megfizetésének módjáról szóló 18/2004. (IV. 16.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: lakbérrendelet) jelenleg hatályos rendelkezése szerint az egységdíj mértéke a nem piaci vagy nem költségelven megállapított lakbérrel bérbe adott lakásoknál bruttó 10,- Ft. …  A Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) által közzétett adatok szerint a 2024. évi fogyasztóiár-index szolgáltatásokra vonatkozó mértéke 8,9% volt. Indokolt az által minden évben felülvizsgálni a lakbérképzés alapjául szolgáló egységdíj mértékét és a KSH adatainak megfelelően módosítani azt. Mindezekre tekintettel a rendelettervezet az egységdíj mértékének bruttó 10,80,- Ft-ra emelésére tesz javaslatot.”  - áll egészen pontosan Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester javaslatában. 

Fekete Dávid módosító indítványt nyújtott be

A Fidesz-KDNP frakciója szerint a városvezetés indítványa nem indokolt, a lakók rossz anyagi és szociális helyzete nem teszi lehetővé, hogy egy emeléssel még nehezebb helyzetbe kerüljenek. Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) képviselő ezért módosító indítványt nyújtott be amiben azt kérte, hogy a díjak ne emelkedjenek. 

Radnóti Ákos megidézett alakja

A vita ezen pontján Pintér polgármester, bejátszott egy felvételt amin Radnóti Ákos egykori fideszes képviselő korteskedett az emelésért, hiszen 2022-ben a Fidesz-KDNP frakció 8%-kal emelte volna az önkormányzati lakások bérleti díjait, amit akkor a leromlott ingatlanállomány korszerűsítési kötelezettségével indokolt, és ami idéntől lépett volna életbe! Mivel ez nem valósult meg, a mostani városvezetés 5%-nyi emelést javasolt, amin a komplett Fidesz-KDNP frakció mélységesen felháborodott, a videó lejátszás formátumát pedig öncélú showelemként ítélték meg.  

“Egy jó politikus beismeri, ha hibázik!”

Kezdte Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) ex-polgármester, majd a komplett jobboldali nehéztüzérség hadba indult, hiszen Fekete Dávid  (Fidesz-KDNP), Borsi Róbert, Boncsarovszky Péter (Fidesz-KDNP) is többször szót emelt az emelés ellen. Szerintük a megváltozott makrogazdasági klíma, a COVID, az infláció, és még ki tudja mi minden oka van annak, hogy ez a mostani emelés lehetetlen, az övék anno pedig hiba volt, de mivel nem valósult meg, így most erénnyé avanzsált. 

Volt még némi szóbeli adok-kapok a képviselők között a vita lezárásának és a szó-kérésnek a jogi értelmezéséről, az SZMSZ ilyen-olyan irányú megközelítéséről, majd a délelőtt csúcspontjaként Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért) korábbi polgármester szót kért, és felajánlotta a telefonján kikeresett relaxációs zene hangos lejátszását, hogy megnyugtassa a komplett közgyűlést. Ötletét ugyan nem valósították meg, de Fekete Dávid módosító javaslatát a polgármester befogadta, a határozati javaslatot 21 igennel egyhangúlag elfogadta a testület. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Helyszínt változtat a Győri Nemzetközi Művésztelep közönségtalálkozója

Az augusztus 5-i programot az eredetileg meghirdetett helyszín helyett az Esterházy-palotában rendezik meg.

Az aszály és a kánikula margójára: a rekord alacsony vízállás régészeti kincseket hozhat felszínre a győri térségében is

A Rómer Flóris Múzeum arra kéri a vízpartokon kirándulókat és horgászokat, hogy ha régészeti leletre bukkannak, ne mozdítsák el, hanem értesítsék a szakembereket.

Megfúrt kipufogók és visító motorok - közlekedőket ellenőriznek Szombathelyen

A rendőrség a megszaporodott lakossági panaszok miatt kiemelten foglalkozik a területtel.

Elhallgatott a süllyedő Győr+ hajó utolsó zenésze is: az online oldal is elsötétült

A korábban elnémult rádió, és a lekapcsolt tv-adás után ma a web- és a Facebook-oldal is elérhetetlenné vált. 

HŐSÉG: Egyelőre nem vezetik be a kötelező ipari áram-korlátozást - önként spórolnak a nagyfogyasztók

A kormány szerint már több száz vállalat csökkentette energiafelhasználását, de a következő napok extrém hősége miatt továbbra is fokozott takarékosságra kérnek mindenkit.

Lekapcsolt díszkivilágítások, és szökőkutak, elrendelt home office - itt a szombathelyi nagy energia megszorítási csomag

Nemény András polgármester azt is megtiltotta, hogy az intézmények, gazdasági társaságok területén kialakított elektromos gépjármű töltőállomások 17.00 és 22.00 óra között használják.

Győrben egyelőre nincs szükség vízkorlátozásra, de mindenkit takarékosságra kér a polgármester

A városban jelenleg biztosított az ivóvízellátás, ugyanakkor az elhúzódó hőhullám és a Duna alacsony vízállása miatt Pintér Bence szerint most minden győri együttműködésére szükség van.

Közvetlen vasúti közlekedés épül ki Szombathely és Zalaegerszeg között

2028-ra készülhet le, 12 milliárd forintot emészt majd fel az építése.

Hortay Olivér elfogadta Bóka János felkérését - újabb megafonos influenszer csatlakozik a Fidesz parlamenti frakciójához

A komoly turbulenciában lévő fiatal demokraták leigazolták Palóc Andrét is - felkészül a “győri” Szakács István? 

Szexuális szolgáltatás közben lopták meg a sértettet - négy ember ellen emelt vádat az óvári ügyészség

Közel félmillió forint készpénzt vittek el az autójából, miközben a férfi egy apartmanházban tartózkodott.

Az energiatakarékosság jegyében Győr is lekapcsolja a díszkivilágítást

A rendkívüli hőhullám és az országos takarékossági intézkedésekhez csatlakozva 77 helyszínen kapcsolják le fokozatosan a városi díszfényeket.

Tizenhét országból, harminc fiatal: sikeresen zárult a Széchenyi Egyetem és az Audi közös nemzetközi képzése

Robotikát, mesterséges intelligenciát és nemzetközi csapatmunkát tanultak az Audi Development Camp résztvevői, a legjobb csapat pedig különdíjat is kapott.

Újabb hűsítőpontokat jelölt ki az önkormányzat a hőségriadó idejére Győrben

A Tourinformmal szemben újranyitott belvárosi hűsítőhely mellett több klimatizált közösségi tér és öt párakapu is segíti a győrieket a tartós kánikulában.

Kulcscsonttörést szenvedett Kondora István Sárvár polgármestere

A város első embere augusztus 10-ig szabadságon van, utána ígért részletes tájékoztatást az állapotáról.

Egy hétre teljesen lezárják a Hecsei úti felüljárót Győrben

Augusztus 3. és 10. között nem hajthatnak át autóval a felüljárón, a Szentiváni úti körforgalmat pedig két napra szintén lezárják.

A vártnál lassabban nőtt a magyar gazdaság a második negyedévben

Az elemzők szerint ugyan elmaradt a GDP-bővülés a várakozásoktól, de a gazdaság már ötödik egymást követő negyedévben növekedett, ami a tartós stagnálás végét jelezheti.

Még nem késő jelentkezni: több mint ötven szakra hirdet pótfelvételit a Széchenyi István Egyetem

Augusztus 7-ig lehet jelentkezni a győri egyetem önköltséges és államilag finanszírozott képzéseire, összesen több mint nyolcvan képzési lehetőség közül választhatnak az érdeklődők.