Veres András piros lapja Benkovich Ferencnek

Dömötör Gábor 2025-03-26 11:40:25
A Győri Püspökség tavaly nyáron csak kispadra ültette a hívek kedvenc plébánosát, most azonban az egész országra vonatkozóan eltiltotta mindennemű papi tevékenységtől. 

Benkovich Ferenc atyát Győrben senkinek sem kell bemutatni, vallási hovatartozástól függetlenül érdemel főhajtást a városért végzett végtelen munkája. A 80-as években kevés istentelenebb hely létezett egy épülő lakótelepnél, ő mégis oda álmodott templomot, ahol aztán a rendszer szúrós tekintete mellett nemcsak plébániát, hanem hívő közösséget is épített. (A cikk íróját is ő keresztelte meg, egy olyan időszakban, ahol egy katona gyerekének csak névadó ünnepsége lehetett volna.) A Szentlélek templom hamar fogalom lett a városban, az akkori Kun Béla lakótelep keresztény közössége pedig egyre csak gyarapodott.

Benkovich atya elévülhetetlen érdemeket szerzett az Apor-iskola és óvoda, a győri Szent Anna és a győrújbaráti idősotthon alapításában, felépítésében majd működtetésében. Közvetlen, emberközeli megjelenése, a rengeteg civil kezdeményezésben való önzetlen részvétele egyfajta helyi sztár-pappá tette őt, a szó legnemesebb értelmében, munkásságát több díjjal jutalmazták mind állami, mind egyházi oldalon. 

Fotó: Szentlélek templom és plébánia Facebook-oldal

Életének utóbbi időszaka azonban nem telik nyugalomban. Tény, hogy 2022 májusában Benkovich Ferenc betöltötte a 75. életévét, és a szabályoknak megfelelően kérte nyugdíjazását, azzal a kitétellel, hogy plébánosi feladatait szeretné folytatni. Két évvel később, 2024 nyarán, a Veres András vezette Győri Püspökség a hívek teljes felháborodásától övezve végképp nyugdíjazta a még mindig szuper aktív Benkovichot és eltiltotta az általa korábban vezetett plébánia, és az általa alapított iskola területén végzett papi tevékenységtől. 

Az igazi indok

Az egyházmegye szerint Benkovich az egyházi törvények által meg nem engedett vagyonkezelést folytatott, de mit is jelent ez valójában? Az egyházmegye álláspontja szerint az okozza a problémát, hogy az intézményeket vezető kuratóriumoknak Benkovich Ferenc is tagja, és szerintük ez szembemegy bizonyos egyházi törvényekkel, ugyanis a papok csak külön elöljárói engedéllyel végezhetnek bizonyos tevékenységeket. 

A nyugalmazott plébánost támogató hívek szerint egyszerűbb a képlet, a püspökségnek csupán a Benkovich által épített ingatlanokra fáj a foga és így egyszerűbb ha simán leküldik a pályáról. Ezek persze csak találgatások, az viszont tény, hogy a napokban a teljes ország területére kiterjedően tiltották el Benkovich atyát a papi teendőktől. Hivatalos indoklás, vagy kommentár egyelőre egyik fél részéről sem érkezett, de egy biztos, ha ez így marad egy nagyon tevékeny és önzetlen szereplővel lesz szegényebb mind a hazai egyházi, mind a győri közélet.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Nem vagyunk “haveri kivitelezők “-k!

Közleményben reagáltak Magyar Péter kijelentésére a hónapok óta a pénzükre váró honlapfejlesztők, akik részt vettek a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” Programba.

Polgármesteri dicséretet kaptak Győr legkiválóbb diákjai

A város először rendezte meg az Érdemes Diákok Köszöntése ünnepséget, ahol tanulmányi, sport- és közösségi teljesítményeket ismertek el.

Tóth Péter: Az olvasás ünnepe a győri könyvhét

A kabinetvezető szerint a személyes találkozások és a könyvek közös felfedezése ma talán fontosabb, mint valaha.

Hétfőtől sávbővítés és forgalomkorlátozás lesz a Fehérvári út és a Zöld utca csomópontjában

Június 15-én kezdődik az a fejlesztés, amelytől a torlódások csökkenését és a közlekedés gördülékenyebbé válását várják.

Szombathelyen tart kihelyezett ülést a Parlament Élő Környezetért Felelős Bizottsága

Jövő héten csütörtökön a Megyeházán tanácskozik a grémium. A téma az azbeszt lesz.

Nyolcan haltak meg két egymást követő balesetben az M1-es autópályán Győr közelében

Egy teherautó és egy munkagép ütközése után újabb tragédia történt, amikor egy kisbusz belerohant a torlódás miatt álló járműbe.

A közép-európai régió fiataljainak fele már találkozott online bántalmazással gyerekkorában

A Republikon V4-es kutatása szerint a probléma nem elszigetelt jelenség, Szlovákiában és Lengyelországban különösen aggasztóak az adatok.

Pődör Zoltán, az SZKKA ügyvezető elnöke szerint az egyetemnek mindig előre fizették a terembérletet, bár most tartozásuk van

Az ELTE és a kézilabda klub viszonya annyira megromlott, hogy a kézisek sportterem, és iroda használatát is felmondta az egyetem.

Ha nem tudod, hogy mit csinálj a hétvégén - mutatjuk az összes győri programot

Ünnepi könyvhét, Mozgás Éjszakája, gólyagyűrűzés, hadijáték, kiváló koncertek, miegymás. 

Elítélték a volt győri rendőrkapitány fiát – a letartóztatott Váczi Attila még a börtönben is lebukott

Hamis fegyverátírás miatt született jogerős ítélet, miközben a korrupciós perben milliárdos megrendelések, luxusautó és bizalmas rendőrségi iratok is előkerültek.

Pár hónap alatt közel 50 millió forinttal nőtt Ágh Péter vagyona

Ingatlanja, autója azonban továbbra sincs a parlamenti képviselőnek.

Kitette az egyetem az SZKKA-t a sportcsarnokból

A kézilabda csapat szerződése június 16-án lejár, új szerződést pedig nem kíván az egyetem kötni. Már a " D" épületben bérelt irodákban sem maradhatnak sokáig.

Bezárt a Győr-Szol ügyfélszolgálata az ETO Parkban

Az ügyintézés ezentúl kizárólag az Orgona utcai és a Jókai utcai irodákban érhető el.

Gólyák, állatbemutatók és családi programok várják a látogatókat Győrszentivánon és Szanyban

Június 12-én és 13-án testközelből ismerkedhetnek meg az érdeklődők a fehér gólyákkal, miközben egész napos programokkal készülnek a szervezők.

Hódot fogtak a szombathelyi Tófürdőn

Áttelepítik a szokatlan strandolót.

Az energiabiztonságra, a migrációra és a klímaváltozásra is hatással lehet az iráni válság

A háború következményei Európáig érhetnek, nemcsak a Közel-Keletet érinti a konfliktus.

Ingyenes lisztérzékenység-szűrés indul a győri gyerekek számára

Megérkeztek a cöliákia-tesztek, a szűrést a hatéves státuszvizsgálatokhoz kapcsolják.