Az ortopédiai műtétek előtti alapos kivizsgálással a műtéti szövődmények esélye csökkenthető

ugytudjuk.hu 2025-03-26 15:20:24
A hírek arról szólnak, hogy a mozgásszervi betegségek, különösen a csípő- és térdízületi kopás sokak életét keserítik meg hazánkban. Ezek a problémák nem csupán fájdalmat okoznak, hanem jelentősen korlátozzák a mindennapi tevékenységeket, egy séta, a lépcsőzés vagy a felállás is nehézséget jelent a betegeknek.

Szerencsére ma már elérhető a megoldás, korszerű protézisek beültetésével a fájdalom megszüntethető, a mozgás visszanyerhető, az életminőség pedig jelentősen javulhat.

A beavatkozás mára már rutinműtétté vált

Az egészségügy felkészült a betegek ellátására, azonban az állami intézményekben hosszú várólistára kell számítani. A magánegészségügy ortopédia rendelései szerencsére meggyorsíthatják a folyamatot, így aki magánfinanszírozásban szeretné elvégeztetni a műtétet, már rövid időn belül elkezdheti a kivizsgálásokat.

A műtét előtti kivizsgálás nagyon alapos és ez nem véletlen

Bár a csípő- és térdprotézisműtét rutinműtétnek számít, ráadásul több helyen is robottechnológia segíti az ortopéd sebészek munkáját, azonban, mint minden operáció, ez is hordoz bizonyos kockázatokat.

A műtét közbeni és utáni szövődmények elkerülése érdekében az orvosok kiemelt figyelmet fordítanak a műtétet megelőző alapos kivizsgálásra. Amennyiben valamelyik vizsgálat során olyan problémákat észlelnek, amelyek nagyobb kockázati besorolásba tartoznak, elhalaszthatják a műtétet mindaddig, amíg az adott probléma meg nem szűnik.

A megelőző vizsgálatok széles körűek

A beavatkozás előtt részletes kivizsgálásra kerül sor, laborvizsgálatok, EKG, képalkotó eljárások, góckutatás, de szükség esetén kardiológiai, belgyógyászati konzultáció is segíti annak eldöntését, hogy a műtét biztonságosan elvégezhető-e. A nem megfelelő életmód is kockázatot jelenthet, ilyen a dohányzás, a túlsúly, de az olyan krónikus betegségek is nehezítik az orvosok munkáját, mint a cukorbetegség, szívbetegség.

Milyen szövődmények jelentkezhetnek?

A protézisműtét legnagyobb kockázata a sebfertőzés, amely súlyosabb esetben csontszöveti fertőzéssé is kiterjedhet. Trombózis is felléphet, különösen a lábak visszeressége esetén, ennek megelőzésére véralvadásgátló kezelést adnak. Előfordulhat vérömleny, ilyenkor akár újabb műtétre is sor kerülhet a folyadék kiürítése érdekében, főleg, ha fertőzésveszély áll fenn.

Térdprotézisnél ritkán, de előfordulhat a csonttörés, főleg, ha a beteg csontritkulásban szenved. Csípőprotézis speciális szövődménye a ficam, ha az első hetekben nem tartja be a beteg az előírásokat. A protézis élettartama 10-15 év, hosszú távon ugyanis elkophat, eltörhet vagy meglazulhat.

A legújabb felmérések szerint a csípő- és térdprotézisek száma folyamatosan növekszik mind az állami, mind pedig a magánfinanszírozás keretében. A gondos kivizsgálás csökkenti a szövődmények kockázatát, ezért a magán- és az állami intézményekben is kifejezett hangsúlyt fektetnek a góckutatásra és az aneszteziológiai kivizsgálásra.

Szponzorált tartalmat olvastál!

Szólj hozzá!

Néher András tiszta vizet öntött a jeges pohárba: nem a jégkármentesítő rendszer okozza az aszályt

A TISZA országgyűlési képviselője szerint tévhitek és összeesküvés-elméletek terjednek a talajgenerátorok működéséről, miközben a rendszert központilag irányítják.

Elnöki ügy - Sulyok Tamás elillanása után, éles politikai vita bontakozott ki Polgár Judit lehetséges államfővé választása körül

Amíg a TISZA Párt frakciója egységesen támogatja a korábbi sakk világbajnok jelölését, az ellenzéki szereplők bírálják az államfő-váltás folyamatát.

Visszahívják Bebes Istvánt a düsseldorfi főkonzulátus éléről 

Úgy néz ki, hogy alig egy év után véget ér a volt körmendi polgármester diplomata karrierje.

Hogyan válassz otthoni autótöltőt?

Az elektromos autók terjedésével egyre többen keresnek megbízható otthoni töltési megoldást.

Szegeden mondják majd ki a Czeglédy-ügy másodfokú ítéletét

Az főügyészség minimum 15 évre súlyosbítaná a politikus büntetését.

Fénybe borultak Győr folyói: ismét több ezren követték a Lampionos Hajós Felvonulást

A régi hagyományt újraélesztő rendezvény idén is látványos esti programmal várta a győrieket - az önkormányzat félmillió forintos támogatással segítette a megvalósítását.

Július 31-vel szűnik meg Kántás Zoltán Sárvári Gyógyfürdővel kötött ügyvezetői munkaszerződése

Az ügyvezetői feladatokat 3 hónapig Zelles Zsolt stratégiai igazgató látja el.

Miniszteri látogatás Szombathelyen - Az év végére megoldódhat az Oladi Plató azbeszt-helyzete

Lőrincz Viktória meghallgatta a szombathelyi városvezetés tanácsait.

Művelődési házaktól közösségi hubokig – Mit olvashatunk ki a TISZA programjaiból? 3. rész

A közművelődésről szóló cikksorozat harmadik része azt vizsgálja, hogyan lehetne a TISZA programjaiban szereplő kulturális, önkormányzati, civil és közösségi célokból valódi közművelődési szakpolitikát építeni.

Mind a 7 sárvári önkormányzati képviselőjelöltet nyilvántartásba vették

Augusztus 30-án időközi választást rendeznek a városban.

Májusban is tovább nőttek a bérek, az elemzők szerint idén akár 10 százalékos emelkedés is jöhet

A reálkeresetek is jelentősen emelkedtek, ami tovább erősítheti a lakossági fogyasztást.

Lezárás a Révai utcában és új funkció a Parkolás Győr appban – ezekre figyeljenek az autósok

Aszfaltjavítás miatt több napra változik a forgalmi rend a belvárosban, miközben már a Dunakapu téri mélygarázs telítettsége is követhető mobiltelefonról.

Szakács István: Az ügyészség ejtette ellenem a vádat!

A Fővárosi Főügyészség megvizsgálta a nyomozás iratait és a gyanúsítás elleni panasznak helyt adott, míg a kutatás, lefoglalás és motozás elleni panaszt elutasította.

Főszerepben a bor és a vizek - íme a legjobb hétvégi győri programok

Fröccsnapok, lampionos hajós felvonulás, jet-ski vb, miegymás. 

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki pénteken délután a nyugati országrészben

A zivatarrendszert a Dunántúlon és az Alföld nyugati részén nagyobb területen viharos, óránkénti 60-90 kilométeres széllökések, két centiméternél nagyobb jég és intenzív csapadék kísérheti.

Rekordlétszámú mezőnnyel rajtol a Jet-Ski Európa-bajnokság és Junior Világbajnokság Győrben és Győrzámolyon

Huszonnyolc országból érkeztek versenyzők, a hétvégén látványos futamok és színes kísérőprogramok várják az érdeklődőket.